K nejoblíbenějším místům na Valašsku patří skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

K nejoblíbenějším místům na Valašsku patří skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Skanzen, liška a rozhledna: valašské novinky a akce v roce 2016

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm letos pořádá na pět desítek tradičních zvykoslovných pořadů a folklorních festivalů. Jednotlivé kousky, z nichž se skládá celoroční programový cyklus Valašský rok, a k tomu několik dalších valašských novinek vám představí portál Kudy z nudy.

Příroda v čele s královnou Moravskoslezských Beskyd Lysou horou, bájný Radhošť, město Štramberk přezdívané díky svým půvabům Valašský Betlém anebo hrad Hukvaldy – to je jen stručný výčet míst, která na Valašsku a v Beskydech stojí za vidění. K nejoblíbenějším patří i skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

Dětská pozvánka do rožnovského skanzenu

Program Valašského muzea v přírodě letos nabízí pět desítek zvykoslovných pořadů a folklorních festivalů.

Valašské muzeum v přírodě letos láká hlavně rodiny s dětmi. S tradičními technologiemi a výrobními postupy se nejmenší návštěvníci seznámí například v dubnu při pořadu Barvíř modrotisku anebo v květnu, kdy se koná Slabikář devatera řemesel s možností vyzkoušet si některé rukodělné činnosti našich předků. Neobvyklý pohled do historie nabídne květnový program Uměli Valaši fyziku?, při němž se děti dozví, jak ve všedním životě fungovaly jednoduché stroje.

Taje sklářského řemesla poodhalíte při červencové Sklářské sobotě, pod ruce šikovných í hrnčířů, keramiků a dráteníků zase nahlédnete na Zvonečkovém jarmarku a srpnový pořád Hravá dědina nechá ožít prastaré a již téměř zapomenuté dětské hry. Kromě toho se ve středu 1. června bude ve skanzenu slavit Den dětí, o měsíc později v pátek 1. července tu vaše ratolesti mohou prožít první prázdninový den a v týdnu od 5. do 9. září také zahájit nový školní rok.

Velikonoce, Vánoce, jarmarky a poutě

Ani letos samozřejmě nepřijdete o tradiční pořady, inspirované lidovými svátky. Své pevné místo v programové skladbě mají Velikonoce na Valašsku, stavění i kácení máje, Jaro na dědině, Svatojánský večer i Vánoce na dědině s živým betlémem, vánočním jarmarkem a štěpánskou koledou.

Na Zvonečkovém jarmarku si můžete prohlédnout a koupit výrobky šikovných hrnčířů, keramiků a dráteníků.

Mezi četnými jarmarky a poutěmi letos vyniká pořad Bouráme bariéry, který v neděli 18. června pozve do skanzenu neziskové organizace a handicapované lidi, aby se také zapojili do života rožnovského muzea. Těšit se můžete i na koncerty a festivaly, například na Ondrášovu valašku, vystoupení skupiny Fleret s výtěžkem určeným pro vypálený Libušín, na mezinárodní tvůrčí dílnu fujaristů anebo na festivaly Romská píseň či Jánošíkův dukát.

Dvě rozhledny a jedna liška

Z rožnovského skanzenu se snadno dostanete k Jurkovičově rozhledně na Karlově kopci.

Ze skanzenu, z areálu Valašské dědiny, můžete snadno projít (a zkrátit si tak cestu) k blízké Jurkovičově rozhledně na Karlově kopci, která se slavnostně otvírala v dubnu před čtyřmi lety. Podívat se sem můžete v dubnu a říjnu o víkendech, během letních měsíců pak denně.

Novější rozhlednu můžete navštívit cestou do Rožnova; stojí na Kelčském Javorníku, nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů, a výhled z ní doslova bere dech. Za příznivých podmínek odtud uvidíte řadu moravských a slovenských hor, například Králický Sněžník, Beskydy i Bílé Karpaty, Malou Fatru, Chřiby, Nízký Jeseník či Oderské vrchy. Rozhledna je otevřená celoročně a zdarma.

Kdo se dotkne zlatého ocásku lišky Bystroušky, tomu se podle pověry do roka a do dne splní jedno přání.

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr: pamatujete si na loňské jaro, kdy z hukvaldské obory zmizela bronzová socha lišky Bystroušky, proslavená operou hukvaldského rodáka Leoše Janáčka? Kopie je již téměř hotová a po Velikonocích by se měla vrátit na své původní místo.

Práce byla o to složitější, že se nedochovala forma ani model a kuřimský umělec Adam Krhánek tak musel lišku vymodelovat především podle fotografií. Lišku odlévali umělečtí slévači z Veverských Knínic a v nejbližších týdnech by se měla usadit na stejném místě jako její ukradená předchůdkyně v oboře pod hukvaldským hradem. Přijeďte se podívat, jak se nové lišce daří!

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz