Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slevy Českých drah aneb příručka pro nematematiky

  17:34aktualizováno  17:34
České dráhy v posledních letech rozšířily svou nabídku slev, aby přilákaly nové cestující. Představujeme vám ty nejzajímavější z nich.

Kdo hodně jezdí

Takzvaná kilometrická banka se vyplatí těm, kdo hodně cestují. Tuto slevu se zkratkou KMB mohou pro společné cesty využívat maximálně tři cestující starší 15 let, kteří společně nastupují a vystupují v téže stanici. Dvě děti od 6 do 15 let se považují za jednoho cestujícího nad 15 let a stejně tak dva psi. Platnost sešitu je šest měsíců. Slevu lze využít ve všech vlacích ČD, je přenosným dokladem.

Předplatné je na 2000 kilometrů po tratích ČD, kilometry se při jednotlivých jízdách odečítají, minimální odpis je 100 km, maximální 400 km.

* Cena: 1400 Kč (1 km vyjde na 70 haléřů).

V hotovosti se platí cena místenky (v rychlících a vlacích vyšší kvality EC a IC třicet korun a ve vlacích SC dvě stě korun) a cena lůžkového nebo lehátkového příplatku.

Za památkami

Jízdenky se slevou Vlak+ se prodávají pro jízdy za návštěvou historických památek, kulturních akcí, akcí cestovního ruchu a všech ostatních akcí, na které uzavřel pořadatel s Českými drahami smlouvu. Slevy jsou různě vysoké, rozhoduje o nich pořadatel akce.

Slevy se týkají druhé vozové třídy a jen při zpáteční jízdence, která může být prodloužena na celou dobu konání akce, například veletrhu.

Na víkendy

Nejvýhodnější jízdenka na víkend je SONE+, kterou lze využít k cestám z Karlovarska do Saska a Bavorska.

Může ji použít současně až pět spolucestujících, přičemž pouze dva mohou být starší 15 let.

Jednodenní jízdenka je platná v sobotu a v neděli, kupuje se pouze v den, kdy bude použita, ve výdejnách jízdenek nebo u průvodčího.

* Pro 2. vozovou třídu osobních vlaků stojí 160 Kč, pro 2. vozovou třídu všech vlaků vyjma vlaků EC a IC je cena 360 Kč.

Traťová jízdenka

Tato jízdenka slouží k opakovaným jízdám mezi stanicemi ČD, pro které byla zakoupena, maximálně však do vzdálenosti 120 kilometrů.

Traťovou jízdenku lze použít k jízdě mezi stanicemi, pro které byla zakoupena, i po jiné trati, než je na dokladu vyznačena, za podmínky, že je tato trať kratší nebo stejně dlouhá. Může být jednosměrná i obousměrná, na různé časové období.
Konkrétní ceny naleznete vypočtené v elektronickém jízdním řádu (www.idos.cz).

Sleva na celý rok

Elektronická karta In-gold obsahuje především roční síťovou jízdenku platnou v 1. i 2. vozové třídě všech vlaků ČD a slevu Rail plus na snížení ceny mezinárodních jízdenek o zhruba čtvrtinu.

Dále umožňuje bezplatné používání lanové dráhy v provozu ČD Liberec-Horní Hanychov-Ještěd a bezplatnou přepravu spoluzavazadel ve vlacích Českých drah.
Kartu vystavují po odevzdání žádosti u přepážky.

* Roční platnost stojí 22.000 Kč.

Po Liberecku

Celodenní cestování osobními a spěšnými vlaky v Libereckém kraji a okrajových oblastech Ústeckého a Královehradeckého kraje vyjde levněji se slevou LIBNET+. Platí i ve vlacích dopravce Railtrans, ve vybraných autobusových linkách a v síti městské hromadné dopravy Jablonce nad Nisou.

Prodej je ve všech pokladnách železničních stanic vybavených zařízením pro elektronický výdej jízdních dokladů.

* Cena: 130 Kč. Nelze koupit v předprodeji.

Po Karlovarsku

Slevu na regionální dopravu v Karlovarském kraji nabízí jízdenka EGRONET. Jednodenní jízdenka platí pro libovolný počet jízd ve 2. vozové třídě vlaků ČD, vlaků společnosti Viamont a v některých autobusech. Na jeden doklad může cestovat jen jeden cestující. Jízdenka platí od pondělí do pátku od 7.30 do 3.00 následujícího dne, o víkendu od půlnoci do 3.00 hodin následujícího dne.

* Cena je 100 korun pro jednotlivce, 250 pro rodinu.

Na Slovensku

K přehledu slev, které lze získat u ČD, přidáváme i slevu pro mladé u našich východních sousedů. Takzvaný Slovak 26 umožňuje libovolné cestování na tratích na Slovensku ve 2. vozové třídě. Je určen pro všechny lidi mladší 26 let. Stojí 39,90 EUR a platí jeden měsíc v období od 1. 7. do 31. 8. 2006.

Na jeho základě je poskytnuta např. sleva 20 procent na pozemní lanovou dráhu Starý Smokovec-Hrebienok a 17 procent ve Western City Šiklův Mlýn v Liptovském Mikuláši.

Levněji pro skupiny i podle věku

 • Skupinová sleva
  Sleva se poskytuje pouze ve 2. vozové třídě při společné jízdě minimálně dvou, maximálně 30 spolucestujících. První a druhý cestující zaplatí zákaznické jízdné pro cestující starší 15 let, každý další cestující zaplatí zákaznické jízdné pro dítě, tedy asi polovinu ceny prvního cestujícího.
 • Pro 15 až 26leté
  Lze využít kartu In-junior. Je určena všem cestujícím ve věku od 15 do 26 let. Vydává se na počkání v každé osobní pokladně se zařízením pro elektronický výdej jízdenek po předložení osobního dokladu. Její držitel získá minimálně poloviční, maximálně 57 % slevu z obyčejného jízdného na jednosměrnou jízdenku ve 2. vozové třídě.

  Cena zpáteční jízdenky se potom rovná dvojnásobku zakoupené ceny jednoduché jízdenky, nabízejí se i další slevy ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě. * Cena: 600 korun na rok.
 • Pro nemocné
  Do Františkových Lázní mohou lázeňští hosté u léčebných pobytů trvajících čtrnáct dní a déle využít pro přepravu železniční dopravu, aniž by za cestu zaplatili.

  Bezplatná přeprava platí dokonce i pro 1. vozovou třídu a vlaky vyšší kvality EuroCity, InterCity a po zaplacení servisního poplatku i ve vlaku SuperCity Manažer.

  První podmínkou je to, že na svou adresu obdržíte spolu s lázeňským poukazem i úvěrovou poukázku od Českých drah a od akciové společnosti Lázně Františkovy Lázně. Od poukázky oddělte útržek a pečlivě ho uschovejte. Tento útržek odevzdáte spolu s použitou jízdenkou při nástupu na léčení.
 • Pro seniory
  Karta In-senior je určena všem cestujícím, kterým je víc než sedmdesát let.
  Držitel má nárok na cestování ve 2. vozové třídě všech osobních a spěšných vlaků ČD zdarma.


  Při použití vlaků vyšší kvality EC a IC je nutno k jízdence doplatit příplatek ve výši 60 korun, při použití vlaku SC místenku ve výši 200 korun. Karta umožňuje získat slevu 25 % z mezinárodních jízdenek do 25 zemí Evropy s využitím slevy Rail plus, která je její součástí.
  * Cena seniorské karty je 600 korun a platí jeden rok.

 

Posázavský pacifik

Autoři:
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Švejnohovi vyrážejí na dovolenou do kempu každý rok už deset let. Postupně se...
Dovolená s dětmi v kempu je zase hit. Luxusní chatky už ale neseženete

Po loňské úspěšné sezoně se české kempy připravují na podobný nebo větší zájem ze strany domácích turistů, hlavně rodin a sportovců. Kdo však nechce spát ve...  celý článek

Chalupská slať. V okolí jednoho z nejznámějších míst Šumavy se převaděči často...
Výlet za Králem Šumavy. Projděte si trasu slavného převaděče

Lesem, přes potoky i močály vodil Král Šumavy lidi z Československa do Německa, ještě než se spustila železná opona. Vydejte se s námi po stopách této...  celý článek

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště...
Kukuřičná bludiště získávají popularitu, v Česku jich jsou desítky

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.