Spíte dost na dovolené? Měli byste

- Dovolená bývá v případě spánku často provázena poměrně paradoxním stavem: člověk je pod peřinami až příliš dlouho a vychutnává ze všech sil dny volna, nebo naopak spánek velmi zanedbává, protože se domnívá, že právě dovolená je tou pravou dobou, kdy si je potřeba pořádně užít.
Být ovšem nevyspalý, je na cestách nejenom nepříjemné, ale také pro zdraví nebezpečné. Právě při pobytu v zahraničí (ale například i na našich horách či při jiné větší fyzické aktivitě) se poměrně často překonávají větší vzdálenosti, člověk je pak unavený a když je k tomu ještě nevyspalý, tak mu to může způsobit nemalé problémy.
Rada lékařů a vědců, kteří se problematice spánku věnují, zní zcela jednoznačně: kvalitní vyspání patří neodmyslitelně k fyzickému i duševnímu zdraví a dovolená by neměla být v tomto případě žádnou výjimkou.
Podle lékařů potřebuje každý dospělý člověk - s rostoucím věkem se "potřeba" spánku poněkud mění - sedm až osm hodin spánku denně. Děti samozřejmě ještě více. Jenže, aby byl odpočinek skutečně hodnotný, je potřebné splnit hned několik podmínek:
- večeřet by se mělo poměrně lehce. To však nedodržují naši turisté takřka pravidelně, protože většina z nich má například při pobytech ve Středomoří zaplacenou polopenzi;
- když to podmínky dovolí, tak více jíst by se mělo naposledy alespoň čtyři hodiny před uložením se k samotnému spánku;
- klidnému spánku zásadně neprospívá nadměrné pití alkoholu. Při cestách do zahraničí se to ovšem také často porušuje;
- kdo trpí tím, že usíná těžce a dlouho, zásadně by neměl na dovolené bydlet v blízkosti diskoték, barů, restaurací a frekventovaných silnic;
- pokud tedy cestujete na dovolenou, informujte se předem a důkladně v cestovní kanceláři kde budete ubytováni i jaká bude přesná poloha vašich pokojů, velký hluk vadí především starším lidem, ale i rodinám s menšími dětmi.
Někdo může namítnout, že v oblíbených středomořských zemích (Řecko, Turecko, Španělsko či Itálie), začíná ten pravý večerní vzruch daleko později, než u nás. Na spánek tak potom zbývá méně času. To je sice pravda, ale v těchto státech se často drží takzvaná "siesta", kdy lidé odpočívají ještě odpoledne a tím si méně nočního spánku vlastně konpenzují. Teploty v odpoledních hodinách jsou v jižních zemích velmi vysoké a tak nedovolují vyvíjet nějakou horečnou činnost. Navíc sluneční záření na pláži přímo ohrožuje tělo. Proto zde mnoho místních lidí odpoledne v klidu dvě-tři hodinky spí.
Ať už budete spát kdekoli, mělo by to být, jak už bylo řečeno, alespoň sedm-osm hodin. Koneckonců právě tím se vyhnete stresům a únavě, která bývá právě na dovolené velmi nepříjemným společníkem.