Rybáři zachránili deset trosečníků

U odlehlého indonéského ostrova Karakelong dnes rybářská loď objevila deset lidí, kteří přežili čtvrteční ztroskotání indonéské lodi s 500 pasažéry na palubě. Z moře bylo vytaženo také jedno mrtvé tělo. Zachránění vypověděli, že loď se potopila v rozbouřeném moři poté, co začala nabírat vodu. Oznámily to agentury s odvoláním na úřady na ostrově Sulawesi.
Trosečníci přežili tři dny a tři noci ve vlnách díky záchranným vestám nebo troskám lodi, jichž se drželi.
    K ostrovům poblíž místa, kde byli přeživší nalezeni, byly nyní přesměrovány další lodi a letouny, které po zmizelém plavidle pátraly. Naděje na záchranu někoho dalšího se však
označuje za velmi slabou, už proto, že loď zdaleka nebyla vybaveny záchrannými čluny pro tak velký počet lidí, jaký přepravovala. Její oficiální kapacita byla 200 lidí.
Přetěžování plavidel a špatný technický stav bývají nejčastějšími příčinami námořních neštěstí v Indonésii. Indonéské úřady se snaží čelit většímu množství neštěstí zpřísněním postihů pro viníky katastrof.
    Zpráva o ztroskotání zdrtila příbuzné cestujících, kteří se shromáždili na letišti ve městě Manado na Sulawesi, odkud byly záchranné práce koordinovány. Ti dosud doufali, že se loď, jež směřovala právě do tohoto města, nepotopila.
    Při čtvrtečním posledním rádiovém spojení kapitán lodi pojmenované Cahaya Bahari hlásil, že plavidlo nabírá vodu a že se objevila porucha na motoru.
    Pátrání po plavidle bylo do dneška neúspěšné. Nenašly se ani žádné trosky. Objevily se i dohady, že loď unesli muslimští povstalci.
    Většinu cestujících tvořili křesťané prchající z ostrova Halmahera na Molukách před nábožensky motivovaným násilím. Ve srážkách mezi křesťany a muslimy na Molukách bylo v posledních 17 měsících zabito 1700 lidí.

Loď s pasažéry odplouvá z přístaviště. Indonésii tvoří více než 13000 ostrovů, z toho 6000 obydlených. Lodní doprava je v zemi nenahraditelná.