Sofie: slasti i strasti Bulharska

  • 4
Na metropoli Bulharska poznáte slasti i strasti země. Na prohlídku města vám bude stačit zhruba den - památek zde není moc a navíc se nacházejí na poměrně malém prostoru. Nejlepší je proto Sofií chodit pěšky. Přitom však mějte na paměti: české turisty tady mají stále rádi, ale i pro ně občas platí v taxíku či v restauraci dvojí ceny.

Procházka Sofií
V Sofii mají i krátkou trasu metra, ale centrum se dá pohodlně zvládnout za hodinku po svých. Když už si vezmete taxík, tak se o ceně domluvte předem, někteří vykukové, podobně jako u nás, se snaží cizince napálit.

To samé platí v restauraci. Lístky v angličtině či němčině mají občas jiné ceny než ty bulharské. A že je ten rozdíl skutečně velký. Někdy bývá až dvojnásobný. Jinak však do restaurace jít musíte, neboť bulharská kuchyně je výborná (dejte si například různé pečené maso a salát), stejně jako některá vína (doporučuji červený mvrud). Více o bulharské kuchyni ZDE.

Jedním z možných překvapení Sofie je velké množství barů, restaurací či kaváren. Není to sice ještě stejná úroveň jako na Západě, ale výrazně se to zlepšilo a je z čeho vybírat. Posezení v hospodě (ostatně jako všude jinde) se tak stává v bulharské metropoli jedním z nejpříjemnějších zážitků.

Při pohledu na mapu Bulharska se nezdá poloha Sofie právě výhodná. Jistě, k moři je to několik stovek kilometrů a cesta není právě nejlepší. Ale zde jsou tři tipy, na které ze Sofie dosáhnete lehce.

Tipy na výlety
Prvním je skutečně jeden z nejúžasnějších zážitků Bulharska: kláštery v pohoří Rila. I na evropské poměry je to fantastická záležitost a jen 90 kilometrů od Sofie. Za dvě hodiny jízdy autem pak můžete být v Plovdivu, městu s pěknou starou částí. A třetí je Bansko (méně než tři hodiny autem), o němž se říká, že tam je nejlepší ubytování v zemi. To má i svůj dopad - je daleko dražší než jinde.

Až do bulharské metropole pojedete, už předem si ušetřete zklamání, protože Sofia není nijak výstavní město a dědictví komunismu je tam vidět daleko častěji, než je tomu u nás. Přestože se nacházíme na Balkáně (o němž slýcháváme většinou ty horší zprávy), je to město bezpečné. A samotní Bulhaři? Nemějte obavy, Čechy mají stále rádi. Dokonce hodně rádi.


Rotunda sv. Jiřího a římské památky

ROTUNDA SVATÉHO JIŘÍ A ŘÍMSKÉ PAMÁTKY
Když narazíte v centru Sofie na prezidentský palác, vejděte do jeho areálu. Překvapení bude dokonalé. Uvnitř jsou vykopávky z dob starého Říma a rotunda svatého Jiří. Kdo jste dlouho nebyl v Sofii, budete překvapen. Mile překvapen. Rotunda je otevřena po rozsáhlé rekonstrukci od roku 1998, předtím byla celých 70 nepřístupná.

Jenom deset metrů od ní je příjemná kavárnička (jak jinak, jmenuje se U Rotundy). Jste v centru, ale je to neuvěřitelně tiché místo. V okolních ulicích pak staré vykopávky pokračují.


Chrám Alexandra Něvského

CHRÁM ALEXANDRA NĚVSKÉHO
Je to jistě nejfotografovanější a nejznámější budova Sofie. Její pozlacená kupole vám nedá šanci ji minout. A ani ji nemíjejte - stavba z přelomu devatenáctého a dvacátého století je 76 metrů vysoká a 53 metrů dlouhá. Vejde se do ní až 7000 lidí, ale většinu týdne zde panuje klid.

V podzemních kryptách je vzácná sbírka výtvarného umění. Před chrámem na náměstí je trh, kde koupíte pěkné suvenýry i nevzhlednou veteš.




Vitoša

VITOŠA
Pokud budete mít možnost, pak do pohoří Vitoša jeďte. V létě jsou zde příjemné procházky či jízda na horských kolech, v zimě samozřejmě lyžování. Je to pouze 10 až 15 kilometrů od centra. Zajímavostí je, že z pohoří Vitoša vytéká až devět řek. A z některých míst budete mít výborný výhled na Sofii. Tedy pokud nebude zataženo, mraky se totiž nad Vitošou převalují dost často.


 



Národní palác kultury

NÁRODNÍ PALÁC KULTURY
Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.


 

Chrám Alexandra Něvského v Sofii

Národní palác kultury. Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.

Národní divadlo v Sofii bylo pojmenováno po Ivanu Vazovovi, nejznámějším bulharském spisovateli

Rotunda sv. Jiřího a římské památky v Sofii

Pohoří Vitoša v Bulharsku

,