Slovensko se stává hitem českých dovolených

  • 51
Slovensko je každým rokem oblíbenější, jen letos tam podle odhadů zamíří až půl milionu Čechů. Co nás k našim sousedům tak přitahuje? V první řadě příznivé ceny - kde jinde v cizině pořídíte slušné ubytování v soukromí i za 200 korun? Dalšími neméně podstatnými důvody jsou hory, krásná příroda a dostupnost - je to co by kamenem dohodil.

Příznivé ceny
Jedním z důvodů, proč se Slovensko dostalo zpět na výsluní zájmu českých turistů, je posilující česká koruna. Češi zjišťují, že se tam nabízí levné ubytování v soukromí, ceny se často pohybují kolem 200 korun.

Průměrná rodina si může dovolit pravidelný oběd či večeři v restauraci, což by bylo při delším pobytu v Chorvatsku nebo ve Francii nemyslitelné (například porce brynzových halušek stojí kolem padesáti šedesáti korun). Vstupy do termálních koupališť, zámků se rovnají těm našim, často jsou i levnější.

Dostupnost
Slovensko je, co by kamenem dohodil. Obyvatelé Moravy sem dokonce vyrážejí na jednodenní výlety nebo na lyže. Z Prahy na Malou Fatru se dá dojet za pět hodin pohodové jízdy.

Statistiky ukazují, že u našich východních sousedů průměrně zůstáváme necelé čtyři dny. Z toho lze vyvozovat, že spousta lidí sem míří na prodloužený víkend.

Majitelé cestovních kanceláří říkají, že zvýšený zájem o Slovensko svědčí o tom, že se Češi nabažili dovolených u moře. Počet návštěvníků z České republiky raketově stoupá. Zatímco v roce 2001 Slovensko navštívilo 276.000 lidí, loni už to bylo o 100.000 více.

Jazyková blízkost
Žádné máchání rukama, ukazování či listování slovníkem, slovenštině rozumíme a máme ji rádi. Podle průzkumů nejsou cizí jazyky silnou stránkou Čechů, například dobrou angličtinou se domluví jen desetina Čechů. Jazykový problém na Slovensku odpadá.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění slovenštině dobře rozumějí čtyři pětiny obyvatel Česka, spousta lidí čte také knihy ve slovenštině.

Známé prostředí
Slovensko znají Češi a Moravané jako své boty. V době, kdy byly hranice směrem na Západ zavřené, sem každý rok na dovolenou mířily stovky tisíc lidí. Oblíbené byly především Tatry a Fatra, pak vodní nádrže Liptovská Mara či Zemplínská Šírava.

Mezi hity patřila i termální koupaliště, jezdilo se do Piešťan a na Senec. Na tato místa se vracíme i dnes. Lidé sem mířili individuálně, často využívali podnikových chat.

Velehory
Slovenské hory strčí české kopce do kapsy. I když se v létě návštěvník Vysokých Tater posunuje ve štrúdlu turistů, i když majitelé restaurací si ještě neuvědomili, jak se chovat k zákazníkům, i když služby nefungují, tak jak jsme zvyklí, je v Tatrách krásně. Na slovenské hory se z Česka jezdí stále častěji i za lyžováním. Místní říkají: Naše hory se vám dostaly hluboko pod kůži.

Pěkná příroda a památky
Nejsou to jenom Vysoké Tatry, kam Češi stále častěji míří. Oblíbená je také Malá Fatra, Slovenský ráj, Podunajská oblast a Pováží či Slovenský kras. Za návštěvu určitě stojí i Spišský nebo Oravský hrad.

A důvodů, proč vyrazit zrovna na Slovensko, přibývá, například na Oravě se rozvíjí agroturistika, jezdectví či sjíždění řek na vorech, vyrostly zde půjčovny kol. Novou tvář dostávají i mnohá města, jako například Žilina či Nitra. Za slovenskou lahůdku považují znalci Bukovské hory na ukrajinsko-slovensko-polském pomezí.

Rodina
Ač si to mnoho lidí neuvědomuje, cesty na Slovensko za rodinou patří mezi důvody, které obsadily přední příčky. Z celkového počtu Čechů, kteří míří na Slovensko, je to až 22 procent. Tento důvod předčí pouze pracovní cesty. Až daleko za nimi jsou pak věci jako kultura, poznání a rekreace nebo léčebné pobyty.

Centrum pro výzkum veřejného mínění uvádí, že čtvrtina Čechů má na Slovensku vzdálené příbuzné. Blízké příbuzné tam má každý desátý účastník výzkumu.

Přátelé
Mezi dědictví společného státu patří také přátelské vazby. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění má na Slovensku známé téměř polovina obyvatel České republiky. Majitelé soukromých penzionů často uvádějí, že se k nim každoročně vracejí celé rodiny, ale i party kamarádů. A dodávají: Už to pro nás nejsou klienti, ale přátelé.

Léčebné pobyty
Češi a Moraváci znovu objevili slovenské lázně. Zdejší pobyty často vyjdou levněji než v Česku. Velký zájem je například o Dudince na jihu Slovenska, kde se léčí pohybové a cévní ústrojí.

Jezdí se také do Piešťan, které se specializují na pohybové ústrojí, nebo do Trenčianských Teplic. V Dudincích lze ubytování pořídit už od 350 slovenských korun v hlavní sezoně. Dvě procenta českých turistů, kteří přijeli loni na Slovensko, zamířili právě za léčebnými pobyty.

Nákupy
Silná česká koruna a návrat daně z přidané hodnoty na hranicích nahrává také cestám na Slovensko za nákupy. Využívají toho především obyvatelé moravsko-slovenského pomezí. Jezdí se jak pro benzin, potraviny, tak pro spotřební zboží, či dokonce pro kachličky. Na Slovensku se vyplatí koupit i například auto. U Škody Octavia lze ušetřit i desítky tisíc korun.

Tipy na výlety na Slovensku

Vysoké a Nízké Tatry
Vysoké Tatry hrají u Čechů jednoznačný prim. Štrbské pleso, túra na Rysy, k Hincovu plesu patří mezi evergreeny. Z Tater pak lze podniknout výlet například do skanzenu liptovské vesnice v Pribylině nebo do termálních koupališť v Bešeňové a Kováčové.

Bratislava
Staré bratislavské centrum s úzkými uličkami a desítkami drobných obchůdků a kaváren dostalo nový kabát. Naleznete tady šlechtické paláce a k bratislavskému hradu je to coby kamenem dohodil.

Malá Fatra
Na turistiku je ideální Vrátná dolina. Znalci doporučují výlet na Nové, Dolní a Horní Díry s překrásnými výhledy a vodopády. V nedaleké vesnici Terchová lze najít ubytování v soukromí, ceny začínají na 200 slovenských korunách.

Nitra
Nad náměstím se vypíná vrch Zobor, kterému vévodí Nitranský hrad s pozůstatky kostela sv. Emerama. Pod hradem se tyčí socha knížete Pribiny, nedaleko pak podepírá nároží Kluchova paláce kamenný Corgoň, podle kterého bylo pojmenováno zdejší pivo.

 

V Tatrách naleznete jak náročné trasy pro trénované sportovce, tak i nenáročné stezky vhodné pro rodiny s dětmi

,