Skanzen má nový vánoční program

Rožnov pod Radhoštěm - Po podzimní pauze se opět otevírají brány Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Seriál tradičních vánočních pořadů zahájí letos novinka. Premiéru bude mít Mikulášský podvečer. Od čtyř hodin odpoledne do osmi večer ožijí všechny chalupy ve Valašské dědině, v nichž budou pracovníci muzea předvádět staré lidové zvyky z období Mikuláše a Vánoc, domácí práce nebo budou jen vyprávět o starých časech.

"Návštěvníci uvidí celý areál trochu jinak, než jsou zvyklí z jarních a letních prohlídek. Chalupy budou svítit do tmy a po dědině budou chodit Lucky a Matičky, přesně jak bývalo dříve zvykem," uvedl Tomáš Gross z Valašského muzea.

Všech třináct dřevěných domků bude vánočně vyzdobeno podle období, ze kterého pochází, a svítit se nebude ničím jiným než loučemi. V chalupách budou hospodyně tkát, péct perníky nebo vařit a jejich mužské protějšky třeba odlévat roztavené olovo a návštěvníkům z něj věštit budoucnost.

Pro děti nebude chybět ani Mikulášská nadílka. Muzejního Mikuláše mohou využít i rodiče a svou vlastní nadílku po něm dětem poslat.

Předvánoční programy budou ve skanzenu pokračovat hned v sobotu, kdy se návštěvníkům otevře Dřevěné městečko ve vánočním kabátě. O týden později se uskuteční tradiční Vánoční jarmark. Na dny těsně před svátky 22. a 23. prosince je i letos připravena lidová hra Živý betlém a na 26. prosince Štěpánská koleda.

Co všechno bude v chalupách skanzenu
Fojtství z Lidečka (318):
Mezi okny na stole září stromeček, který děti samy vyzdobily papírovými řetězy a ozdobami. Pod stromečkem je připravena nadílka chudým dětem.

Matochova usedlost z Velkých Karlovic - Jezerného (317): Zvířata odpočívající v chlévě, v jizbě budou tetičky péct a zdobit perníčky pro mlsné jazýčky.

Chalupa z Valašské Polanky (310): Tkadlena se bude trápit s kobercem na stavu. Ale jizba voní svátky, na prostřený stůl připravila svobodná dívka koláč pro svého mládence, aby přišel o Štěpánu ochutnat a projevil tak svou náklonnost.

Kovárna (311): Výheň hřeje za každého počasí, kovář ukáže, co všechno umí.

Prostorná jizba v domě z Nového Hrozenkova (308): Štědře prostřené stoly, na zámožnost rodiny ukáže také bohatě zdobený betlém. Oba stoly - pro hospodářovu rodinu i čeládku - jsou upraveny podle popisu z konce 19. století.

Jizba ve formanově chalupě z Velkých Karlovic - Jezerného (312): Svíce za oknem, nad stolem zavěšena "chvojka" zdobená červenými stužkami. Hospodář všem, kteří chtějí znát budoucnost, dá do ní nahlédnout prostřednictvím odléváného olova.

Usedlost z Nového Hrozenkova - tzv. Adamcova chalupa (307): Vánoce připomíná jenom malý stromeček na stole - zdejší hospodář žil sám. V jizbě bude pracovat řezbář a tetička připraví pro vnoučata vystřihovaný papírový betlém.

Obytné stavení s chlévem z Nového Hrozenkova (306): Ukáže Vánoce těch nejchudších v poslední třetině 19. století.

Chalupa miškáře ze Študlova (315): Prostřený štědrovečerní stůl se neobešel bez zvláštních doplňků - otcova nářadí, poskytujícího obživu, červených šípků jako symbolu zdraví a také peněz, záruky blahobytu. Stromeček je po starém způsobu zavěšený u stropu, zdobený pečivem a papírovými ozdobami.

Dům z Lužné (314): V jizbě všechno svědčí o tom, že dospělé děti, zastávající službu u sedláků, se vrátily na Vánoce domů, ale nemají kde nocovat, než na slámě na zemi.

Chalupa z Karolinky - Rákošového (313): Chalupa se na Vánoce teprve připravuje. Hospodář bude odlévat svíčky z vosku a hospodyně připraví oplatky ke štědrovečerní večeři.

Chalupa bezzemka z Leskovce (319): Mikulášská nadílka za okny vrátí návštěvníky do reálného času. U okna bude tetička plést teplé punčochy z ovčí vlny.

Pasekářský dům z Velkých Karlovic - Miloňova (320): Staříček u roztopené pece bude vyprávět o starých časech. Aby lidem nebylo po cestě domů chladno, ochutnají čaj z devatera kvítí.

Mikulášská nadílka: Bude v chalupě z Miloňova mezi 17. a 18. hodinou. Poslední prohlídka začíná v 19 hodin. Areál bude uzavřen ve 20 hodin.

Vánoce v rožnovském skanzenu, 11. prosince 2000

,