Stávky zastavily veřejnou dopravu v Itálii

Turistům v Itálii opět komplikují život stávky tamních dopravců. Ráno se totiž ve městech po celé zemi zastavily desítky autobusů, tramvají a někde také metro. Veřejná doprava vázne v Římě, Milánu, Turínu a Neapoli. K protestním akcím se má během odpoledne připojit také Florencie a Bologna.

Itálie žije od stávky ke stávce
Stávky, které trvají už týden, ale ještě nekončí. V pátek 12. července hodlají protestovat od 12:30 do 16:30 odboráři v letecké dopravě. O týden později 19. července se k protestu připojí pracovníci kontroly vzdušné dopravy v Římě; práci zastaví od 10:00 do 18:00.  

Kvůli páteční stávce zatím ČSA žádné změny v letovém řádu nehlásí.

V pondělí 8. července stávkovali čtyři hodiny italští námořníci, v úterý 9. července zaměstnanci hlavní železniční společnosti Treniatalia. 

Češi jsou zatím zřejmě bez problémů
"Naši klienti nám komplikace s dopravou zatím nehlásí," řekl v úterý pro iDNES Tomáš Orel z cestovní kanceláře Ludor, která se specializuje na zájezdy do Itálie a Černé Hory. "Devadesát pět procet z nich přijelo na místo už v sobotu, kdy v ubytovacích zařízeních začínají turnusy. Takže pokud Italové plánují stávky uprostřed týdne, naši klienti to až tak nepocítí," vysvětlil Orel.

Také cestovní kancelář VHT o žádných komplikacích svých klientů zatím neví. Během předchozích stávek na jihu Evropy se ale na cestovku obracela o pomoc řada lidí.

"Stávky na jihu Evropy jsou snad každý rok. Turisté se před cestou neinformují a pak po nás chtějí, abychom jim garantovali, že nebudou někde čekat na spoj. Bylo tomu například během nedávné stávky chorvatských celníků," uvedl ředitel VHT Jiří Buček.

ČSA se ke komplikacím, které jim stávky v pátek způsobí, zatím nevyjádřily. Bližší informace poskytnou až ve středu.

Proč italští dopravci stávkují - čtěte ZDE.

Co se italským dopravcům nelíbí
Italští dopravci zahájili sérii stávek, protože nesouhlasí s reformními plány vlády. Proti snahám změnit zastaralý zákoník práce se postavila největší centrála v zemi - CGIL. Ta má za to, že reforma omezuje práva pracujících.

,