Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Solná komora nad zlato

aktualizováno 
Těžko říct, které z jezer v rakouské Solné komoře je nejkrásnější. Všechna jsou blankytně modrá, obklopená bílými, často bizarními vápencovými masivy Alp. Hlavní lákadla v oblasti nejsou od sebe moc vzdálená, takže je stačíte navštívit za pár dní: jezero Gosausee pod Dachsteinem, pravěký Hallstatt, císařskou vilu v Bad Ischlu či romantický vodní zámek Ort u Traunsee.

Solná komora (Salzkammergut) se rozkládá na území tří rakouských zemí Horního Rakouska, Štýrska a Salcburska. Název dala oblasti sůl - má se za to, že právě zde začali Keltové jako první na světě využívat přírodní zásoby soli. 

Odhaduje se, že v tomto kraji vzniklo přes 160 přírodních jezer. K prvnímu většímu z nich dorazíte z Prahy po necelých 7 hodinách jízdy autem.

Výchozí bod: Wolfgangsee
Za ideální výchozí bod pro poznávání Solné komory se považuje jezero Wolfgangsee, ležící prakticky v centru oblasti. Wolfgangsee (místní mu říkají také Abersee) je dlouhé asi 10 kilometrů a jeho hloubka místy dosahuje až 114 metrů. V létě nabízí krásné koupání; místní tvrdí, že při teplém počasí se v něm lidé koupou až do konce září.  

Na jižním břehu jezera najdete klasickou pláž, která je placená (dospělí 3 EURA, od 17:00 zdarma) a v sezoně trochu hlučná. Pokud si chcete dopřát luxus ticha a výjimečné čistoty vody zdarma, vydejte se na protější břeh.

Jezero není pojmenováno – jak by se mnohý návštěvník domníval – podle salzburského rodáka W. A. Mozarta. Jméno pochází od řezenského biskupa Wolfganga. Odtud i název městečka St. Wolfgang, které je údajně nevýznamnějším poutním místem v Rakousku. Na Mozartův odkaz v bezprostředním okolí přece jen narazíte. V St. Gilgenu se narodila skladatelova matka, Anna Maria Walburga Pertlová a místní jsou na tento fakt náležitě hrdí.

Dobré je prohlédnout si Gosausse i z motorového člunu a lanovky. Teprve z ptačího pohledu totiž zjistíte, že za Gosausee jsou ještě dvě malá jezera. A navíc - až dorazíte na vrchol Zwieselalm (1587 m), můžete si na místní farmě pochutnat na právě nadojeném mléce. 

Kouzelná kupel v Gosausee
Opravdovou lahůdkou je návštěva jezera Gosausee v jižní části Solné komory. Není příliš takových míst, kde se můžete koupat v teplém jezeře (v létě) a přitom pozorovat vrcholky pokryté sněhem.

Ponořeni do průzračné vody upíráte zrak na alpský ledovec na nedalekém Dachsteinu (3004 m). Občas máte pochyby, zda celá ta zimní krása není jen dokonalou projekcí na obřím filmovém plátně.

Pravěký Hallstatt
Necelých 15 kilometrů od obce Gosau leží Hallstatt – obec zapsaná na světovém seznamu UNESCO. V polovině 19. století tady archeologové odhalili téměř tisíc hrobů a našli přes 6000 předmětů – náušnice, náhrdelníky, vázy, mísy a další. Odtud tedy jméno historického období - hallstattská kultura.

Obec se proslavila také těžbou soli – leží tu nejstarší solný důl. Přístup ke zrekonstruovaným dolům mají dnes i turisté – dostanete se k nim pozemní lanovkou.

Romantický zámek Ort
Přiznivci telenovel si jistě nenechají ujít návštěvu zámku Ort. Vodní sídlo ležící v severním cípu jezera Traunsee je dějištěm jednoho z oblíbených seriálů. Romantická poloha zámku - přístupovou cestu tvoří dřevěný most – je ideálním prostředím pro zamilované příběhy. Během pár chvil strávených u jezera určitě spatříte nazdobené kočáry a svatební průvody, které si turisté s oblibou fotí.

Dostat se k bezprostřední blízkosti zámku můžete i z vody (ať už doplavete nebo dojedete na loďce). Celé jezero Traunsee přitom obklopují vysoké strmé skály. Nejspíš vás přitom napadne, jak náročné musí být vylézt nahoru. "Nahoru? Vám by to trvalo tak pět hodin. Já to zvládnu za dvě," tvrdí jeden z místních odvážlivců. Poté, co tento nadčlověk prohlásí, že se dostane autem do Prahy za tři hodiny, je věrohodnost jeho výkonů poněkud podezřelá.

Lázeňská města a Bad Ischl
Traduje se, že klima Solné komory má díky horskému ovzduší a blízkosti solných dolů ozdravné účinky. Najdete tu proto také řadu lázeňských center.

Nejnavštěvovanějším je zřejmě Bad Ischl, který proslavil především císař František Josef I. V roce 1853 dostal svatebním darem tamní vilu postavenou v palladiánském stylu. Brzy se stala oficiálním letním sídlem Habsburků. Vila je snad nejznámější tím, že právě tady císař 'vyhlásil první světovou válku.' Přesněji řečeno, v roce 1914 u stolu své pracovny sepsal manifest "Mým národům"; ten znamenal počátek války mezi Rakouskem a Srbskem.

Slaný déšť v Bad Hall
Za krátkou zastávku stojí také město Bad Hall v severní části Solné komory (působil zde také český lékař a zakladatel etikoterapie Ctibor Bezděk). V tamním lázeňském parku se můžou nevšedním způsobem osvěžit i běžní turisté. V zahradním altánku, který je postavený z větví trnkového keře, stéká po kapkách slaná voda. Uprostřed parného dne tu máte pocit jako v lese, kde padá slaný déšť. S tím rozdílem, že sedíte pěkně v suchu.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Do oblasti Solné komory se z Prahy nejlépe dostete přes hraniční přechod Wullovitz-Dolní Dvořiště. Dále směr Freistadt -  Linz – Gmunden. Pozor! S překračováním limitu rychlosti si raději nezahrávejte. Rakouští policisté jsou v tomto ohledu velmi přísní!

Ubytování
Kvalitní nocleh v domáckém penzionu lze sehnat již od 750 Kč na osobu za noc se snídaní. Chystáte-li se do oblasti uprostřed letní sezóny, raději si rezervujte pobyt předem. Velmi přehledné možnosti ubytování nabízí server www.salzkammergut.at.
Na těchto stránkách lze rezervovat pobyty jak v hotelích a penzionech, tak v mládežnických ubytovnách či na farmě.

Jídlo
Cena za jídlo v restauracích je přiměřená, a to i v některých turistických centrech. Například oběd v restauraci přímo u jezera Gosausee s vyhlídkou na ledovec na Dachsteinu se dá pořídit i za 5 euro (cca 150 Kč).

SalzburgerLand Card
Pokud se zdržíte v Solné komoře delší dobu, vyplatí se koupit si tzv. Salzburskou kartu - SalzburgerLand Card. Stojí 34 eur (6 dní platnosti) nebo 44 eur (12 dnů) a umožňuje vstup do 180 objektů - hradů, zámků, muzeí, galerií i solných dolů.

Kola se vyplatí
Cykloturisté by se s sebou rozhodně měli přivézt kola. V oblasti je spousta vzájemně propojených a perfektně upravovaných cyklostezek.

Do Solné komory o Adventu
Pokud výlet do oblasti Solné komory už letos v létě nestihnete, můžete sem přijet třeba na kouzelné adventní svátky. Reklamy na předvánoční oslavy jsme zahlédli například v městečku St. Wolfgang. V předvánoční době se prý tamní ulice hemží různými nadpřirozenými bytostmi. Čarodějnice a čerti si oblékají hábity z ovčích kůží a na tvářích mají bohatě vyřezávané dřevěné masky. Ty se opatrují v rodinách po mnoho let a předávají z generace na generaci.

 

Jezero Wolfgangsee – považováno za výchozí bod pro poznávání Solné komory. Rodiny z dětmi přivítají jižní břeh jezera, odpůrci hlučných pláží břeh severní.

Císařská vila v Bad Ischlu – oficiální letní rezidence Habsburků. V druhé polovině 19. století žilo sídlo hudbou – císařskou vilu si oblíbili například Johann Strauss mladší, Franz Lehár či Anton Brückner. Císař využíval okolí k náruživým lovům, císařovna Sisi milovala dlouhé procházky po strmých horských cestách alpské oblasti.

Pracovna císaře Franze Josefa – u tohoto stolu se psaly dějiny. "Milý Hrabě Stürgkhu!...", píše rakouský císař roku 1914. "...nařizuji ministrovi Mého domu a věcí zahraničních, aby oznámil královské srbské radě, že mezi mocnářstvím a Srbskem nastal stav válečný..."

Gosausee s Dachsteinem v pozadí

Autoři:
Nejčtenější

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Na parkovištích v Dolním Adršpachu stálo asi tisíc aut (14.8.2017).
Turisté v autech zahltili Adršpach, policie odkláněla Poláky z přechodu

Stovky turistů v autech zablokovaly kolem poledne příjezdové cesty do Adršpachu a Teplic nad Metují na Náchodsku. Policie odkláněla dopravu na některá...  celý článek

Film Dovolená s Andělem trefně popsal odborářské rekreace.
Dovolená nejen s Andělem. Odborářské rekreace dělnický lid miloval

Kdyby v létě 1952 revizor Gustav Anděl nevyjel do zotavovny Jezerka, dnešní generace by zřejmě netušily, jak tehdejší odborářská rekreace vypadala.  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Další z rubriky

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Ledový kůň v plné kráse
Jak oslavit 15. narozeniny. Výlet na třetí nejvyšší štít Vysokých Tater

Zatímco na nejvyšší Gerlach chce vyjít každý a na elegantní Lomničák se kdekdo vyveze lanovkou, třetí nejvyšší vrchol Tater se skrývá kdesi vzadu a ke zdolání...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.