Sněžka, stará poštovna vlevo, vpravo je polská kaple

Sněžka, stará poštovna vlevo, vpravo je polská kaple - Stará poštovna bude přemístěna začátkem června 2009 na Javorovou skálu u Prčic | foto: Michal Sváček, MAFRA

Stará poštovna pojede ze Sněžky do Prčice

  • 2
Původní Česká poštovna na Sněžce, kterou před dvěma lety nahradila nová moderní stavba, zůstane na vrcholu nejvyšší české hory už jen několik dnů. Na začátku června ji od majitelky koupí pražský podnikatel Tomáš Trnka, který ji nechá rozebrat a přepravit na Javorovou skálu u středočeské obce Sedlec-Prčice.

"Obchoduji s realitami, a tak jsem několik měsíců sledoval snahu majitelky starou poštovnu prodat. V té době mi bylo jen líto, že se tento historický objekt musí ze Sněžky přestěhovat a přemýšlel jsem, kde a s jakým využitím najde svůj nový domov. Když jsem později zjistil, že o poštovnu není zájem a hrozí její likvidace, tak jsem se do toho rozhodl jít sám," uvedl Trnka.
 
Za roubenku podle dohody s majitelkou zaplatí 99 tisíc korun. Ale to bude jen zlomek částky, kterou ho bude stěhování stát.
 
"Objekt budeme muset úplně rozebrat, snést ze Sněžky dolů, přepravit na nové místo a tam opět složit. Díly zřejmě svezeme nákladním autem přes Polsko. Bude to poměrně náročná operace," popsal pražský podnikatel, který často tráví volno na krkonošských Klínových boudách a vrchol Sněžky dobře zná z četných výstupů.

Sněžka, rozhled z nové poštovny

Sněžka, rozhled z nové poštovny

Poštovna bude stát kousek od Monínce

Na Javorové skále v těsné blízkosti lyžařského areálu Monínec na rozhraní středních a jižních Čech bude poštovna stát na frekventované křižovatce turistických cest, cyklotras a zimních běžeckých tratí. Její vnější vzhled nový majitel zachová stejně jako celoroční poskytování poštovních služeb. Pouze upraví a vylepší interiér a zřídí v něm expozici o historii poštovny.

 

Historie poštovny

Historie poštovny pravděpodobně sahá až do poloviny 19. století, přetože první písemné zmínky o objektu jsou až z 2. 7. 1875 kdy v něm byla umístěna c.k. rakouská telegrafní stanice. Česká poštovna opatřila první dopisy a pohlednice kulatým razítkem až téměř o čtvrt století později - 11. září 1899.

V roce 1938 po obsazení Sudet německou armádou byla poštovna uzavřena a její provoz nepokračoval ani po válce. V roce 1948 se stala roubenka součástí původní České boudy a sloužila jako kiosek.

Později začala budova chátrat a před úplným zničením ji zachránila až bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková, která poštovnu s manželem koupila, opravila a v roce 1995 obnovila její provoz. Poté, co byly všechny služby přemístěny do nové sousední budovy ze dřeva a skla, byla stará dřevěnice uzavřena a podle dohody se správci Krkonošského národního parku má nejpozději do konce letošního června zmizet z vrcholu Sněžky.

"Získáme-li rychle všechna povolení, tak bychom chtěli poštovnu na novém místě na Javorové skále otevřít ještě letos. Pokud se nám to nepodaří, tak budeme muset její zprovoznění odložit až na příští rok," řekl Trnka.