Snowboarding: pár rad, jak ušetřit

  • 20
Snowboarding - to není jen sport, ale i životní styl. Propadnout mu není těžké. Stát se však jeho vyznavačem se vším všudy, to může být finančně dost náročné: instruktor, boty, vázání, oblečení, a především snowboard, to všechno něco stojí. Přesto se dá různými způsoby ušetřit. Jak na to?

Bazary a půjčovny jsou tu pro ty, kteří na snowboardu stojí vůbec poprvé - těm se do začátků rozhodně vyplatí pořídit si vybavení z druhé ruky nebo si je na pár dnů vypůjčit.

Půjčovna, nebo bazar?
"Záleží především na tom, co od toho člověk očekává," upozorňuje Martin Večerka, odborník na snowboarding. "Pokud to nikdy nevyzkoušel a neví, jestli u snowboardu vydrží, pak je lepší zapůjčit ho v půjčovně," dodává.

Za prkno zaplatíte na den v průměru 150 korun, boty se vejdou do 80 korun. Peněženku šetří půjčení celého kompletu - rozdíl může být až kolem stovky.

Nákup vybavení z druhé ruky vyjde z dlouhodobého hlediska levněji než opakované půjčování. Rada zní: před koupí zajděte do několika bazarů, srovnejte ceny a kvalitu zboží. Sport Bazar v Praze prodává značkové vybavení; za starší snowboardy zaplatíte od 4.000 do 8.000 korun, značkové boty stojí dva až tři tisíce. Bazar v Radotíně nabízí prkna od 2.000 korun, boty do 2.500 korun.

Využijte výprodeje
Ani při nákupu nových modelů však nemusíte tratit - stačí využít zimní výprodeje, kupovat přes internet nebo si pořídit zboží z loňské kolekce. Na starší modely jsou slevy i více než 5000 korun, oblečení bývá levnější až o polovinu. Stanovit průměrnou cenu nového vybavení nelze - liší se podle značky.

"U vybavení se nevyplatí šetřit, ale s mírou. Při nákupu by měl zájemce vycházet z dosažených schopností a z míry, jakou se bude sportu věnovat," radí Večerka.

9 RAD PRO NÁKUP

1. Vybavení nakupujte ve specializovaných obchodech a vycházejte z toho, do jaké míry se snowboardingu budete v budoucnu věnovat.

2. Délka prkna by měla být
přibližně o 10 až 15 centimetrů menší, než je výška postavy.

3. Bota ve vázání musí perfektně sedět, zvolte proto obuv a vázání od jednoho výrobce.

4. Ženy by měly volit mezi dámskými modely - jsou lépe přizpůsobeny anatomii ženské nohy.

5. Lépe obětovat peníze navíc a koupit si boty s vyjímatelnou vnitřní vložkou. Do obchodu si vezměte ponožky, abyste věděli, jak vám obuv padne.

6. Freeridové snowboardy jsou určeny pro sjíždění neupravených zasněžených plání.

7. Freestylová prkna slouží pro jízdu ve snowparcích či na U-rampě.

8. Měkká obuv se používá pro freestyle a jízdu volným terénem, výhodou je vysoká pohyblivost na snowboardu i při chůzi.

9. Tvrdá obuv je určena pro alpskou techniku a závodění, kde je potřeba větší ovladatelnost, tvrdé "přezkáče" umožňují větší stabilitu.

Kolik stojí nová výbava
Nový snowboard stojí v průměru 8.000 korun, ale pořídit se dá i za 5.000, stejně tak ale za více než 20.000 korun. Měkké boty vyjdou přibližně na 2.000 korun, vázání pořídíte už od 1.300 korun - u kvalitního vybavení však počítejte s částkou od 8.000 do 16.000 korun. Na veškeré vybavení v dobré kvalitě je potřeba minimálně kolem 15.000 korun.

"Stejně jako bot je i značek a typů vázání na trhu mnoho, a tak není lehké vybrat to nejvhodnější," upozorňuje Večerka. "Nechte si poradit od odborníků ve specializovaných obchodech. Je lepší zakoupit vázání a boty stejné značky," dodává.

Do začátků s instruktorem
Vyznavači snowboardingu se shodují v jednom - začátečník potřebuje odborný dohled. "Instruktor ušetří čas a naučí správnou techniku," říká Miroslav Vévoda ze Ski Snowboard School na Vysočině.

V nabídce snowboardingových škol je individuální i skupinová výuka. Individuální péče je do začátku lepší, ale dražší, zhruba o 20 procent. Hodina ve skupině je za 400 korun. Kolik hodin výuky si má člověk koupit, aby zvládal začátky?

"To samozřejmě záleží na předpokladech dané osoby. Ten, komu není sport cizí, se však základům ježdění může naučit za den," tvrdí Večerka.

Důležité je naučit se správně padat
Nejdůležitější není naučit se na snowboardu stát, ale zvládnout padání. "Přestože se to může zdát směšné, je to podstatné. Řada lidí nechává při pádu ruce pod sebou - zejména zdatní lyžaři, kteří teď přecházejí na snowboard," uzavírá Vévoda.

 

Kolik zaplatíte za skupinovou výuku - v korunách

Škola 1 den 2 dny 3 dny 4 dny
Ski School, Vrchlabí 550 900 1200 1450
Sun Ski School, Beskydy 450 790 1090 1250
Sky Ski, Krkonoše 380 760 1060 1320
Gorby School, Pustevny 350 700 1000 1200

 

Kolik stojí vypůjčení na jeden den

Půjčovna snowboard boty komplet
ABC Sport, Praha 130 70 200
Ski.pi.cz, Písek 150 100 200
SkiCentrum, Radotín 150 100 200
Lyže&půjčovna lyží, Žďár nad Sázavou 90 80 160

 

 

Snowboardista - Lubský vrch na Šumavě

Snowboardista ve Špindlerově Mlýně

Snowboardista-

,