V Rožnově pod Radhoštěm chystají novou stálou výstavu valašských krojů a...

V Rožnově pod Radhoštěm chystají novou stálou výstavu valašských krojů a tradičního textilu. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Skanzeny lákají na novinky – stodoly, kovárnu, výstavy i stezky

Dají se vůbec ve skanzenech, plných starých chalup a chaloupek, objevit nějaké novinky? Budete se divit, muzea českých a moravských vesnic jich letos nabízejí celou řadu. S portálem Kudy z nudy se pojďte podívat na ty, které stojí za vidění – třeba do kovárny anebo do skanzenu, který právě vzniká.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem, dokumentující kulturu vesnice středního Polabí od první poloviny 18. století, zaujímá mezi našimi i světovými skanzeny čestné místo. S letopočtem otevření 1900 jde o nejstarší skanzen v Čechách, čtvrtý v Evropě a vůbec první mimo Skandinávii.

Nové chalupy a kovárna v Polabí

Ve skanzenu v Přerově nad Labem letos uvidíte novou chalupu, dvě nové stodoly, kovárnu a kopii kapličky z přerovské návsi.

Polabský skanzen se proslavil například v roce 1922, kdy před Staročeskou chalupou a pod širým nebem hrál soubor pražského Národního divadla představení Prodaná nevěsta. Právě Staročeská chalupa byla prvním a zároveň asi nejznámějším exponátem přerovského skanzenu; v jejím okolí pak postupně vyrostlo několik desítek dalších objektů včetně staré školy, špýcharů, zvoniček a chlívků. Novinkou je pět staveb lidové architektury v dolní části areálu – památkově chráněná chalupa z Oskořínka, roubená stodola ze Sovenic, kopie pilířové stodoly a již dávno zaniklé kapličky z přerovské návsi a funkční kovárna. Kromě nových budov tu najdete také nové vitríny a informační panely, ve velkém výstavním sále v bednárně si celou sezonu můžete prohlédnout výstavu lidových krojů ze středního Polabí.

Nové výstavy na Valašsku

Slabikář devatera řemesel v rožnovském skanzenu nabídne dětem i dospělým možnost vyzkoušet si vybraná řemesla.

Valašské muzeum v přírodě letos láká hlavně rodiny s dětmi. S tradičními technologiemi a výrobními postupy se nejmenší návštěvníci seznámí například v sobotu 28. května, kdy se koná Slabikář devatera řemesel s možností vyzkoušet si některé rukodělné činnosti našich předků. Neobvyklý pohled do historie nabídne i dlouhodobá výstava u vstupu do areálu Valašské dědiny, která porovná dřívější život na Valašsku s dnešním – a pozor, slovní popisy nahradí komiksy!

Není to jediná výstava, kterou muzeum nachystalo. K loňskému 90. výročí od založení vznikla nová výstava s interaktivními prvky Jak stavěli naši předkové, koncem letošního roku by se měla otevřít nová stálá výstava valašských krojů a tradičního textilu. Kromě toho skanzen chystá výstavu Dřevěný svět řezbáře Josefa Heji, výstavu fotografií náboženských poutí v Rudě u Rýmařova anebo výstavu k 18. ročníku folklorního festivalu Jánošíkův dukát.

Stezka pro nevidomé na Veselém Kopci

Ve skanzenu na Veselém Kopci by rádi připravili hmatovou stezku pro nevidomé.

Ve skanzenu Betlém v Hlinsku loni vznikla hmatová stezka. Menší skupina nevidomých návštěvníků tu jednou týdně hmatem prozkoumává model roubenky, na haptické mapě zjistí, jak byl v jednotlivých objektech rozmístěný nábytek, v dílnách se seznámí s dobovými řemesly, mohou si osahat nářadí a zkusit čichem rozpoznávat bylinky.

Hmatová stezka je rovněž součástí nové archeologické expozice ve Východočeském muzeu v Pardubicích, obdobnou prohlídku by pro nevidomé návštěvníky rádi připravili i ve skanzenu na Veselém Kopci.

Valašské Klobouky budou mít nový skanzen

Ve Valašských Kloboukách vyrůstá nový skanzen.

Jak se staví nový skanzen můžete vidět ve Valašských Kloboukách, v části Trhovisko nedaleko plánované trasy cyklostezky Bečva–Vlára–Váh. V areálu, který bude mapovat život na jihu Valašska od konce 19. do první poloviny minulého století, by postupně měly vyrůst studna, salaš, sušárna ovoce, tržiště i typické valašské domečky.

Jednou z dominant skanzenu je kaplička svatého Prokopa, vysvěcená loni v červenci a postavená podle předlohy z Nedašovy Lhoty, a také nejnovější stavba, šestiboká zvonice, jejíž předloha z roku 1780 stojí v nedalekém Rudimově.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz