Střechy paláce na hradě Bítov zdobí větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy.

Střechy paláce na hradě Bítov zdobí větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šest tipů na výlety za technickými raritami v historických památkách

Každé léto nabízejí hrady, zámky a kláštery speciální prohlídky, které vám představí nejrůznější technické rarity a zajímavosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat třeba do zatopeného klášterního podzemí, na hřebeny palácových střech, na půdu s unikátním komínovým systémem nebo do kuchyní.

Klášter v Plasích má mokré nohy

Stavba cisterciáckého kláštera v Plasích v podmáčené nivě řeky Střely byla - a zůstává doposud - umělecky i technicky ohromujícím dílem. Základy konventu spočívají na asi 5 100 dřevěných pilotách. Ty nesou rošt, tvořený 500 podélnými a 1 173 příčnými dubovými trámy. Dřevěné části základů trvale zaplavuje voda, přiváděná sem zvláštní štolou; tak ke dřevu nemůže vzduch.

Základy kláštera v Plasích stojí doslova na vodě a ve vodě.

Stavba je dodnes, i po 400 letech, plně funkční a bez poruch - nicméně výška, teplota a kvalita vody se denně pečlivě kontroluje. Na prohlídky neobyčejného vodního a podzemního vzdušného systému klášter zve v sobotu a v neděli 18. a 19. července a v sobotu 15. srpna. Jsou určeny osobám starším 10 let, bez klaustrofobie a podpatků, vstupenky je nutné rezervovat předem. Hodit se vám bude baterka!

Technické zázemí zámku ve Slatiňanech

Zámeckou ledárnu, dobovou kotelnu, koupelnu z přelomu 19. a 20. století, točité schodiště do nejvyššího patra zámecké věže, historickou čistírnu oděvů s vestavěnými šatními skříněmi, půdu a další místa, kam se běžní návštěvníci nepodívají, uvidíte na zámku Slatiňany při speciální prohlídce Pokrok nezastavíš. Je dobré rezervovat lístky předem, v každé skupině je nanejvýš dvanáct míst. Prohlídky se chystají o víkendech 8. a 9. srpna, 12. a 13. září a 17. a 18. října.

Zvláštní komíny (a čápi) na zámku Kunín

Na komíny kunínského zámku se už šestnáct let vrací čáp Viktor.

Zámek Kunín leží několik kilometrů od Nového Jičína na severu Moravy. Zámecký komínový systém patří k unikátům barokní architektury a návštěva zámecké půdy, kde komíny uvidíte na vlastní oči, uzavírá každou prohlídku. Jenže zdejší komíny mají ještě jednu, byť netechnickou zvláštnost: Už šestnáct let se sem vrací věrný čáp Viktor. Čápi se postupně stali místní legendou; nejenže prý nosí zámku štěstí, ale tradičně také zahajují turistickou sezonu. Když Viktor přiletí, je na čase začít uklízet zámecké pokoje a chystat je pro speciální velikonoční prohlídky.

Střešní harfy na hradě Bítov

Když se prý do komínů kunínského zámku opře vítr, vydávají tóny jako varhanní píšťaly. Podobné zvuky se linou i z hřebenů střech jižního křídla hradu Bítov na Znojemsku. Hradní větrné korouhve, takzvané Aiolovy harfy, jsou romantickým pozůstatkem po rodině hrabat Daunů, kteří hrad vlastnili od roku 1799 do roku 1904. Napočítáte jich celkem osm, jsou naladěny v tónině D-mol a nejlépe je uvidíte z hradního nádvoří.

Kuchyně na zámku Hluboká

Na Hluboké nabízejí speciální prohlídky zámeckých kuchyní.

Kuchyně zařadila do prohlídek řada českých hradů a zámků, ovšem speciální prohlídku věnovanou výhradně těmto prostorám nabízí zřejmě jen novogotický zámek Hluboká v jižních Čechách. Při přestavbě zámku v polovině 19. století se podle anglického vzoru kuchyně přesunula do suterénu a byla vybavena velmi moderním zařízením včetně okenních ventilací, výtahů na jídlo a výtlačným vodovodem.

Později při modernizaci se dokonce kuchyně rozdělila na Velkou neboli Teplou kuchyni a Malou neboli Studenou kuchyni, a jídelní výtahy doplnil i výtah osobní. Speciální trasa Kuchyně je v nabídce během července a srpna denně, v září pouze o víkendech.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz