Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S Foglarem pod paží podél Bobří řeky

  15:53aktualizováno  15:53
- "'Vím hoši o jednom krásném, zapomenutém kraji,' začal zvolna a tajemně Rikitan. Je daleko od našeho města. Nevede tam ani železnice, ani silnice a človíčka v okolí široko daleko není," píše Jaroslav Foglar v proslulé knize Hoši od Bobří řeky. S tvrzením o krásném kraji lze jen souhlasit. Nejen železnicí, ale i po silnici se tam však dnes dostanete snadno.
Kopcovitá romantická krajina v okolí sázavských Stvořidel byla místem, kde Foglar poprvé přičichl ke skautingu, a kde také od dvacátých let pravidelně tábořil jeho oddíl, proslulá Dvojka.
Půvabné řečiště Sázavy se stalo pro něj jedním z těch mnoha koutů, "kde nebe je vysoké a modré a oblaka rychleji než jinde plují".
Foglar připustil po dlouhém váhání, že místo je předobrazem jeho nejslavnější knihy. "Nic vám lidi neprozradím, i abyste nakrásně nebyli skutečností zklamáni. Bylo by po kouzlu," odpovídal přitom dlouho na zvídavé dotazy.
Ve Stvořidlech ale rozčarování nehrozí.
V kaňonu řeky Sázavy, zaříznutém v mocných skalních blocích se rýsuje lákavý romantický reliéf. Mohutné oblé kameny uprostřed divokých peřejí přímo vybízejí k podniknutí neopakovatelných dobrodružství, jaká jsou lákadlem snad pro všechny chlapce, kteří slovy Foglara "touží zažít něco neobvyklého", a kteří nechtějí jen vyrůstat "jako dříví v lese".
Údolí vymezené mohutnými kopci Melechov (přes sedmset metrů) a Žebrákov pokrývají po obou stranách nekonečné lesy, na příkré stráně hledí protilehlé louky a písčité mělčiny.
Na jedné takové louce nedaleko Ledče nad Sázavou našel Foglar se svým oddílem proslulou Sluneční zátoku. Vlastníkem pozemku, který se rozkládá v meandrovité zátočině u malé vsi Vilémovice, je od nepaměti tolerantní a skautům přející rodina Jeřábkova. Tam se Foglar, kterému nebylo jinak dopřáno dlouhá léta mnoho uznání, dočkal před dvěma lety několikatunového kamenného obelisku s bronzovým odlitkem.
Spisovatelova radost však nebyla úplná. Roztrpčila jej nevkusná "masňácká" výstavba v okolí řeky. "Strašně mě to vzalo," prohlásil tehdy Foglar.
My si nebudeme pokleslé architektury rozpínavých rekreantů všímat a vyrazíme vzhůru k peřejím. Slunce se po celý den opírá do jehličnanů na severním svahu i do skal, kde Rikitan zpíval omamnou Píseň úplňku.
"Naproti loučce za řekou byla příkrá stráň, spadající přímo do řeky. veliké balvany ležely na úpatí a stráň byla právě tak divoká a neprostupná jako pozadí loučky. Dole mezi balvany rostlo husté, neprostupné rákosí," píše Foglar.
Oproti knize jediná změna: protější břeh lemuje trať posázavské lokálky. Její jediný vagonek nabízí působivé výhledy na balvany i sázavské peřeje. V rákosí jako byste každým okamžikem narazili na úkryt tajemné Zelené příšery, která nedala chlapcům spát.
Stvořidla nejsou jen údolí skautů a trampů, ale i nejstarší přírodní rezervací havlíčkobrodska. Když budete mít štěstí, zahlédnete v tišině u břehů odpočívat pstruhy. Foglarův Pirát zde našel rybářský ráj. My si necháme zajít chuť, jsme v přírodní rezervaci.
V porostu údolí zaslechnete ledňáčka i skorce, nad korunami mohutných smrků krouží káňata.
"Víte, jak se jmenuje ta červená květinka, která roste u mého stanu?," ptal se hochů Rikitan.
Zkuste si odpovědět. V údolí rostou například oměj různobarevný, náprsník hlínožlutý, brčál barvínek, plavuň vidlačka či kruštík širokolistý. A také orsej jarní, konopice zdobná a dymnivka dutá. Kytičkář, který získal jako první bobříka květin, by je bezpochyby všechny poznal.
V jarních měsících se rostlinná říše představuje v celé kráse. A také "vše je v jarním sluníčku tak jiskřivé a jásavé, až oči bolí".
Příchod jara znamenal pro Foglarovy hrdiny svátek. "Vzduch byl těžký, vonný a plný neznámého kouzla. Za sadů a zahrad voněla čerstvá zem.
Podivné vzrušení ovládlo celý kraj," popisuje Jestřáb měsíce, kdy se otevírá brána k novým cestám, zážitkům a dobrodružstvím.
Pokud během patnácti kilometrů do Světlé nad Sázavou nic vzrušujícího nezažijete, zkuste přivřít oči a představit si tábor s Alvarezem, mihotavé světlo Zelené příšery na protější stráni, nebo se prostě jen tak kochejte pocitem, že jste v přírodě.
Pokud opustíte červenou značku, která nese název jiného literáta, Jaroslava Haška, uvidíte v dáli siluetu "jeho" hradu Lipnice. To už je ale jiná kapitola.

Sázavu u Stvořidel zdobí zádumčivé meandry s obrovitými žulovými balvany

Východiskem je Ledeč nad Sázavou. Jenom zdánlivě zpustlý hrad nabízí muzeum se sbírkou mincí a přehlídkou starých řemesel.

Mezi strmými skalami se tísní tiché a ztracené rokle

Železniční stanice Stvořidla představuje zároveň východisko vodáckých cest

Autor:
Nejčtenější

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.