Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenský ráj na Vysočině

aktualizováno 
Ačkoli to zatím venku nevypadá, jaro se blíží. Připravili jsme pro vás tip na výlet do jednoho z nejhezčích míst na Vysočině - do Trenckovy rokle. Právě tady se totiž kdysi ukrýval se svými naloupenými poklady baron de Trenck, nejslavnější vězeň brněnského Špilberku. Romantika této lokality, která připomíná Slovenský ráj, vás okouzlí.

Rváč a svůdce žen

Baron de Trenck byl osobností, která se do habsburských a potažmo i českých dějin zapsala spíše negativně. Neohrožený rváč, neúnavný karbaník, výstřední pijan a hýřivý svůdce žen proslul v rakouském vojsku poloviny 18. století jako vrchní velitel sboru pandurů – vojenské jednotky krutých vyvrhelů a dobrodruhů, pro něž nebylo nic svaté.

V hrobce brněnských kapucínů nedaleko hlavního vlakového nádraží, kde je baron Trenck pochován, se dozvíte mnoho perliček z jeho dobrodružného života. Mimo jiné právě také to, že se ukrýval i s naloupenými poklady kdesi na Vysočině... Tímto místem má být pozoruhodná Trenckova rokle západně od Tišnova.

'Slovenský ráj' na Vysočině

Trenckovu rokli najdete v údolí říčky Loučky. Ta se mezi obcemi Habří a Skryje zařezala do velmi tvrdých vyvřelých a přeměněných hornin a vytvořila jedno z nejromantičtějších a nejdivočejších údolí na Českomoravské vrchovině.

Červeně značená trasa z Habří po proudu Loučky patří k tomu nejkrásnějšímu, co může Vysočina turistovi nabídnout. V délce zhruba 6 km až po ústí Trenkovy rokle vede střídavě rovinatou nivou kolem vody, pak hned zase traverzuje strmé svahy a shora obchází kolmá skaliska, spadající do řeky.

Zpočátku vozová cesta se postupně mění v chodník, který získává na mnoha místech charakter těžce schůdné "kozí stezky". Vzrušující exponované úseky a divokost nespoutané přírody střídá poklidná romantika nivních luk s budovami starých mlýnů, výletními chatami a splavy.Říčka Loučka u Habří

Perlou údolí Loučky je Trenckova rokle – nefalšovaný minikaňon vytvořený na krátkém levostranném přítoku do hlavního údolí. Srovnání se Slovenským rájem se právě v tomto místě vnucuje nejsilněji a to konkrétně v kombinaci Prielom Hornádu – Kláštorská roklina.

Podle lidové pověsti se právě tady ukrýval i s poklady legendární baron Trenck, o němž pojednává v poněkud naturalistickém podání tabulka na stromě vedle rozcestníku.

Do samotné rokle značka nevede, bývá ovšem zvykem si do ní alespoň krátce odskočit. A rozhodně to stojí za to! Nechybí kaskády, vodopády, fixní lano ani trampský srub v poloze připomínající orlí hnízdo.

Jarní romantika

Nejlepší dobou pro návštěvu údolí Loučky s Trenckovou roklí je brzké jaro, kdy v řece teče hodně vody a vodopády v rokli odkrývají své nejpodmanivější kouzlo.

Pozoruhodné a jinde nevídané jsou právě v tomto období také obrovské nánosy ledových ker na březích řeky, které v zastíněném údolí přetrvávají nezvykle dlouho a místy komplikují nejenom přístup k rekreačním chatám, ale i přechod po turistické trase.

Může se hodit

NAVŠTIVTE V OKOLÍ:

Zámek Mitrov – zámek z roku 1779, jehož současná novogotická podoba pochází z let 1890–91. V současné době domov důchodců. Dominanta okolního kraje.

Hrad Mitrov – zřícenina středověkého hradu na ostrohu, obtékaném ze tří stran říčkou Loučkou. Zachovaly se pouze skromné, leč romantické zbytky.

Podmitrov – oblíbené rekreační středisko v údolí Loučky. Možnost občerstvení.

Víckov – skromné zbytky středověkého hradu na vysokém kopci nad říčkou Loučkou. Krásný výhled do hlubokého údolí.

Dolní Loučky – betonový železniční viadukt dokončený v roce 1953 o délce 282 m, výšce 46 m a rozpětí hlavního oblouku 110 m. Technická památka.

 

JAK SE DOSTAT DO TRENCKOVY ROKLE

Oblast je hlavně o víkendech silně odříznutá od světa. Autobusy jezdí poskrovnu, nebo vůbec, a vlastní automobil je spíše na obtíž, jelikož se k němu nelze vrátit jinak, než po stejné cestě. Jistotu představují železniční tratě Tišnov – Nové Město na Moravě a Tišnov – Křižanov, které údolí Loučky z obou stran obepínají. Bohužel však z poměrně velké vzdálenosti, takže je třeba počítat s hodně dlouhým pěším pochodem o celkové délce kolem 25 – 30 km.

Varianty
1) Autem nebo autobusem do vsi Drahonín, odtud pěšky po neznačené cestě shora přímo do rokle, 2 km.

2) Vlakem do zastávky Věžná (trať č. 251), odtud pěšky po modré do Habří a po červené k ústí rokle, 12 km.

3) Vlakem do zastávky Dolní Loučky (trať 250), odtud pěšky po červené k ústí rokle, 14 km.

 

Říčka Loučka u Habří

Údolí Loučky u Trenckovy rokle

Zamrznutý vodopád v Trenckově rokli

Zbytky paláce na hradě Víckově

Autoři:
Nejčtenější

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Další z rubriky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Soutok Odry a Olzy (vpravo)
Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte divočící řeku, nespoutané meandry a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.