Dovolená se Zagorkou. Skepsi stranou, Sluneční pobřeží dokáže překvapit

Vzpomínáte si na dovolenou v bulharském letovisku Sluneční pobřeží v dobách hlubokého socialismu? Pokud přijedete dnes, připravte se, že to tady nepoznáte. Tam, kde dříve stávaly olivové a mandlové háje, jsou dnes desítky hotelů. A řádně se změnila i infrastruktura a nabídka služeb.
Na celých osmi kilometrech Slunečního pobřeží nalezne člověk pláže pokryté...

Na celých osmi kilometrech Slunečního pobřeží nalezne člověk pláže pokryté jemným pískem s pozvolným vstupem do vody. | foto: Barbora Němcová, MF DNES

Bulharsko láká v posledních letech stále více Čechů. Loni tato země přivítala více než 200 tisíc turistů z Česka, čímž se posunula do desítky nejnavštěvovanějších zemí. Zdaleka se to však nedá přičítat jen bezpečnostní situaci ve světě.

„Kamarádi i členové rodiny byli často skeptičtí, když za mnou jeli poprvé. Nevěděli, co očekávat, vycházeli z toho, že Bulharsko bývalo populární destinací v éře komunismu, samozřejmě zejména pro turisty z východního bloku,“ líčí své zkušenosti Marek Surowiec z Cestovní kanceláře Neckermann specializující se na Bulharsko.

Od těchto vzpomínek se pak očekávání turistů zpravidla odvíjejí. Ale reakce těch, kteří za Markem Surowiecem přijeli, byly v drtivé míře pozitivní.

„Lidé, kteří do Bulharska cestují dnes, naleznou úplně jinou zemi, která se může směle rovnat s ostatními evropskými destinacemi,“ říká Surowiec a zmiňuje konkrétní příklady.

Rekonstrukcí prošla letiště ve Varně i Burgasu, obdobně se rozvíjí infrastruktura, mění se i hotely či nabídka služeb.

Každý si přijde na své

Rekreační oblast Sluneční pobřeží se budovala od konce padesátých let minulého století, a to s jediným cílem. Je zaměřená výhradně na turistický ruch.

Dnes asi pětikilometrový pás pobřeží plynule na severu přechází do pláží střediska Sveti Vlas, což v sobě skýtá jednu obrovskou výhodu: přirozené rozdělení letoviska na část pro rodiny s dětmi (Sveti Vlas) a druhou, v níž naleznou zalíbení zejména vyznavači nočního života, kde na ně čeká nepřeberné množství barů, restaurací i diskoték.

Do Bulharska jezdí i lidé s dýchacími problémy. Vzduch u pobřeží Černého moře obsahuje jodové páry, které jsou v ranních hodinách nejsilnější.

Bulharsko bývalo populární destinací v éře komunismu, od té doby se kvalita služeb i infrastruktura výrazně proměnily.

Důležité nicméně je, že na celých osmi kilometrech pobřeží nalezne člověk pláže pokryté jemným pískem s pozvolným vstupem do vody.

Množství hotelových komplexů už dosáhlo víceméně svého maxima, už není kam se dál rozšiřovat. Člověka, který sem přijde poprvé, to množství může zaskočit. S masivní výstavbou se začalo přibližně před patnácti lety, louky i písečné duny musely ustoupit hotelům.

„Pro nové hotely už na Slunečním pobřeží místa moc není, spousta práce se ale nyní odehrává ve stávajících komplexech. Hotely se renovovaly, nově se vybavily a otevřely se pod novým jménem,“ přibližuje Surowiec.

Jako na festivalu

Nicméně i dnes musí návštěvník počítat s tím, že kromě moderních hotelů s vysokým standardem tu narazí také na typickou socialistickou panelákovou architekturu. A že někde nemusí být hotelový servis zrovna nejrychlejší, nahlášené závady kupříkladu nemusí opravit ten samý den.

A pokud si nemůžete vzít dovolenou mimo hlavní sezonu, budete se muset smířit s tím, že pláže nebudou zrovna prázdné. Za lehátko a slunečník přímo na pláži se platí zvlášť, cena je zpravidla 12 až 15 leva za set, v přepočtu 160 až 200 korun. Slunečníky a lehátka u hotelových bazénů bývají zdarma.

Některé hotelové komplexy nabízejí i vlastní vodní atrakce.

Drtivá většina hotelů na Slunečním pobřeží nabízí pobyty all-inclusive, s jídlem i nápoji v neomezeném množství. Za stravu tak řada hostů neutratí během dovolené ani korunu. Hosté při příjezdu dostanou plastový náramek, kterým se v hotelu, ať už v jídelně, nebo v baru, prokazují.

Proč to není teplé jako naše pivo?

Připlatit si člověk musí za značkové destiláty, ale i bez nich je výběr alkoholických nápojů dostatečný. Nabídka pokrmů je také poměrně široká, od salátů přes předkrmy hlavní jídla až po dezerty a ovoce. Já jednoznačně doporučuji rajčata s místním sýrem. Hlady tu však podle mého názoru trpět nebude nikdo, vybere si vegetarián i milovník masa.

Někteří hosté si na místní kuchyni přesto stěžují. Přeborníky jsou v tom Angličané, kteří prý rádi poukazují na to, že je jídlo studené. Což je ovšem jeden z rysů balkánské kuchyně.

Milovníci piva mohou okusit i místní pivo značky Zagorka.

Krásné historické městečko žije turismem, nachází se tu i velké množství restaurací.

Pokud se člověk rozhodne využít i jiné nabídky než té hotelové, narazí na obdobné ceny jako v tuzemsku. Například za pivo zaplatí 3 leva (40 korun) a za dobré jídlo kolem 10 leva (přibližně 130 korun). Ale vyrazit i mimo hotel se určitě vyplatí. V historickém Nessebaru si můžete vychutnat kávu v některé z malých kavárniček a pokud si poručíte pivo, může vám vykouzlit na tváři úsměv značka Zagorka.

Dobří holubi se vracejí

Bulharsko, a Sluneční pobřeží zvlášť, už řadu let není destinací jen pro východoevropské turisty. Ve větší míře přijíždějí také Angličané či Němci. I nadále tu tráví dovolenou velké množství Rusů, Maďarů a přibývá i hostů z Polska. Sluneční pobřeží tedy rozhodně neláká jen Čechy. Na rozdíl od Primorska zde ovšem tak často neuvidíte české nápisy nebo jídelní lístky v češtině.

I na Slunečním pobřeží se však obejdete bez znalosti světových jazyků. „Pokud člověk mluví česky, nebo jiným slovanským jazykem, neměl by být s komunikací problém. Obzvlášť pokud navíc rozumí nebo dokonce mluví rusky. Skoro každý v Bulharsku rusky mluví,“ říká Marek Surowiec.

Ale pozor na kývání a vrtění hlavou. Zatímco naše kývání hlavou ve smyslu ano znamená v Bulharsku ne, vrtění hlavou znamená naopak souhlas.

Za lehátko a slunečník přímo na pláži se platí zvlášť, cena je zpravidla 12 až 15 leva za set, v přepočtu 160 až 200 korun.

Podle zkušeností hoteliérů se hosté na Sluneční pobřeží rádi vracejí, zejména kvůli tomu, jaký servis tu za rozumnou cenu dostanou. Mimo hlavní sezonu pořídíte týden s all-inclusive za cenu kolem 10 tisíc korun, v červenci a srpnu jsou pochopitelně ceny vyšší.

Možnost krádeže vašich věcí je tady v podstatě stejná jako kdekoliv v Evropě. „Stejně jako v každé turistické destinaci by si měli lidé dívat pozor na své věci, doporučujeme cennosti dávat do hotelového sejfu,“ nabádá Marek Surowiec. Jedním dechem však dodává, že jinak je země naprosto bezpečná.

Výhody dovolené v Bulharsku podle něj každopádně převažují. Zmiňuje zejména krásné pláže s pozvolným vstupem do moře, přátelské lidi i v něčem podobnou mentalitu a kulturu. V čem ovšem Bulharsko ještě stále pokulhává, jsou značené turistické stezky. Ty tu bohužel chybí.

Co stojí za návštěvu

Ostrov Nessebar sousedící přímo se Slunečným pobřežím je zapsán na seznamu UNESCO. Dříve sem prý byli vyháněni hřešící lidé, kteří si stavěli vlastní kostely a v nich hledali odpuštění. Kostel potkáte na každém rohu. Nejstarším dochovaným je bazilika z 5. století, dominantu však tvoří Starý Biskupský palác. V křivolakých uličkách si můžete prohlédnout typické domky s cihlovým přízemím a dřevěným prvním patrem. V řadě z nich je možné zakoupit typické suvenýry jako růžový olej, přírodní extrakt vyrobený z okvětních lístků růžového keře, bulharskou keramiku nebo místní vína. Kdo chce ochutnat místní kuchyni, měl by si dát tarator v restauraci Kapitanska sreshta. Tarator je studená polévka z pravého bulharského jogurtu se zeleninou a vejcem natvrdo.

Za návštěvu rozhodně stojí vnitrozemí Bulharska, výlety do okolních vesnic organizují zpravidla i jednotlivé hotely. Jednou z možností je Trabant Safari. Ve žlutých trabantech s otevřenou střechou upravených pro off-roadové ježdění se podíváte do vnitrozemí, projedete několik vesniček, podíváte se do hor i ochutnáte místní pálenku rakii. Čtyřhodinová projížďka včetně oběda vyjde zhruba na 80 leva, tedy cca 1 060 korun.

Rodiny s dětmi rády míří do Action Aquaparku, jedinečného v rámci celého Bulharska. Celkem je tu 34 atrakcí, mezi nimi například vodní horská dráha, tobogán Volný pád, Černá díra i vodní hrad nebo jízda na pneumatikách v líné řece. Vstupné do aquaparku stojí 38 leva (cca 500 korun) na den, děti do 130 cm zaplatí 19 leva (cca 250 korun). Více na www.aquapark.bg.

Tipy na cestu:
Bulharsko je v Evropské unii, takže vám na cestu postačí platný občanský průkaz. V hotelech je zvykem, že vám ho vydají až při odjezdu.

Cesta letadlem do Burgasu trvá dvě hodiny. Počítejte s časovým posunem plus jedna hodina. Sluneční pobřeží je od letiště vzdáleno asi 40 minut jízdy autobusem.

Platí se v levách, přičemž za 1 BGN zaplatíte přibližně 13,30 Kč. V místních směnárnách mají české koruny.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...