Skanzen má lákat turisty

Třebechovice chtějí co nejvíce urychlit výstavbu skanzenu lidové architektury v Krňovicích, který by měl do města a okolí přilákat více turistů. Proto pospíchají se schválením změny územního plánu. Nový skanzen přitom bude jediným muzeem lidové architektury v kraji. "Do Třebechovic přijíždí ročně asi šedesát tisíc turistů, které láká hlavně Proboštův betlém a po jeho prohlídce odjedou. Chceme jim proto nabídnout celodenní program, do kterého by mohla patřit návštěva skanzenu, koupaliště s minigolfem a dalšími sportovišti," plánuje starosta Jiří Němec.

Koupaliště je v provozu už tři roky, ale skanzen v územním plánu dosud chybí. "S nápadem vybudovat u Třebechovic areál lidové architektury přišla loni skupina nadšenců ze svazu ochránců přírody. Územní plán však vznikl před jedenácti lety, proto jsme připravili jeho změnu a nejpozději v srpnu ji dát schválit," říká Němec.

Skanzen má vyrůst na okraji přírodního parku Orlice. "Pro území je zpracován základní projekt ekologické stability a ministerstvo životního prostředí s jeho využitím pro skanzen souhlasilo," sdělila autorka územního plánu, architektka Jelena Zemánková. Do skanzenu budou přeneseny dochované historické stavby a vzniknout tam i rekonstrukce zaniklých objektů.

K prvním by měla patřit záchrana chátrajícího mlýna v Bělči nad Orlicí. "S kopiemi staveb počítáme také pro předmostí u Orlice, kde chceme vytvořit vstupní areál. Musí se tam upravit komunikace, zřídit parkoviště a doplnit veřejná zeleň. V okolí skanzenu by také měla vzniknout vlastivědná naučná stezka," slibuje starosta a dodává, že tyto změny zahrne radnice do územního plánu až příští rok.

Skanzen postaví hradecké Dřevozpracující družstvo. To chce začít se stavbou už na podzim. Podle projektu budou lidové stavby uspořádány jako tradiční podhorská vesnice. Domky oddělí hrázky z opuky a doplní výsadba okrasných a ovocných dřevin. "Do chalup chceme přinést život, v řemeslnických dílnách se bude normálně pracovat," slibuje pracovník družstva Václav Záruba.