Schwarzenberským kanálem se poplaví dřevo

Tradice plavení dřeva na Schwarzenberském kanálu mezi rakouským Iglbachem a Ježovou na Českokrumlovsku bude pokračovat i letos. Kanál, který je významnou technickou památkou, k tomu sloužil až do roku 1891. Slavnosti plavení dřeva začnou 11. května a organizátoři na nich očekávají až 2000 návštěvníků.

"Poprvé od roku 1916 se bude plavit dříví od Ježové přes hlavní evropské rozvodí v bývalé osadě Růžový Vrch," uvedl plavební ředitel Hynek Hladík.

"Program slavností začne ráno a potrvá do pozdního odpoledne. Mimo jiné v něm zaznějí lidové melodie z jižních Čech a Horních Rakous a bude k dispozici lidové občerstvení, jako koláče či chleba se sádlem," řekl Hladík.

Návštěvníci přijdou na slavnosti buď pěšky nebo nebo pojedou na kole podél kanálu z Jeleních Vrchů a z Rakouska. Vedle celního přechodu Iglbach - Ježová bude mimořádně k otevřen i přechod Pestřice - Rothbach.

HISTORIE PLAVENÍ DŘEVA 

Myšlenka spojení Vltavy a Dunaje, dvou řek tekoucích do rozdílných moří, vznikla už v polovině 14. století, v době císaře Karla IV. Taková hospodářsky potřebná vodní cesta by vytvořila z českých zemí významnou křižovatku nejen suchozemské, ale i vodní dopravy. Nápad se však realizoval až na konci 18. století - více čtěte ZDE.

Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Třístoličníku, Plechého, Smrčiny, Sulzbergu, Bärensteinu a Svatého Tomáše byl využíván k dopravě dřeva z nepřístupných šumavských lesů. V oblasti Svatého Tomáše kanál překračuje evropské rozvodí, a spojuje tak povodí Labe (Vltavy) s povodím Dunaje. Kanál je zapsán do Státního rejstříku kulturních památek.