Stezkami kyrgyzských pastevců

  11:00
Nebýt postsovětské byrokracie, která se v bývalých sovětských republikách drží zuby nehty, teď byste nejspíš četli článek o Tadžikistánu, krásných Fanských horách a Piku Somoni. Naše plány byly na jaře roku 2005 víc než odvážné, ale to nás nenapadlo, jak obtížné bude sehnat do Tadžikistánu vízum. Po vystřízlivění jsme přehodnotili situaci a zakoupili letenky s tříměsíční platností do jediné postsovětské republiky střední Asie, kam nepotřebujeme víza – Kyrgyzstánu.

Kyrgyzstán - Červené skály u Jeti Oghuz | foto: Lenka Lisá

V ranních hodinách přistáváme se společností Aeroflot v Biškeku a přestože je začátek června, ihned nás spolu s atmosférou taxikářských nahaněčů ovane teplý vzduch. Nicméně to není vůbec tak zlé jako třeba v Maroku, a protože jsme oba ze základní školy vybaveni znalostmi ruského jazyka, rychle zjišťujeme desetinásobný rozdíl mezi nabídkou taxikářů a veřejnou dopravou.

Přejíždíme do centra Biškeku a po delším pátrání se ubytováváme v soukromém hostýlku v severní části města. První dny strávíme získáváním razítek, sháněním map a kontaktů na akademii věd a univerzitě. Poté konečně vyrážíme ven.

K jezeru Issyk Kul

Pro začátek vybíráme pár treků v okolí jezera Issyk Kulu. Je to sice turistická oblast, ale teď ještě není sezóna, takže pochybujeme, že někoho potkáme a alespoň budeme mít srovnání turistických a neturistických oblastí a chování místních obyvatel. Turisty jsme přece jen potkali, ale byli to Češi a to se nepočítá. Ale o tom později.

Jezero Issyk Kul brzy ráno

První trek dokonale ověří naši nedokonalou kondičku. Potácíme se jak zmlácení do tříapůltisícového zasněženého sedla a nadáváme si, že jsme na sobě celý rok nepracovali. Nádherná příroda a východy a západy slunce s úžasnou scenérií jsou nám odměnou za naši námahu.

Druhý den odpoledne již scházíme po nádherně zelených loukách. Kupujeme lepjošky a smetanu. Později, na druhém konci Kyrgyzstánu, nás to samé jídlo bude stát polovinu nebo nám bude doslova vnucováno zdarma. Ale teď jsme pro ně ještě zákazníci takže se můžeme jenom těšit, až se dostaneme do míst, kde pocestného uctí jídlem a pitím prostě jen proto, že je to jejich národní zvyk.

Ranní sedlo mezi dolinou Čat Kal a jezerem Sary Čelek

Termální prameny v údolí Ak Su

Naše další kroky vedou splašenou maršrůtkou do Karakolu a odtud do údolí Ak Su s termálními prameny. Ak Su znamená Bílá voda, proto míst s tímhle názvem najdete v Kyrgyzstánu bezpočet. Sedla z doliny Ak Su jsou ještě stále neprůchozí, takže se nám nedaří podniknout okruh.

Přesunujeme se do Djety-Oguzu, scenericky asi nejpoutavější doliny na jihovýchodním okraji Issik-Kulu. Výraznou dominantou jsou červené slepence a radioaktivní lázně, kde se definitivně oddělila Kyrgyzská republika od Ruské federace.

Nevím, zda Jelcin tenkrát absolvoval koupelovou kůru v místních lázních. Ale jestli ano, tak předpokládám, že vodu ve vanách mu asi trochu víc přihřáli než nám a že ve společném bazénu neplavaly kousky rozmočené lepjošky.

V Djety Oguzu také potkávám již výše zmíněné turisty. Vlastně to nejsou jen Češi. Je to učitelka čestiny na universitě v Biškeku, český student a polská studentka. Přidáváme se k nim a dokonce využíváme jejich pohostinnosti a pár dní u nich v Biškeku bydlíme.

Údolí u Sary Čeleku

Může se hodit Jak se tam dostat Pokud se chcete do Kyrgyzstánu dostat levně a rychle, využijte leteckou společnost Aeroflot. Ta vás přepraví do Biškeku, hlavního města Kyrgyzstánu za necelých 25 000 korun. Délka čistého letu je zhruba 6 hodin, nicméně musíte pořítat s čekací dobou na přestupu v Moskvě. Víza do Ruské Federace nepotřebujete, všechny lety přilétají a odlétají ze stejného letiště. Druhou možností, trochu dražší a náročnější na čas je využití vlakové dopravy. Musíte si zajistit víza do všech republik kterými vlak projíždí a to dvojvstupová. Zato vás čekají neuvěřitelné zážitky, jaké může poskytnout pouze cestování v ruském vlaku. Víza Jedna z mála zemí této oblasti, kam víza nepotřebujeme. Na co nezapomenout po příjezdu Pro všechny turisty v Kyrgyzstánu existuje stále povinnost registrace. Peníze V Kyrgyzstánu směníte dolary, eura i libry, nicméně nejjistější jsou stále dolary. Jsou na ně prostě zvyklí. Neberte si malé bankovky, hodnota dvaceti dolarů je většinou minimum, které se vám podaří bez problémů směnit. Očkování Doporučuji žloutenku A a B a břišní tyfus Jídlo a léky Na bazaru seženete v podstatě téměř vše. Doporučuji však brát s sebou benzínové vařiče. Pokud se nepohybujete ve výškových táborech, kde plynové bombičky zanechali rakouští turisté, je plynovou náplň do vařiče velmi obtížné sehnat.

9 dní divočinou k jezeru Sary Čelek

Turistických oblastí již bylo dost, vysokohorskou oblast Ťan-Šanu jsme již dříve navštívili, proto se rozhodujeme jet na západ do městečka Talas a odtud podniknout pětidenní přechod Talaského Alatau k jezeru Sary Čelek.

V mapě zakreslené stezky jsou již léta nepoužívané a přechod se nakonec protahuje na devět dní. Potkáváme jen tři lovce na koních, brodíme řeky a obdivujeme s kručícím žaludkem místní přírodu. Konečně se přibližujeme k Sary Čeleku a dostáváme se do kontaktu s místními pastevci. Jejich pohostinnost a naše radost neznají mezí.

Cestou k Sary Čeleku

Sary Čelek je vysokohorské jezero v oblasti s původními ořešákovými a jabloňovými lesy. Jediným minusem jsou místní lesníci – hlídači této rezervace. Tady se jim říká zapoviednik. Jsou zároveň vymahači vstupného, nicméně nikdo z nich přesně neví, kolik a za co se vlastně platí, takže této exekuci lze s jistou dávkou štěstí uniknout.

My zde trávíme několik dní, při jedné příležitosti se seznamujeme s účastníky zájezdu ROH v kyrgyzském provedení. Nechybí večerní diskotéka a půlnoční plov, halekání Katuši a vzpomínání na úžasný Sovětský svaz. Další den s nimi pokračujeme na jih do Kerbenu a odtud dále na západ ke hranicím s Uzbekistánem do doliny Chat Kal.

Samotná dolina, ač poměrně geomorfologicky výrazná, je přístupná pouze v létě dvěma průsmyky. My se sem vydáváme, protože víme, že se zde těží zlato a chceme jeho těžbu vidět. Není nám to však příliš dopřáno, kanadští předáci v nás vidí špióny a taktně nás donutí pokračovat po dvou dnech dál.

Naším plánem jsou opět hory a tak znovu vyrážíme k jezeru Sary Čelek, tentokrát od západu na východ.

Jezero Sary Čelek

Co dá příroda

Vzhledem k tomu, že Kyrgyzstán v současnosti disponuje menším množstvím dobytka, který by spásal trávu, jsou méně přístupné doliny minimálně využívány. Naše cesta vede téměř pustinou. Vaříme si z vlastních zásob občasně obohacených tím, co příroda dala. Jako třeba pstruhem, kterého se nám podařilo chytit metodou zašlápnutí pod kámen v potoce.

Od jezera již tentokrát míříme přímo na jihovýchod do Džalal-Abadu a dál do Oshe (Oše). Oš známe z minulých návštěv a už jsme natěšení na melouny, které jsou zde snad nejlepší na světě. A hlavně za babku.

Odpolední dojení

Bydlíme na okraji Oše (taky za babku) a denně podnikáme výpady do centra a na posvátnou horu tyčící se nad Oší.

Naše cestování a tím i toto vyprávění zde částečně končí, protože se zde rozdělujeme. Lenka se vrací zpátky do republiky a na Pavla čeká další cestování na jihozápadě v kyrgyzské patagonii a ve středním Kyrgyzstánu, ale o tom zase příště.

CESTOVATELSKÝ FESTIVAL V PRAZE Autoři článku LENKA a PAVEL LISÍ budou osobně přednášet na Cestovatelském festivalu v Praze o tom, jak se cestuje po Kyrgyzstánu. Po projekci bude následovat diskuse s návštěvníky festivalu. Kdy a kde: 24. - 25. března 2007 • KD Ládví, Praha 8 Na Cestovatelském festivalu v Praze bude příležitost shlédnout nejzajímavější reportáže z celého světa doprovázené osobními zkušenostmi českých cestovatelů. Komponované pořady budou doprovázeny diapozitivy i emotivní hudbou. Více o festivalu včetně nabitého programu: http://www.setkanicestovatelu.cz/

Text a foto: LENKA A PAVEL LISÍ

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...