Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Srí Lanka: Ráj, kde chybí jen andělé

  7:00aktualizováno  7:00
Srí Lanka, to zní jako když se vlny lenivě převalují po pláži. Srí Lanka, to zní i jako nové místo na mapě světa českých turistů. Takové mnohem krásnější Thajsko. Exotičtější a opravdovější. Srí Lance se říká Perla Indického oceánu, pro Hanzelku a Zikmunda to byl Ráj bez andělů.

Podle Marka Pola byla Srí Lanka jednoduše nejkrásnější ostrov světa.

Srí Lanka má neuvěřitelně mnoho podob. Pláže, které slunce vypálilo do zlatova a příroda opatřila slunečníkem kokosových palem.

Vlhké džungle a výšivky rýžových polí, v nichž se rolníci brodí vodou za párem vodních buvolů.

Hornaté vnitrozemí, kde jste večer vděční za svetr. Nekonečné čajové plantáže. Ruiny starých civilizací.

Po Srí Lance se dobře cestuje, neboť země je opět zcela bezpečná a lidé jsou přátelští. Je to místo, kde se dobře cítí nejen ten, kdo přijel s cestovní kanceláří, ale i batůžkář, jenž cestuje na vlastní pěst.

Je to země, kde ananas se prodává jako u nás jablka a kde kokosové mléko je k dostání jako u nás minerálka.

Je to země, kde kromě čaje roste také vanilka, zázvor, hřebíček, pepř a všechna ta voňavá koření. Kdysi kvůli nim umírali mořeplavci, teď si je člověk může pořídit u cesty a nemělo by jej překvapit, když alespoň v jednom obchodě najde návod k vytváření vonných olejů přímo v češtině.

Symboly ostrova jsou čaj a sloni. Čaj je ke koupi skoro všude a sloni také: miniaturní, malí i velcí, vyřezaní ze dřeva, kokosového ořechu či batikou zvečnění na kusu látky. Tak si lze přivézt kus Srí Lanky až domů.

SRÍ LANKAČajová plantáž

JE LIBO ČAJ?
Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

 Sloni

JAK SE KRMÍ SLON
Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.DÁT SI RÝŽI A PŘEŽÍT
Lidé na Srí Lance mají zřejmě plechová ústa. Typické místní jídlo, obyčejná rýže s kari (curry), totiž pálí napalmovým žárem. Přitom vypadá tak nevinně a lákavě: příloha - maso, ryba či zelenina - je vařena v kokosovém mléku a ochucena čili, pepřem, cibulí, skořicí, hřebíčkem. Výsledek pálí tak, že Balkán by zíral. Pozor, nehasit vodou! To je ještě horší. Lépe je udusit oheň na jazyku rýží, okurkou či jogurtem. Ale kdo žije na Srí Lance delší dobu, třeba patnáct let, určitě si zvykne.
Žluté pláže

ŽLUTÉ PLÁŽE
Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

 

 

Největší kamenný lev

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA
Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy.

Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.
Chrám s Budhovým zubem

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU
Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

 

JAK SE TAM DOSTAT
Srí Lanka vypadá dosti vzdáleně, ale nenechme se mýlit: od podzimu tam přímo z Prahy létají České aerolinie. A to dokonce dvakrát týdně. Letenku lze pořídit zhruba za 25 000 korun. Na Srí Lanku není třeba žádat dopředu o vízum.

Polykač ohně na Srí Lance

Stádo slonů na Srí Lance

JAK SE KRMÍ SLON. Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA. Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy. Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.

ŽLUTÉ PLÁŽE. Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

Pláže na Srí Lance

JE LIBO ČAJ? Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU. Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

Srílanští rybáři na posezech, které se dědí z otce na syna

Autoři: ,
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.