Sestavení sochy na podstavec trvalo celé čtyři měsíce. Slavnostní představení...

Sestavení sochy na podstavec trvalo celé čtyři měsíce. Slavnostní představení se konalo 28. října 1886 před zraky tisíců diváků. Francouzský dar oficiálně přijal tehdejší americký prezident Grover Cleveland. | foto: Profimedia.cz

Socha svobody v New Yorku slaví 130 let

  • 8
Více než rok poté, co tento dar Francouzů americkému lidu dorazil do USA, odhalil 28. října 1886 americký prezident Grover Cleveland sochu Svobody. Američané ji s desetiletým zpožděním dostali ke stoletému výročí svého státu, které připadalo na rok 1876.

Monument byl dokončen jen díky spojenému úsilí Francouzů a Američanů. Na obou stranách Atlantiku se peníze na jeho stavbu získávaly i z veřejných sbírek, benefičních koncertů, aukcí či loterií.

Monumentální dílo sochaře Frédérika Augusta Bartholdiho, na kterém jeho tvůrce pracoval déle než 21 let, patří dnes k vůbec nejznámějším světovým sochám i k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v USA.

I když ji francouzský sochař pojmenoval Svoboda osvětlující svět (francouzsky „La liberté éclairant le monde“ či anglicky „Liberty Enlightening the World“), Američané jí začali spontánně říkat Socha svobody. A to jí už zůstalo.

Bohyně svobody s pochodní v pravé ruce patří k nejslavnějším americkým památkám, ročně ji navštíví více než pět milionů turistů. Socha vysoká 46 metrů stojí na 47metrovém podstavci a vrchol pochodně se tyčí ve výšce 93 metrů nad zemí. V korunce, ve 22. patře, je vyhlídková plošina, která pojme najednou 30 lidí.

V prvních letech se pro ní však našlo i zcela praktické využití. Pochodeň sochy sloužila jako maják.