Šelmy žijí v Beskydech po celý rok

Sčítání velkých šelem v Beskydech, které před několika dny vyhodnotili ochránci přírody a zoologové, potvrdilo, že rys, medvěd i vlk žijí v těchto horách prakticky celoročně. Šelmy se však při svých cestách za potravou občas zatoulají také do Javorníků, Vsetínských a Hostýnských vrchů. Ochranáři pravidelný pobyt šelem v Beskydech vítají, předpovídají dokonce i v dalších letech podobný vývoj, stále nicméně upozorňují na to, že by jich tady i na jiných místech České republiky mohlo být mnohem více. "Averze vůči šelmám stále trvá. Stále musíme bojovat s pytláky a nelegálním lovem," tvrdí zooložka Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm Dana Bartošová.

Ačkoli poslednímu sčítání šelem letos nepřálo počasí, během zimní sezony pozorovali ochranáři v Moravsko-Slezských Beskydech asi patnáct rysů. "Nemáme ještě výsledky z Lysé hory, kde taky vždycky býval. Populace rysa u nás sice kolísá, ale dá se říct, že je nejstabilnější," poznamenala Bartošová. V udávání počtu rysů se ale odborníci začínají držet trochu zpátky.

Při pozorováních na Šumavě totiž zjistili, že rys má mnohem větší teritorium, než dosud zoologové předpokládali. "Teritorium rysa se teď odhaduje až na tři sta kilometrů čtverečních. Na Šumavě běžně přechází do Bavorska. Z toho ovšem plyne, že jich ani v Beskydech nemusí být zdaleka tolik. Mám z toho trochu obavy," uvedl ostravský zoolog a specialista na život šelem Ludvík Kunc. Také populace vlka a medvěda se podle něj nedá považovat za stabilní. Také proto, že lovci na Slovensku mohou vlky i medvědy střílet. V současné době je podle ochranářů v Beskydech jeden vlk samotář a asi trojčlenná smečka v oblasti Bílé a Starých Hamrů. Škody podle nich ale nedělají ani na hospodářských zvířatech ani na spárkaté zvěři.

Medvědi jsou tady pravděpodobně dva. "V lednu byl jeden zpozorován na Bílé, jeden menší pak už mimo území CHKO v Pozděchově na Vsetínsku," řekla Dana Bartošová. Dva medvědi ze čtyř, kteří se tady na podzim pohybovali, odešli prokazatelně do polské části Beskyd. Vlci a medvědi přicházejí ze Slovenska, kde se mohou část roku střílet. Populace českých šelem přitom přímo závisí na stavu na Slovensku.

Tento problém se ale možná podaří brzy vyřešit. "Na úrovni ministerstva životního prostředí jednáme se slovenskou stranou, aby alespoň v příhraniční oblasti Kysuc lov medvěda a vlka zakázali. Je to na dobré cestě," poznamenala Dana Bartošová. Zooložka se obává, že větším nebezpečím pro šelmy jsou pytláci. "Loni jsme našli dva mrtvé rysy. Je to dobrá trofej, a zároveň je řadou myslivců stále považován za konkurenta, protože strhává zvěř. Nelegální lov je pro nás nejtěžší oříšek," dodala.

KDE ŽIJÍ

VLK: smečka tří vlků se toulá v oblasti Bílé a Starých Hamrů, samotář je u Jablunkova

MEDVĚD: v lednu viděli myslivci medvěda na Bílé, nedávno pak jedno mládě v Pozděchově na Vsetínsku

RYS: stabilně obývá teritoria v oblasti Čertova mlýna, Kněhyně, Smrku, Morávky, Vsetínských vrchů a Javorníků