Slavnost připomene výročí rekonstrukce Svatohorských schodů

Sedm let od znovuotevření rekonstruovaných Svatohorských schodů si v neděli připomenou věřící a návštěvníci Svaté Hory v Příbrami. Správce tohoto poutního místa Stanislav Přibyl řekl, že na malé slavnosti vystoupí soubor Svatohorských trubačů a příbramský pěvecký smíšený sbor Codex Temporis. Svatohorské schody, které byly na začátku 90. let téměř na pokraji zkázy, spojují starou část Příbrami se známým mariánským poutním místem. Po rozsáhlé rekonstrukci, která přesáhla deset miliónů korun, byly schody otevřeny 7. října 1993.

Peníze na jejich opravu shromáždila od stovky dárců bývalá Nadace na rekonstrukci Svatohorských schodů, která se loni změnila na Nadační fond na Svatohorské schody. Ten i nadále sbírá prostředky na udržování a zvelebování této unikátní stavby. Letos například přispěl i na obnovení svatohorské křížové cesty, řekla členka správní rady fondu Hana Müllerová.

Příbramská Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v České republice. Jde o rozsáhlý raně barokní architektonický celek, jehož počátky jsou opředeny pověstmi. Nejstarší známý půdorys je asi z roku 1658, kdy byla kaple s Příbramí spojena schodištěm, tehdy ještě nezakrytým.

Ve stejném roce však narýsoval vlašský architekt Carlo Lurago první projekt velkorysé stavby a jeho plán byl později realizován v rozsahu známém prakticky doposud. V roce 1861 dostali Svatou Horu do správy redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950. Na Svatou Horu se vrátili po 40 letech a ihned zahájili opravu krytého schodiště.
   

Svatohorské schody, které spojují starou Příbram se známým poutním místem