Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smrtelně nebezpečné plavby

  18:13aktualizováno  18:13
Zapomeňte na vraždy v Orient Expresu, teď totiž pasažéři záhadně umírají spíše na výletních parnících. Lidé se tam také podivně ztrácejí a muži se stávají smečkou, jejichž lovnou zvěří jsou ženy.

Matka tří dětí Dianne Brimbleová šetřila dva roky na vysněnou cestu luxusní výletní lodí po ostrovech jižního Pacifiku. Nebylo jí přáno užít si z ní ani jediný celý den. Hned první ráno, když nad oceánem vyšlo slunce, ji našli nahou, zneužitou a mrtvou v kabině D 182. Nebyla to její kabina. Bydleli v ní čtyři muži.

Dvaačtyřicetiletá Brimbleová zemřela na předávkování drogou zvanou fantazie. Narůžovělou olejnatou tekutinu, která vyvolává chuť na sex, jí vnutil jeden z obyvatel kajuty. Elegantní bílé plavidlo s romantickým jménem Pacifické nebe, ji tak dovezlo rovnou na věčnost.

Měla to být přitom životní dovolená s koktejlem při vyplutí z přístavu. Teď po čtyřech letech zkoumá její tragickou dohru australský soud a tím se na světlo světa dostává obraz džungle, bezvládí a nevázanosti, jež panují na některých výletních lodích.

Nevyměníme si pyžamo?

Ne všechny z nich totiž vypadají jako Lodi lásky, či jak se všechny ty filmy a televizní seriály o pohádkovém životě v plovoucích palácích jmenují. Občas se naopak stane, že některý pasažér už nikdy nedorazí zpět domů.

Za poslední tři roky záhadně zmizelo čtyřiadvacet turistů.

Stovky lidí nahlásily, že se staly obětí sexuálního útoku. Další stovky nehlásí nic, přestože se jim přihodilo totéž.

Australský list Sunday Mail udělal před pár dny pokus. Vyslal svoji reportérku Clair Weaverovou na jedenáctidenní plavbu výletní lodí Pacifické slunce. Je to dvojče lodi, na níž zemřela paní Brimbleová. Také dění tam bylo podobné.

"Pár hodin po vyplutí ovládla paluby snaha si co nejvíc užít a násilničtí muži se dali do pohybu," napsala Weaverová. "V jednom baru mě jakýsi muž chytil za zápěstí a táhl mě do tmy na palubu. 'Chci s tebou zažít totéž co DiCaprio na Titaniku,' křičel. Ignoroval můj odpor, chytil mi hlavu oběma rukama a snažil se mě políbit. Jeden člen ochranky mi řekl, že jsem byla už třetí ženou, kterou se onen muž pokusil agresivně dostat."

Reportáž popisuje i další zážitky, třeba epizodu s mužem, který si při pyžamovém večírku stáhl spodní část a navrhl jí výměnu. Nebo překvapení s konzervativně vyhlížející dámou, která byla dopadena lodní ochrankou hned první noc, když si na palubě užívala s mužem, jejž právě potkala. Či nepříjemnosti se skupinou mladých mužů, kteří si fotili velmi zblízka detaily těl dívek v bikinách, tančili s kalhotami dole a sprostě nadávali každé ženě, která odmítla jejich nezastřené návrhy.

Bylo zřejmé, že se lidé v mikrokosmu lodi chovají úplně jinak než na pevnině. Zábrany padly a hodně jich dělalo, jako by každý den byl jejich posledním. Protože obě výletní lodě - Pacifické slunce i Pacifické nebe - patří firmě jménem P&O, dala Weaverová této firmě ironickou přezdívku Party a Orgie.

Weaverová si nakonec domluvila se třemi ženami, s nimiž bydlela v jedné kajutě, jakýsi signál "SOS - zachraňte mě": signálem nejvyšší nouze, když mužská dotěrnost dostupovala vrcholu, bylo zuřivé škrábání na tváři.

Bary, rychlá láska a zmizelí lidé

Je to poněkud syrová realita v porovnání s barvotiskovým světem, který vídáme ve filmech a časopisech. Oceánské výletní lodi bývaly kdysi výsostným územím elity a jejich lesk přežívá v představách o luxusním, zářivém ráji na vlnách. Vyplouvaly do exotiky a zastávka v každém přístavu byla branou do jiných světů.

Ale časy se změnily. K večeři se většinou dodnes musí ve smokingu (normální oblek je málo), ale některá rejdařství už z lodí romantiky, elegance a lesku udělala lodě mejdanů - plovoucí bary a místa permanentních večírků, které občas skončí špatně.

Příjemné, byť poněkud snobské plavby s procházkami po palubě se pro někoho změnily v divoké jízdy s drogami a alkoholem ochotně dodávaným i těm, jimž by na pevné zemi už málokdo nalil. Personál barů totiž dostává podíl z tržby a na lodi není nikdo, kdo by sledoval, jak je dodržován zákon.

Cestovní kanceláře a rejdařství, jimž patří výletní lodě, možná správně namítají, že problém je kvůli současné publicitě kolem smrti Dianny Brimbleové zveličený - jako by byl viděn přes silnou lupu. Mají i pádný argument: za tři roky, kdy z palub zmizelo 24 osob a stovky turistek byly sexuálně napadeny, na parnících pobývalo jedenatřicet milionů turistů.

Vyhrála zájezd, ztratila život

Nepopiratelným faktem je však i to, že případy zveřejněné na internetové stránce Mezinárodní organizace obětí výletních plaveb (International Cruise Victims Organisation) tvoří ponuré čtení.

Například zmizení Američana George Smithe, který se ztratil na moři mezi Tureckem a Řeckem během své svatební cesty. S manželkou Jenny tvořili krásný pár. Mladí, vysportovaní, pohlední a bohatí. Peníze a alkohol tekly proudem. V noci na 5. července 2005 se po pitce George ztratil. Předtím si přivedl do kajuty několik dalších mužů, sousedé slyšeli údery a ráno byla na palubě přímo pod oknem kajuty nalezena krev. Policie záhadu nevyřešila a vlastně ji ani dlouho nepovažovala za zločin.

Z paluby výletní lodě zmizel i manželský pár Tranových: důchodci z Kalifornie dostali cestu Karibikem jako dar od dětí a vnoučat. Nezbyla jediná stopa.
Letos v lednu se vypařila z paluby lodě uYucatanu patnáctiletá Irka Lynsey O'Brienová. Poté, co se tajně stačila opít (u baru koupila dvanáct vodek), zřejmě přepadla přes zábradlí.

V prosinci 2004 se v Karibiku ztratila sedmatřicetiletá Anette Mizenerová, která cestu získala v loterii. Vyhrála zájezd, ztratila život: zůstaly po ní jen dvě stopy, prázdná kabelka na palubě a zakrytá bezpečnostní kamera. Zdá se, že ji někdo dopředu oslepil a pak Mizenerovou hodil přes palubu.

Zvláštní je i případ čtyřicetileté Merrian Carverové. Ta zmizela z lodi u Aljašky v září 2004. Stevard, jenž měl na starosti její kajutu, pět dní po sobě hlásil nadřízeným, že je nezvěstná, ale odpověď zněla pokaždé stejně: Dělej svou práci a zapomeň na to. Na konci plavby posádka některé její věci jednoduše vyhodila, jiné zabalila do krabice a uložila do skladu. Nikdo se neobtěžoval zavolat policii nebo rodinu.

V porovnání s tím vypadají téměř neškodně informace o sexu a harašení na palubě. Jedna pasažérka například popisuje, jak za ní přímo na dámskou toaletu vběhli dva muži, a zatímco ostraha nehnula ani prstem, jeden si ji vyfotil a ohmatával ji.

Jiný turista líčí, jak se stevard pokoušel svést jeho dvanáctiletou dceru. Asi to nějak patřilo k duchu místa: „Během jedné noci jsme zaznamenali průměrně tak dvacet případů nahých lidí pohybujících se na palubě nebo sexu přímo na veřejném místě,“ uvedla Kathleen Taylorová, pracovnice na lodi Pacifické nebe, když popisovala nevázanou atmosféru na palubě.

Byla to atmosféra, jejíž obětí se stala i Dianne Brimbleová.

 

Na zámořské plavbě

Autoři: ,
Nejčtenější

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Další z rubriky

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.