Na náměstí před Kapitolem v Havaně najdete nádherná fára. Největší úspěch mají...

Na náměstí před Kapitolem v Havaně najdete nádherná fára. Největší úspěch mají samozřejmě kabriolety. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Svět si zvolil sedm nových divů. Zazářily Havana, Bejrút i Dauhá

  • 4
Nových sedm divů světa v kategorii měst tvoří Bejrút, Dauhá, Durban, Havana, Kuala Lumpur, La Paz a Vigan. To jsou výsledky celosvětové ankety, které v neděli noci představil švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber a jeho nadace New7Wonders. Experti hlasování kritizují.

Ze zápolení původně 1 200 měst z celkem 220 zemí, která byla přihlášena v roce 2012, vypadla letos v červenci Praha, dvě kola před finále. Mezi 14 finalistů se sice probojovala i tři evropská města, Barcelona, Londýn a Reykjavík, americké Chicago a také australský Perth, nicméně ve finále je "převálcovala" města s nálepkou "třetího světa".

Jde o třetí a podle organizátorů i poslední celosvětové hlasování. Před sedmi lety se v rámci tohoto projektu rozhodovalo o sedmi divech světa, v roce 2011 pak o sedmi přírodních divech.

Nadace prý chce tímto zápolením rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře v situaci, kdy poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech. Hlasovat se kromě internetu mohlo také po telefonu.

UNESCO se od ankety distancuje

Už při prvním hlasování o sedmi divech světa se od ankety jako "mediálního povyku" distancovala Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), spravující respektovaný seznam světového dědictví.

Experti kritizovali také způsob hlasování, který nedovoluje hlasovat lidem bez přístupu k internetu či bez mobilního telefonu. Zvolené hlasování podle kritiků skýtá možnosti zneužití kvůli komerčnímu lákání turistů. To se prý také projevilo v hlasování milionů Brazilců, Indů a hlavně Jordánců, kteří dokázali zaregistrovat dvakrát více hlasů, než čítá celá populace pouštního království.

Nové divy světa

1. Bejrút, Libanon

Bejrút je hlavním a největší městem Libanonu, ve kterém i s předměstími žije asi 1,9 milionu obyvatel. Město, které leží na pobřeží Středozemního moře, je významným přístavem. Má pohnutou historii a bylo součástí mnoha říší. Po pádu Osmanské říše po první světové válce město připadlo pod francouzskou správu a po vyhlášení nezávislosti Libanonu na počátku 40. let se Bejrút stal metropolí.

Bejrút, Libanon

Až do roku 1975, kdy vypukla občanská válka, se městu říkalo "Paříž blízkého východu" a bylo vyhledávaným centrem arabské inteligence, obchodu a turismu. Slavným rodákem je například herec Keanu Reeves.

Válka skončila v roce 1991 a vedla k rozdělení města na západní muslimskou a východní křesťanskou část. Město pyšnící se řadou památek bylo prakticky zničeno a stále se z konfliktu vzpamatovává. V minulosti se také stalo svědkem řady teroristických útoků.

2. Dauhá, Katar

Dauhá je hlavním městem Kataru, který leží ve východní části Arabského poloostrova na pobřeží Perského zálivu. Ve městě žije 800 tisíc lidí, což je přes polovinu obyvatel Kataru. Dauhá bylo založeno pod názvem Al-Bídá v roce 1825. Hlavním městem je od roku 1971, kdy Katar získal nezávislost. Do té doby byl Katar tzv. státem pod britskou ochranou.

Dauhá, Katar

Rozmach Dauhá je spojený hlavně s ekonomickou silou země jako exportéra ropy, má univerzitu, slavné Katarské národní muzeum, vyhledávanou památkou je původní pevnost z 19. století. Město je svědkem výstavby mrakodrapů, staví se zde metro. V roce 2022 bude Dauhá jedním z katarských měst, která budou hostit světový šampionát ve fotbale.

3. Durban, JAR

Durban se nachází na jihovýchodním pobřeží Jihoafrické republiky a je jedním z největších a průmyslově nejrozvinutějších jihoafrických měst. Je také vyhledávaným místem turistů. Je hlavním městem provincie KwaZulu-Natal a žije v něm asi 600 tisíc obyvatel.

Durban, Jihoafrická republika

V roce 1497 do místa dnešního velkoměsta připlul portugalský mořeplavec Vasco da Gama, moderní historie města se začala psát v roce 1824, kdy zde Britové vybudovali osadu. V roce 1835 bylo město přejmenováno na Durban na počest správce Kapské kolonie Benjamina d’Urbana. Město je kulturně různorodé, se silným indickým vlivem. Ve městě pobýval například bojovník za indickou národní nezávislost Mahátma Gándhí.

Vyhledávané jsou také pláže při Golden Mile (Zlaté míli), které lze vzhledem ke klimatickým podmínkám užívat celoročně. V Durbanu se hrálo mistrovství světa ve fotbale, které JAR hostila v roce 2010.

4. Havana, Kuba

V Havaně, metropoli Kuby, žije kolem 2,1 milionu obyvatel. U zrodu města v 16. století stáli španělští kolonizátoři, kteří si z Kuby vytvořili základnu pro další výboje v oblasti Karibiku a Latinské Ameriky. Díky tomu na ostrov proudilo značné bohatství, jež je dodnes patrné na řadě památek ve staré části Havany.

Havana, Kuba

Počátkem 20. století, kdy se Kuba dostala pod silný vliv Spojených států, proslula Havana jako místo zaslíbené radovánkám a nočnímu životu. Jednou z nemnoha připomínek této éry jsou mohutné americké automobily, jež přečkaly nástup komunismu na Kubě v roce 1952 a díky péči svých majitelů brázdí ulice Havany dodnes.

5. Kuala Lumpur, Malajsie

Kuala Lumpur je největším a hlavním městem Malajsie. Žije zde asi 1,6 milionu obyvatel, z toho přes 40 procent tvoří Číňané. Město, které v překladu znamená blátivý soutok, bylo založeno po roce 1850 v dobách britské koloniální správy jako hornické město pro těžbu cínu. Od 90. let prochází mimořádným rozmachem od obchodu přes cestovní ruch až po výstavbu a bankovnictví.

Kuala Lumpur, Malajsie

Ve městě lze nalézt moderní budovy i chrámy všech možných náboženství, koloniální zástavba ve viktoriánském stylu je v ostrém kontrastu s výškovými budovami. Symbolem nové výstavby jsou Věže Petronas, které byly v letech 1998 až 2004 se 452 metry nejvyšší budovou světa. Další dominantou je 421 metrů vysoká vysílací věž. Jednou z nejzajímavějších staveb v Kuala Lumpuru je dům sultána Abdula Samada z roku 1897, který původně sloužil jako budova britské koloniální vlády a který je dnes sídlem různých vládních úřadů.

6. La Paz, Bolívie

Město, v němž sídlí bolivijský parlament a vláda, leží v kotlině na náhorní plošině Altiplano, v nadmořské výšce více než 3 500 metrů. Žije v něm zhruba 900 tisíc obyvatel. La Paz založili v polovině 16. století španělští kolonizátoři, kteří dali městu název Nuestra Señora de La Paz, tedy Naše Paní Míru.

V ulicích města se dodnes prolíná architektonické dědictví někdejší koloniální éry s tradičním folklorem andských indiánů. Centrem města je náměstí Plaza Murillo, kde stojí budova parlamentu a palác vlády. Zajímavostí La Pazu je nepochybně muzeum koky či tržiště Mercado de Brujas, na kterém se prodávají magické ingredience a figurky.

7. Vigan, Filipíny

Přístavní historické městečko, které založil v 16. století španělský dobyvatel Juan de Salcedo, se nachází na severozápadě největšího filipínského ostrova Luzon na břehu Jihočínského moře. Žije zde asi 50 tisíc lidí.

Vigan, Filipíny

Město je od roku 1999 na seznamu světového dědictví UNESCO, především díky architektuře z dob španělských kolonií. Mísí se zde evropské, filipínské a čínské architektonické a kulturní prvky. Nejzajímavějšími objekty jsou staré koloniální kupecké domy, katedrála sv. Pavla a arcibiskupská rezidence. Ve městě se narodil bývalý filipínský prezident Elpidio Quirino.