Skútry v Jizerkách ohrožují běžkaře

  • 3
Jezdci na skútrech ohrožují běžkaře na Jizerské magistrále. Navíc ničí upravené běžecké stopy a v horách se přitom prohánějí protizákonně.

"Potkala jsem dva jezdce na skútrech o uplynulém víkendu. Řítili se osmdesátikilometrovou rychlostí a ničili upravené stopy," uvedla Blanka Nedvědická, ředitelka Jizerské obecně prospěšné společnosti, která běžecké tratě upravuje.

O černých jezdcích ví i ředitel inspektorátu Lesů České republiky v Liberci Ludvík Řičář. "Žádné povolení jsme nikomu nedávali a v zásadě jsme proti tomu, aby v Jizerských horách jezdili lidé na skútrech jen pro zábavu,“ uvedl ředitel.

Hory jsou podle něj malé a pro adrenalinové sporty už v nich není místo. „Navíc svou jízdou představují pro běžkaře nebezpečí. Hrozí, že se mohou s lyžařem srazit,“ doplnil Řičář.

Možností, jak černé jezdce v horách potrestat, prý ale mnoho není. „My skútry nemáme, takže není moc šancí, že bychom je dohonili,“ uvedl ředitel. A i kdyby se jim podařilo jezdce na skútrech zastavit, nemohou jim dát ani pokutu.

"Dáváme pouze oznámení na příslušný úřad. Pravomocí máme opravdu málo, ale můžeme spolupracovat s policií, protože jezdci porušují jak lesní zákon, tak i silniční," prohlásil Řičář.

Ředitelka Jizerské o.p.s. ale tvrdí, že černí jezdci nejsou jedinou "škodnou," která ohrožuje běžkaře a ničí stopy. Stále častěji jezdí lidé do hor i se psy. Ty mají na vodítku, anebo je nechávají pobíhat ve stopách. "Viděla jsem běžkaře, kterého do kopce táhli dva velcí psi, samozřejmě, že poničili celou stopu," zmínila Nedvědická.

Úprava Jizerské magistrály stojí spoustu času i peněz. Jizerská o.p.s. využívá jen jednu rolbu, která už potřebuje vyměnit.

"Ze státního rozpočtu jsme získali milion korun. Ty chceme pošetřit a pokud nám vyjde v lednu projekt, který jsme podávali, použijeme peníze na spolufinancování při nákupu nové rolby," upozornila Nedvědická.

 

,