Slovenské hory lákají lyžaře

Na Slovensku se sice otepluje a v nížinách většinou prší, zdejší hory ale lyžařům stále nabízejí dobré podmínky. Nejvyšší sněhová vrstva z umělého i přírodního sněhu je na svazích Skicentra Donovaly ve Velké Fatře. V části Zahradiště je až metr sněhu. Jak se lyžuje na Slovensku - v článku.

Stejné podmínky jsou na vysokotatranském Štrbském Plese, svahu Interski a také na Čertovici v Nízkých Tatrách.

Lyžaři si přijdou na své rovněž v Jasenské dolině ve Velké Fatře, Vrátné dolině a Brezovici v Malé Fatře a na Skalce v Kremnických horách, kde je 90 centimetrů sněhu.

O deset centimetrů nižší pokrývka je na Solisku ve Vysokých Tatrách, na Tálech, ve Vyšné Boci a v Liptovské Tepličce (Nízké Tatry), na Šachtičkách a Malinom Brdě (ve Velké Fatře) a ve Velké Rači na Kysucích.

Podobně jsou na tom i východoslovenská střediska Kojšova hoľa, Jahodná a Drienica.

Ostatní centra pokrývá sníh v tloušťce od 25 do 70 centimetrů a lyžovat se dá ještě v několika desítkách středisek regionálního významu, která leží ve výšce nejméně 900 metrů nad mořem.

Ceny klesly
Ceny lístků na lyžařské vleky, které o svátcích dosáhly maxima, jsou nyní ve většině středisek zhruba o 10 až 15 procent levnější. Například celodenní vstupenka na lanovky a vleky na Štrbském Plese je levnější o 60 korun a dospělého lyžaře vyjde na 590 korun. Ve Vrátné dolině cena poklesla z 570 na 520 korun a na Donovalech z 550 na 450 korun.

Kam vyrazit na lyže v Česku

Jsou ale i střediska, kde se dá v dobrých podmínkách lyžovat i za méně než 400 slovenských korun.

Pozor na laviny!
Střídavé oteplování a ochlazování podle záchranářů ze Střediska lavinové prevence v Jasné příznivě ovlivňuje stabilizaci sněhové pokrývky ve vysokohorském terénu.

Podle službukonajícího Františka Pompury je proto dnes ve Vysokých Tatrách mírné lavinové nebezpečí, přesněji 2. stupeň pětidílné mezinárodní stupnice, v ostatních horstvech je nebezpečí pádu lavin pouze malé. 

,