Modrý sloup, Šumava

Modrý sloup, Šumava | foto: Slavomír KubešMF DNES

Stráský: Otevřete Modrý sloup. Že to nejde, je lež

  • 23
Modrava - Předseda Klubu českých turistů a někdejší premiér Jan Stráský v roce 1990 poprvé přišel do Luzenského údolí na Modravsku. Tehdy byl přesvědčený, že se oblast co nejdříve otevře turistům, kteří budou moci přes Modrý sloup chodit do Německa na horu Luzný. Dodnes se tak nestalo.

popisek NOVÁ ÉRA ŠUMAVY
Zakázaná místa se poprvé otevřou veřejnosti
popisek POHLED ODJINUD
Některá území by měly člověku zůstat tabu

"Vymysleli jsme si tak složitá pravidla, že po 17 letech máme pořád dost důvodů psát další studie, klást si další otázky a protestovat tady proti tomu. Díváme se na horu Luzný, která je hezká, ale když na ni chceme, tak k potěše našich ochranářů musíme najet 120 kilometrů autem,“ říká Stráský.

* Turisté a obce jsou pro otevření Modrého sloupu, nový ředitel parku také. Kde je tedy chyba?

My to říkáme a pan ředitel také. Zároveň svolá na toto téma jednání na Modravu, kam přijde sedm jeho zaměstnanců a ti říkají pravý opak než on. Tak buď je ředitel, nebo diskutujeme o svých soukromých názorech. Pan ředitel se chová jako politik, který myslí koncepčněji a ví, že by mu to osobně pomohlo. Ale zároveň ze státních peněz platí pracovníky, kteří dělají pravý opak.

* Dá se Modrý sloup otevřít ihned?

Myslím, že ano. Je nesmysl koumat o jiné cestě. Jednání se teď zarazila s tím, že se vymyslely tři různé typy cest a bude se studovat, která je nejlepší. Rozum mi říká, že historická cesta je i nejkratší. Když někomu vadí, že tu lidé budou, tak je pustím nejkratší cestou a nevymýšlím jinou.

* Co si myslíte o tom, že na Poledníku žije tetřev a smí se tam chodit, zatímco na Modrý sloup, kde tetřev také žije, turisté nemohou?

To dokazuje, že je to falešný argument. Tetřevi se vyskytují na třech místech - na Poledníku, Luzným a cestě, která spojuje Luzný s Roklanem. Na obou místech prochází tisíce turistů a o třetí místo se teď hádáme? Když jde něco na jednom místě, musí to jít i 20 kilometrů vedle.

Modrý sloup, Šumava

* Přijdou vám tedy argumenty parku jako dlouhodobá lež?

Ano. Je to lež lidí, kterým záleží na tom, aby se tudy nechodilo.


 

Je to přes kopec. Ale musí tam jet autem

Po roce se v sobotu 22.září sešli na Šumavě lidé z Česka i Bavorska, kteří jsou léta nespokojeni s faktem, že správa národního parku brání otevření turistického přechodu Modrý sloup u Modravy. Přitom jde o 650 let starou stezku.

Mají to k sobě přes hranice pár kilometrů. Něco přes hodinu chůze šumavskou přírodou. Tedy měli by: kdyby Helmut Schopf z německého Neuschönau nedošel jen na Modrý sloup a Zdeněk Zikmund z Modravy zase jen na Březník.

Tam totiž narazí na uzavřenou cestu v místě bývalého hraničního přechodu Modrý sloup. Potkat se mohou, jen když jeden vyrazí autem přes Strážný a najede 120 kilometrů. Oba přitom mají jasno - uzavření Modrého sloupu je podle nich nesmysl a výmluvám o tetřevech, které by turisté rušili, nevěří.

Helmut Schopf a Zdeněk Zikmund se v sobotu potkali. Na českoněmeckém setkání lidí, kterým se uzavření Modrého sloupu nelíbí. Posledních deset let se scházejí, aby pokrčili rameny, že otevření stezky se neblíží. "bych se dostal na Modravu, musím objet sto dvacet kilometrů. To je ochrana přírody, když normálně bych šel pěšky,“ řekl Helmut Schopf.

Tentokrát jejich setkání mělo optimističtější nádech. V ruce totiž mají trumf, který jim dala sama správa šumavského parku, jež brzdí otevření unikátní přírody. Na Poledníku i Modrém sloupu podle ní žije stejný počet ptáků. Zatímco na Modrém sloupu se park o jejich život bojí, na Poledník turisté klidně mohou.

Turisté za úbytek tetřevů nemohou

"Máte pravdu, největší populace tetřevů jsou v místech, kde chodí turisté a kde se v minulosti i lesnicky zasahovalo. Pohyb turistů není hlavní příčinou úbytku tetřevů, protože těch ubývá všude v Evropě,“ přiznal ředitel parku František Krejčí.

Tím naštval všechny, kteří po otevření hranice roky volají. "Byla to dlouhodobá lež, falešný argument lidí, kterým záleží, aby se tudy nechodilo,“ kroutil v sobotu hlavou předseda rady šumavského parku a zároveň předseda Klubu českých turistů Jan Stráský.

Jak tedy ze situace ven? Turisté a šumavští starostové chtějí, aby se lidé z vedení parku zachovali jako jejich němečtí kolegové ze správy Bavorského lesa. K hranici se smí od začátku července do poloviny listopadu.

Z německé strany to na Modrý sloup jde

"U nás to funguje a smí se na Modrý sloup chodit. Na české straně tato možnost neexistuje. Zóna jedna národního parku je zóna tabu,“ řekl starosta bavorské obce Neuschönau Heinz Wolf. Turisté v sobotu slyšeli pouze argumenty jedné strany. Z vedení správy parku nikdo nepřišel.

„Loni jsme tam šli, když otevřel park cestu na přechodnou dobu. Cesta je tam krásná a myslím, že pro přírodu by bylo lepší ji otevřít, protože tam stejně lidé chodí, ale načerno,“ řekl Oldřich Held z Českých Budějovic, který má chalupu na Srní.

Jak to vidíte vy? Měla by se dosud uzavřená území Šumavy otevřít veřejnosti? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi.