Takhle vypadá při pohledu z výšky biotop Malvíny v Třešti.

Takhle vypadá při pohledu z výšky biotop Malvíny v Třešti. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šestnáct biotopů, kde si na konci léta užijete koupání v čisté vodě

Je konec léta a voda ve vašem oblíbeném rybníku, přehradě nebo přírodním koupališti už vypadá spíš jako hrachová polévka? Pak je ta nejlepší chvíle vyzkoušet biotopy, kde se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Zmapoval je pro vás portál Kudy z nudy.

Na první pohled se biotopy od obyčejných koupališť příliš neliší. Nejsou většinou moc velké, ale jejich hlavním bonusem je čistá voda bez chemických látek, vhodná i pro alergiky. Ta se čistí ve vlastní zóně s mokřadními rostlinami, která je neodmyslitelnou součástí každého biotopu. Bez mikroorganismů a bakterií, žijících ve štěrku a na kořenech vodních rostlin, by to zkrátka v biotopech nešlo.

První vlaštovky přistály na jižní Moravě

Pěkně nasvícené koupaliště v Banticích svou barvou klame, v biotopech vesměs proudí čistá voda bez chemických látek.

Zřejmě vůbec první veřejný koupací biotop v Česku vznikl před několika lety v Kovalovicích, jihomoravské vesnici mezi Brnem a Vyškovem. Z centra obce vás k němu dovede žlutá turistická značka. Část biotopu je pro plavce, část tvoří dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vody slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek, najdete tu také hřiště na plážový volejbal a občerstvení.

Druhé tuzemské přírodní koupaliště bez chemie vyrostlo v Banticích, obci mezi Lechovicemi a Znojmem. Biotop je součástí sportovního areálu s víceúčelovým hřištěm i občerstvením a je rozdělený na část pro plavce (160 cm) a pro neplavce (90 cm), pro děti je tu brouzdaliště s hloubkou vody 40 cm. Podobné členění má i přírodní koupací biotop v Bohuslavicích u Kyjova, který najdete v jižní části obce a je ukázkou toho, jak se zajímavě dá upravit staré koupaliště.

Biotopy ve městech

Součástí každého biotopu je čisticí bazén s mokřadními rostlinami.

Do velkých měst se biotopy sice díky své velikosti a malé kapacitě příliš nehodí, ale na předměstích zvolna začaly vznikat – jako třeba na jižním okraji Prahy v Radotíně, přímo na břehu Berounky. Biotop Radotín svými rozměry venkovské kolegy hravě předčí, koupací jezero měří přibližně 62 x 75 metrů, biologické čisticí jezero je 80 metrů dlouhé a 30 metrů široké.

Biotop v Litovli připomíná spoustou atrakcí spíš malý aquapark.

Koupací biotop v městské části Brno-jih má tvar nepravidelného oválu a je rovněž rozdělený na plaveckou a neplaveckou část. Část pro neplavce má hloubku od 1 do 1,5 m, plavecká část pak 2 až 3 metry, nechybí ani brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 40 cm, vybavené klouzačkou, houpačkou a hříbkem. Kolem bazénu jsou umístěna dvě velká dřevěná mola, k odpočinku a relaxaci slouží i travnaté plochy a beachvolejbalové hřiště.

Na stejném principu funguje i přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí a biotop v Litovli, který svým vybavením připomíná malý aquapark. Najdete tu řadu atrakcí, od skluzavek přes masážní trysky, perličková vodní křesla, skokanský můstek, šplhací síť a vlnobití až po hříbek a stříkacího delfína pro děti.

Kde se ještě můžete vykoupat v biotopech?

Na Plzeňsku najdete přírodní koupací biotopy v Blovicích a v Dobřanech.

Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem láká v letních dnech tisíce návštěvníků, a tak i zdejší aquapark patří mezi větší biotopy; koupací část má rozlohu 1 800 metrů čtverečních a maximální hloubku 3,5 metru. K nejnovějším přírůstkům do rodiny českých biotopů patří přírodní koupaliště Malvíny v Třešti, naopak už několik let dělá lidem radost botanická a sladkovodní expozice Živá voda v obci Modrá. Kromě přírodního koupaliště tu najdete jezero s mnoha druhy ryb, pod jehož hladinou v hloubce 3,5 metru prochází osm metrů dlouhý prosklený tunel. Další biotopy na východní Moravě jsou v Prostřední Bečvě na Valašsku a v agroturistickém areálu Dvůr Honětice.

Koupaliště ve formách vodního biotopu vznikají i v Čechách. Zatím jediné svého druhu v jižních Čechách je koupaliště Lazna v Borovanech, další biotop mají v Jincích, obci v brdských lesích mezi Příbramí a Hořovicemi. Koupání ve zdravé vodě si užijete i na Plzeňsku, a to v přírodním koupacím biotopu v Blovicích a v biotopu Kotynka v Dobřanech.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz