Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm památek, které v září otevřou své nedostupné brány

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Více než tisíc památek, v téměř tři sta městech a většina s bezplatným vstupem. Z nabídky letošních Dnů evropského dědictví, které se konají v polovině září, je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší sedm tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Letošní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční ve slezském městě Opava 6. září | foto: kudyznudy.cz

Začátek podzimu v celé Evropě již tradičně patří proslulým památkám, ale i neobjeveným skvostům. Ty se návštěvníkům zpřístupní ve Dnech evropského dědictví a u nás budete moci od 6. do 14. září prozkoumat více než tisíc objektů. Některé z nich nabídnou levnější či bezplatný vstup, jiné otevřou běžně nedostupné části nebo připraví speciální prohlídky.

Slavnostní zahájení proběhne v letošním roce v Opavě, a to 6. září v kostele sv. Václava. V historickém centru Slezska můžete návštěvu památek zkombinovat s řemeslným trhem, jarmarkem či koncerty dechové hudby. Neděle se v opavských ulicích ponese v duchu krásného 20. století se swingovou hudbou, kabaretem či jezdeckým představením. Bohatý doprovodný program ale chystají i jiná města zapojená do Dnů evropského dědictví a rozhodně byste neměli vynechat památky, které jsou dostupné jen výjimečně.

Buquoyský palác, Praha

V samém srdci Prahy, na Malé Straně se nachází palácový komplex, jehož krásy není možné si běžně prohlédnout. Buquoyský palác je totiž majetkem francouzské vlády a od roku 1919 zde sídlí jejich velvyslanectví. Název barokní stavby je odvozen od rodu Buquoyů, jenž komplex dostal darem za vítězství v bitvě na Bílé hoře a začátkem 20. století ho nejdřív pronajal, a pak předal své vládě. Během prohlídky památky určitě navštivte jídelnu, kde v roce 1988 jednali čeští disidenti v čele s Václavem Havlem s francouzským prezidentem Mitterrandem. 

Brány paláce se letos otevřou jenom v neděli 14. září, a to od 10 do 17 hodin. 

Bývalá synagoga v Uherském Hradišti

Židovské památce na Slovácku se pověstné štěstí až do konce 20. století vyhýbalo. Sakrální stavba, postavená v Uherském Hradišti v roce 1875, v posledních letech doslova vstala z popela. Krátce po její secesní úpravě přišly světové války a synagogu dvakrát vypálili nacisté. Ruiny se sice podařilo opravit, ale zakrátko vypuknul další požár a v roce 1997 ji zastihly dokonce povodně.

O rok později se začalo s rekonstrukcí, která obnovila původní architekturu. Prohlídky synagogy se letos budou konat 13. a 14. září od 9 do 17 hodin. Výklad o historii poskytnou návštěvníkům studenti v roli průvodců a z nově opravené kopule se vám naskytne i jedinečný výhled na historické centrum města.

Kryty pod hradem Špilberk Brno

Překvapivý původ mají tři dlouhé sklepy v centru moravské metropoli, jejichž historie sahá do začátku 20. století. Zpočátku totiž nešlo o žádné kryty, ale o sklad ovocných nápojů a minerální vody od firmy Šmíd a Lowy. Až druhá světová válka změnila účel šestimetrových chodeb, přičemž na přestavbu byli nuceně nasazeni brněnští gymnazisti. Kryt pro 450 osob má dodnes původní vybavení, včetně rozhlasu po drátě či osvětlení.

Památka otevře své tajuplné brány 7. září od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 17 hodin.

Hotel Kučera, Karlovy Vary

V proslulém lázeňském městě na západě Čech budou druhý zářijový víkend zpřístupněny celkem čtyři památky s odborným výkladem a doprovodným kulturním programem. Jedním z míst, které v Karlových Varech není možné běžně navštívit, je Hotel Kučera v historické budově zvané "Dům U Tří Mouřenínů".

V jeho pokojích se začátkem 19. století ubytoval i německý básník Johann Wolfgang Goethe, a to dokonce desetkrát. V roce 1909 byl ale dům zbořen a vznikla nová secesní budova pod vedením pražského architekta Bedřicha Ohmana.

Památka bude letos přístupná pouze 14. září od 14 do 16 hodin.

Divadlo Františka Xavera Šaldy v Liberci

Jeden ze skvostů severočeského města vznikl v 19. století zcela náhodou, a to po požáru starého divadla. Novorenesanční stavbu navrhla vídeňská firma architektů Fellner a Helmer, jeden z nejvýznamnějších evropských ateliérů tehdejší doby.

V libereckém Divadle F. X. Šaldy si budete moci prohlédnout i oponu od

V libereckém Divadle F. X. Šaldy si budete moci prohlédnout i oponu od rakouského mistra Gustava Klimta

Divadlo Františka Xavera Šaldy bylo slavnostně otevřeno v roce 1883 Schillerovým Williamem Tellem. Nejvýznamnější atraktivitou je zde opona od slavného secesního malíře Gustava Klimta jeho žáků.

Prohlédnout si interiér divadla budete moci 13. září od 9 do 13 hodin.

Sakrální památky ve Slavonicích

Perla renesance na pomezí Čech, Moravy a Rakouska otevře v polovině září běžně nedostupné kostely. Jedním z nich je kostel Božího Těla, který byl založen už v roce 1280, či kostel Jana Křtitele se sgrafitovými poli zachycujícími výjevy z ukřižování Ježíše. V Slavonicích bude 13. a 14. září zpřístupněn i kostel Nanebevzetí Panny Marie či Hřbitovní kaple, kde najdete i erby Zachariáše z Hradce či Anny ze Šlejnic. Celkově bude v rámci Dnů evropského dědictví zpřístupněno až 314 sakrálních památek v celé České republice.

Český rozhlas v Olomouci

Dny evropského dědictví otevřou dveře i netypickým památkám jako například regionální stanici Českého rozhlasu. Návštěvníci Olomouce si budou moci 6. září prohlédnout vysílací i výrobní studia, historickou či současnou techniku, ale bude i možnost potkat se se známými moderátory či redaktory. 

Olomouc otevře dveře regionální stanice Českého rozhlasu, kde vám zvukoví

Olomouc otevře dveře regionální stanice Českého rozhlasu, kde vám zvukoví mistři předvedou vysílací techniku

Kromě toho mistři zvuky předvedou ukázky nahrávání či mixování zvuku a zvukové efekty. Během prohlídky rozhlasu si budete moci vyslechnout i rozhlasové hry či pohádky pro nejmenší.

Objevovat netradiční památku budete moci od 9 do 16 hodin.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Autor:
Nejčtenější

Rybníček v Písečné
Za kvetoucími bledulemi do Údolí Sejfů. Tenhle výlet dlouho neodkládejte

Údolí plná bledulí jsou v druhé půlce března nejvíce typická pro východočeskou oblast v podhůří Orlických hor. Jedno z nich začíná hned za městem Ústí nad...  celý článek

Titanic. Bezesporu nejznámější lodní katastrofa zaujímá co do počtu obětí...
Cestovka nabídne ponory k vraku Titaniku, dobrodruzi zaplatí miliony

Sen mnoha dobrodruhů se už příští rok naplní. Britská cestovní kancelář hodlá nabízet ponory k vraku Titaniku. Během netradičního výletu se cestující podívají...  celý článek

V Jeruzalémě dokončili opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy...
Oprava Božího hrobu v Jeruzalémě je u konce, znovu hýří barvami

V Jeruzalémě dokončili opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy pohřben Ježíš Kristus. Takzvaná edikula, malá svatyně, v chrámu Božího hrobu...  celý článek

Zdroje Gangy jsou smíšené. Na horním toku jsou to především tající ledovce, na...
Tři řeky dostaly za poslední týden stejná práva jako živoucí bytosti

První řekou, která minulý týden oficiálně získala status živé osoby, byla novozélandská Whanganui. Stala se prvním krajinným prvkem světa, který úřady...  celý článek

Ohromující Čína v okolí města Jang-šuo (Yangshuo) v provincii Kuang-si
Originální rybolov a kouřový čaj. Ohromující Čína v provincii Kuang-si

Přála bych si Čínu procestovat křížem krážem, ale je tak obrovská, že mých plánovaných pět týdnů by na to nestačilo ani náhodou. I tak jsem ale navštívila plno...  celý článek

Další z rubriky

Romantické zříceniny kaple sv. Máří Magdaleny na Malém Blaníku mají rádi...
Pět zimních výletů na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství

Hradby a věže tyčící se v přítmí lesa. Historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy a hlavně...  celý článek

Na Bítově se dodnes vzpomíná na rozverného porcelánového barona Jiřího Haase.
Tři pikantní výlety: milenky, neřesti a jiné zábavy mladých pánů

Nevíte, kdy žil Rabbi Löw, ale pověst o Golemovi znáte i s pikantními podrobnostmi? Právě pro vás připravil portál Kudy z nudy jako dárek k novému roku pár...  celý článek

Předsilvestrovskou show ve Špindlerově Mlýně můžete spojit s prohlídkou galerie...
Třináct svátečních tipů pro čas mezi Vánocemi a silvestrem

Některé hrady a zámky se po adventu uložily k zimnímu spánku, ale někde to pořád žije. Kde vás přivítají mezi svátky, to vám prozradí portál Kudy z nudy....  celý článek

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.