Saské Švýcarsko. Vyhlídková terasa Bastei s prvním skalním turistickým mostem v Evropě - Basteibrücke | foto: MF DNES

Saské Švýcarsko jako na dlani. Vyhlídky ze skal, které si oblíbil i Karel May

  • 10
Jen pár kilometrů od Hřenska najdete skalní hrad Neurathen a u něj unikátní kamenný most, kde vás čeká úchvatný pohled na Saské Švýcarsko.

56 skalních hradů v Českosaském Švýcarsku

Skalní hrady se kdysi stavěly vysoko v horách k ochraně kupeckých cest z Čech do Saska a Lužice. Kolem 15. století se ale přestalo jejich majitelům dařit, a tak hradní páni využívali výhodného terénu k přepadávání kupeckých karavan. Většinu loupeživých hradů pak zničila vojska a jejich zbytky zchátraly. V Českém a Saském Švýcarsku je k vidění 56 takových skalních hradů a právě na jeden z nich vede náš dnešní výlet.

Cílem jsou mohutné skalní věže s hradem Neurathen a skalním mostem Basteibrücke zhruba 15 kilometrů od Hřenska. Pojedete vlakem z Děčína přes Bad Schandau, vystoupíte na zastávce Kurort - Rathen a hned z nádraží je uvidíte. Na jedné z nich se podle směru větru točí čarodějnice na korouhvičce.

Hodinové stoupání lesem a skalami

Dojdete k přívozu, kde Labe rozděluje lázeňské městečko na Oberrathen (horní) a Niederrathen (dolní). Cesta přívozem tam a zpět stojí 1,30 euro, a na druhé straně řeky vás čeká asi hodinový výstup.

Trasa po modré přes městečko záhy prudce uhne doleva a zvolna stoupá lesem a skalami. Podél nádherných vyhlídek na Labe dojdete k vysokému dřevěnému plotu z kůlů, za nímž se tyčí skalní hrad Neurathen.

Zaplatíte vstupné 1,50 euro a už jste na místě bývalého strážního hradu ze 14. století, jehož zbytky jsou stále patrné. Při prohlídce vedoucí po železných lávkách a žebřících si uvědomíte, jak nedobytný hrad byl. Můžete prozkoumat také zasklenou maketu hradu z dob jeho největší slávy, za pozornost stojí i velký prak, koule či kamenná cisterna na vodu.

Z hradu je úžasný rozhled, vidíte celé skalní město i do propasti Mardertelle.

Jako na dlani máte i skalní divadlo Rathen pro 2 tisíce lidí, jedno z největších divadel pod širým nebem v Sasku. Už od roku 1936 sem od května do září jezdí milovníci oper, pohádek, romantických příběhů, ale i fandové divokého západu. Do místního repertoáru patří totiž i Vinnetou. Ostatně právě tady, v krajině Labských pískovců, nacházel Karel May inspirace pro své příběhy.

Saské Švýcarsko. Skalní hrad Neurathen

Unikátní vyhlídka

Jenom pár kroků od hradu je snad nejlákavější turistická atrakce Saského Švýcarska, vyhlídková terasa Bastei s prvním skalním turistickým mostem v Evropě - Basteibrücke. Most, vzpínající se nad řekou ve výšce 194 metrů, byl původně celý ze dřeva, do dnešní podoby byl přestavěn z pískovce roku 1851. Most o délce 76 metrů překlenuje propast Mardertelle neboli Kuní jáma a nabízí působivé vyhlídky na řeku Labe, stolovou horu Lilienstein, Pfaffenstein či na nedalekou pevnost Königstein.

Po občerstvení ve vyhlídkové restauraci Bastei pokračujte po silnici na Amselsee k placenému parkovišti, odkud cesta klesá po dřevěných a kamenných schodech skalními labyrinty ke Kosímu jezeru. Cestou budete obdivovat bizarní skalní útvary, třeba Malou a Velkou Husu, Lokomotivu, Pletený úl či Hlídače údolí.

Saské Švýcarsko. Skalní hrad Neurathen a vyhlídková terasa Bastei

Od jezera, kde si můžete vypůjčit za 2 eura loďku a prohlížet si skály z vodní hladiny, zbývá už jen kousek podél potoka zpět do Niederrathenu. Po levé straně spatříte můstek a u něho nádrž plnou ryb a kachen. Je tu v provozu rybí bufet, nabízející nejrůznější speciality.

Po 10 minutách pak dojdete na lázeňské náměstí, kde vám čekání na přívoz zpříjemní světelná fontána či řada rázovitých hospůdek na nábřeží.

může se hodit

Německo, Neurathen

Další tipy z okolí

Kurort - Rathen
Nejznámější lázeňské městečko v Labských pískovcích. Turistický ruch se tu odvíjí od doby příjezdu parníku Královna Marie v roce 1837. Kromě rázovitých obchůdků se suvenýry a upomínkovými předměty stojí za pozornost světelná fontána na náměstí. Každý den od 21 hodin doprovází kouzelně nasvícený vodotrysk hudba.

Bad Schandau
V 18. století tu byl objeven léčivý pramen. Město proslavil hlavně Dr. Kneipp svými kúrami. Navštívit tu můžete botanickou zahradu nebo muzeum, nenechte si ujít možnost vyvézt se nad město elektrickým výtahem. V roce 1977 byl zapsaný do Guinessovy knihy rekordů pod názvem největší svíčka světa.