Stolica z hřebenovky Slovenského rudohoří

Stolica z hřebenovky Slovenského rudohoří | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Nádherné lesy i rozhledy. Výstup na trůn Slovenského rudohoří

  • 2
Místa, o kterých se moc nepíše, většinou stojí za návštěvu. Dvojnásob to platí o nejvyšším kopci Slovenského rudohoří, jehož vrchol davy turistů rozhodně útokem neberou. Máte-li rádi tiché lesy a daleké výhledy do krajiny, pak je Stolica tím pravým cílem.

Stolica (1 476 m) leží zhruba uprostřed nejdelšího pohoří v zemi našich východních sousedů, které se táhne od Zvolena až ke Košicím a jmenuje se Slovenské rudohoří. Není to výrazný vrchol, ale spíše ploché návrší mírně vystupující z rozsáhlých zalesněných masivů. Například jižněji situovaný Kohút (1 409 m) vypadá tvarově mnohem zajímavěji a při pohledu ze západu se zdá být dokonce i vyšší.

Turisté Stolicu ke své vlastní škodě většinou míjejí. Nachází se totiž mimo hlavní hřebenovku a navíc ji obklopují přitažlivé a známé cíle jako je Slovenský ráj, Muráňská planina, Kráľova hoľa a Slovenský kras. Na webech se také občas objevují informace o absenci výhledu, ty jsou však mylné: nejvyšší vrchol Slovenského rudohoří má nejen skvělý rozhled, ale dokonce i "stolicu" neboli trůn, podle něhož je kopec pojmenovaný.

Centrum gemerského folkloru

Pokud se rozhodnete na Stolicu vyrazit, pak určitě z vesnice Rejdová. Leží na východním úpatí na konci dlouhého údolí řeky Slaná, která severně pod nejvyšší kótou pramení. Slaná je významným tokem Západních Karpat – dosahuje délky 229 km a v Maďarsku se jako řeka Sajó vlévá z pravé strany do Tisy.

Rejdová je věhlasnou folklorní lokalitou Slovenska, jež se může pochlubit památkami lidové architektury a stále živými tradicemi rukodělné výroby – koberců, tkanin, krajek i dřevěných šindelů. V Rejdové se také každým rokem v srpnu koná Gemerský folklorní festival za účasti národopisných skupin a souborů z obce, ale i z ciziny. Letos se uskuteční již 39. ročník. Nepřehlédnutelnou národopisnou zajímavostí je také cikánská osada na dolním konci vesnice.

K výletu doporučujeme nejlépe auto, veřejná doprava do Rejdové je totiž hodně komplikovaná.

Lidová architektura v Rejdové

Rejdová je proslulou folklórní obcí.

Zdlouhavý výstup záplavami hřibů

Silueta Stolice se z příjezdové silnice do Rejdové jeví velmi blízko a lákavě. Zdání ovšem klame. Vrchol se vypíná o plných 900 m výše a jeho dosažení je zdlouhavé a náročné. Pokud si v Rejdové (580 m) nechcete najmout nějakého místního průvodce, pak vám nezbude nic jiného než vzít zavděk žlutou turistickou značkou. Žádná jiná tu ani není.

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky pobytů na Slovensku na Dovolena.iDNES.cz.

Trasa, vedoucí na Stolicu ne zrovna přímočaře, prochází od kostela vzhůru vesnicí na louky a poté se vnoří do lesa. Neustálé mírné stoupání vede lesní svážnicí, která traverzuje svahy rozvětvené doliny. Zhruba po dvou hodinách přijdete do sedla Olochova jama (1 085 m), kde vyměníte žlutou značku za zelenou a cestu traverzovou za hřebenovou. V následujících šesti kilometrech stoupání neustává, spíše naopak, terén je však již zajímavější, lesy hezčí.

Pokud je houbařská sezona, věnujte pozornost okolí. Pak ale zároveň hrozí, že tempo vašeho putování se velmi zpomalí nejenom sběrem krásných pravých hřibů, ale také pod tíhou neustále narůstajícího nákladu.

Turistický rozcestník na Stolici

Jedna ze zdrojnic řeky Slané

Ukrytý skalní trůn na Stolici

Jakmile začne les řídnout a měnit se v louku, je to znamení, že se blížíte k vrcholu Stolice. V závěrečných fázích čím dál mírnějšího výstupu se nezapomínejte otáčet dozadu, kde se na jižním obzoru objevují siluety jihoslovenských a maďarských horstev. Velmi nápadné jsou například planiny Slovenského krasu. Nejvyšší kóta s rozcestníkem a vrcholovým křížem, kam z Rejdové dojdete ne dříve než za 3,5 hodiny, se ovšem ke zklamání mnohých návštěvníků ukrývá mezi vzrostlými stromy, odkud není vidět vůbec nic.

Není ale třeba zoufat. Stačí sejít z turistické značky a popojít asi 200 m po vrcholové planině mezi stromy doprava, tedy na severovýchod, a les se začne opět rozestupovat. Zakrátko se objeví krásná vrcholová louka se siluetou majestátní Kráľovy hole a panoramatem Vysokých Tater. Na okraji louky u lesa vystupuje zničehonic vrstevnatá skála z krystalických břidlic, připomínající stolec či trůn. Teprve teď se ozřejmí původ názvu nejvyššího vrcholu Slovenského Rudohoří, který nemá rozhodně nic společného s vykonáváním té nejběžnější lidské potřeby.

Slovenský ráj ze Stolice

Utajený trůn na Stolici

Skvostné výhledy bez značek

Zatímco značky se tomuto nejhezčímu místu na vrcholu Stolice vyhýbají a mlčí o něm i většina dostupných turistických informací, obyvatelé Rejdové zde každoročně v červenci zakončují Hviezdicový výstup na Stolicu. Během loňského 14. ročníku se tu vařil v kotli guláš, čepovalo pivo a hned vedle skály hrála cikánská kapela.

Chcete-li spatřit ze Stolice opravdu to nejlepší, pak musíte definitivně zapomenout na turistické značení a pokračovat od skály po již zřetelné lesní cestě dál k severovýchodu. Právě tudy vede hlavní trasa hvězdicového výstupu, tedy vlastně již sestupu. Terén se začne brzy svažovat a louka rozšiřovat. Zanedlouho se objeví rozsáhlá plocha někdejších pastvin a zároveň zcela nerušené panoráma směrem na východ. Hluboko dole rozeznáte Rejdovou a typickou siluetu vrchu Veľký Radzim, obzory lemují hřebeny východní části Slovenského rudohoří (Volovské vrchy), Slovenský ráj, Levočské vrchy a majestátní Vysoké Tatry. Opravdu krása, která plně náleží kopci s přívlastkem nejvyšší!

Kráľova hola a Vysoké Tatry ze Stolice

Přestože je putování těmito místy neznačené, zabloudit se v podstatě nedá, cesta se sice kroutí, ale pořád vytrvale a cíleně klesá směrem do Rejdové. Mnohde usnadní orientaci šipky s nápisem Stolica, které tu zbyly po předchozím hvězdicovém výstupu. Zakončení nezapomenutelného výletu nabízí typická slovenská krčma Hostinec pod Stolicou. Pokud se ohlásíte den předem, uvaří vám i nějakou rejdovskou specialitu.

Může se hodit

Letošní akce v Rejdové
14. července 2012 – Hviezdicový výstup na Stolicu, 15. ročník
24.–25. srpna 2012 – Gemerský folklórny festival, 39. ročník

Jak se tam dostat
Autem do Popradu, zde uhnout doprava směr Rožňava a po cestě nekonečných serpentin a zatáček zdárně dojet do Dobšiné. Za Dobšinou hned první odbočkou vpravo do Rejdové.

Ubytování
Obec Rejdová nabízí dvě turistické ubytovny s celkovou kapacitou 63 lůžek za lidovou cenu 7 eur. Více informací na www.rejdova.ocu.sk

Mapa
VKÚ Harmanec 1 : 50 000 č. 124 – Slovenský ráj

, pro iDNES.cz