Rudé Karvinsko nabízí kontrasty jako v Brazílii

  14:00
Černouhelné doly a měsíční krajina, které je lépe se na sto honů vyhnout. Takhle si většina lidí představuje Karvinsko. Pokud sem ale vyrazíte, najdete úžasný kraj plný kontrastů, paradoxů a neuvěřitelných příběhů, které jako nikde jinde připomínají naši nedávnou komunistickou historii.
Měsíční krajina u Stonavy

Měsíční krajina u Stonavy | foto: Martin JanoškaiDNES.cz



Klikněte na mapku

Já jsem horník, kdo je víc?

Putování po Karvinsku lze výstižně nazvat jako exkurzi po stopách bývalého komunistického režimu, který zde po roce 1948 těžkým způsobem poznamenal celý region. Především bezohlednou těžbou uhlí spojenou s vytvářením měsíční krajiny bez známek života, rozbíjením dřívější přirozené identity kraje, masivní migrací obyvatelstva a ničením staletých lidských vazeb.

Mnohá města a vesnice zmizela z povrchu země, aby se vzápětí v podobě panelákových sídlišť objevila pod stejným názvem o několik kilometrů dál. Lidí se nikdo na nic neptal. Aby byl klid, obdrželi sociální a materiální výhody, horníci za sebezničující práci v dolech dostávali nejvyšší platy v republice.

Vykradenou lidskou duši komunisté zaplácli uměle vytvořenou představou vysoké společenské prestiže – "já jsem horník, kdo je víc?“

Po revoluci však nastaly další zásadní změny. Většině obyčejných lidí zmizely výhody, platy i prestiž, zbyly jenom pocity zklamání a vzpomínky, že předtím to bylo lepší. Není proto divu, že právě v karvinském regionu získávají komunisté celostátně největší sympatie i procenta ve volbách.

Bludištěm architektonických stylů

Začněme třeba v Bohumíně. Dnes pohraniční průmyslové město, kdysi největší železniční uzel rakousko-uherské monarchie s přímým spojením do Vídně, Berlína, Krakova a Košic.

V samotném městě toho moc k vidění, návštěvníky ze vzdálenějších krajů však patrně zaujme cihlová architektura místních staveb, která prozrazuje příslušnost k historickému Slezsku.

O něco mladší státní útvar připomínají pro změnu betonové řopíky, roztroušené v polích mezi Bohumínem a sousední Dolní Lutyní – až sem sahalo v roce 1938 předválečné Německo.

V Dolní Lutyni nevynechte Rakusovu stodolu na okraji obce nedaleko zatopené pískovny. Hezká, doškem krytá památková stavba z roku 1803 slouží jako svědek, že dnešní průmyslem zničený kraj měl před megalomanskou těžbou uhlí převážně zemědělský charakter.

Dolní Lutyně sama o sobě těžbou dotčena nebyla, takže podél cesty je vidět původní rozptýlená zástavba. Také je patrné, že mnohé domy, postavené v minulosti bez ohledu na cenu energií ve velkorysém duchu socialistického realismu sedmdesátých a osmdesátých let, jsou dnes omšelé a jejich obyvatelé zestárlí a zchudlí.

Kontrasty jako v Brazílii

Naopak svěžestí a mladostí působí Orlová – tedy lépe řečeno nová Orlová, protože z té původní zbylo uprostřed zničené krajiny jenom lidmi opuštěné malé náměstí a kostel.

Bohumín

Slezská cihlová architektura v Bohumíně

Karvinsko

Rakusova stodola v Dolní Lutyni

Nová Orlová je v podstatě o jedno veliké panelákové sídliště, jehož jednotlivé šedé bloky jsou postupně odívány do pestrých barevných fasád. Nevypadá to špatně, dokonce se snad hodí říct, že optimisticky.

Naprosto odvázaně pak působí moderní architektura nového gymnázia, která získala od Obce architektů cenu Grand Prix 1996 a ocenění nejlepší stavba roku v České republice.

V Orlové je vůbec spousta pozoruhodných staveb, dokumentující překotný stavební vývoj v posledních desetiletích. Paneláky přecházejí směrem na periferii v zástavby typických cihlových bytovek z padesátých let, mezi nimiž jako unikát vyniká soubor dřevěných tzv. "finských domků“. Bohužel asi dožijí spolu se svými obyvateli a nenávratně beze stopy zmizí jako mnoho jiných v okolí.

Paradoxní je, že jen pramálo humánní padesátá léta 20. století produkovala sídliště mnohem lidštější, než byly pozdější bloky betonových paneláků. Před každým domkem z padesátých let najdeme vždy zahrádky, stromy, travnaté prostranství, dětský koutek...

Zajímavé je taky sledovat, jak se mění sociální postavení obyvatel Orlové v závislosti na stáří budov. Čím dále od nejnovějších paneláků, tím více přibývá lidí starých a sociálně slabších.

Vrcholem je pak polorozpadlá, bývalá dělnická dělnická kolonie "Zimný důl“ poblíž vymydleného historického centra, kterou obývá a devastuje sociální spodina. Protiklady pomalu jako v Brazílii…!

Nejmladší město republiky

A je tu Havířov – nejmladší město České republiky. Vznikl v období budování socialismu roku 1955 z rozhodnutí stranických a státních orgánů a za vydatné pomoci spřátelených sovětských odborníků. Hlavním důvodem byla potřeba zajistit byty pro pracovníky dolů a hutí v období poválečného rozvoje těžkého průmyslu v ostravsko-karvinské aglomeraci.

Havířov se stavěl jako nové město "na zelené louce" a logicky tak nese výraznou pečeť doby vzniku.

Orlová

V historickém centru Orlové skoro nikdo nežije

Orlová

Finské domky v Orlové

Orlová

Staré dělnické kolonie v Orlové obývají sociálně nejslabší vrstvy obyvatel

Pozoruhodné byly diskuse kolem samotného názvu města. Do veřejné soutěže se dostaly například tato kuriózní pojmenování: Lidobudovatelov, Budovatelnice, Budosociokolektivov, Rudohvězdov, Stalin, Gottwaldův Horníkov, Zápotockýgrad, Všemírov, Šťastnov, Bezručovy Novoměstské Baně…

Procházka Havířovem je neobvyklý zážitek. Nejstarší část města je postavena v jednotném duchu socialistického realismu a dnes představuje unikátní urbanistický komplex.

Úkolem architektů bylo nestavět domy v „buržoazním“ předválečném stylu, takže zvolili svérázný sloh kombinující sovětský socrealismus s antikou a renesancí. Na domech proto najdeme četné římsy, štíty, čučky a sgrafita, vedle nich pochopitelně také plejádu budovatelských motivů naznačující šťastné, bezstarostné zítřky. Nejcennějším objektem je budova kina Radost vykazující prvky jihočeské renesance...

Díky nadčasovému a velmi svéráznému architektonickému řešení byla nejstarší část Havířova v roce 1992 vyhlášena za městskou památkovou zónu Sorela.

Beskydy jsou za humny

Jižně od posledních domů Havířova se krajina zvedá do kopců a výrazně se mění. Končí tu průmyslový uhelný region a začíná malebně zvlněná a venkovsky milá Podbeskydská pahorkatina. Kolem roztroušených domů se na loukách pasou krávy nebo ovce, lidé pracují na záhumenkách nebo v zahradách kolem domů.

Havířov

Hlavní třída v Havířově

Havířov

Detaily z havířovské socrealistické architektury


V okolí vesnice Koňákov ležící na svazích Babí hory (426 m) – nejvyššího bodu bývalého karvinského okresu – se otevírá úžasné panorama. Na jihu se jako na dlani rozprostírají celé Beskydy od Velké Čantoryje na polských hranicích až po Radhošť, na severu snad všechny komíny a šachty ostravsko-karvinského revíru.

Člověk by ani netušil, že v těsné blízkosti velkých průmyslových měst a hlavních dopravních tahů může existovat jako ostrý kontrast tato překrásná podhorská oblast. Protíná ji hustá síť značených cyklotras a rozhodně by vydala na celodenní cyklistický výlet.

Karvinsko

Podbeskydská krajina v okolí Koňákova

Kraj zkázy i naděje

My se však vrátíme zpět směrem do Karviné poněkud méně idylickým, o to však bizarnějším prostředím. Poslední hezké krajinné scenérie skýtá okolí Albrechtic s roubeným kostelem sv. Petra a Pavla., pak už začíná opět neutěšená uhelná oblast.

U obce Stonava dosahují uhelné sloje mocnosti až 10 m, takže se tady stále intenzivně těží. Původně měla být celá obec vymazána z mapy, sametová revoluce tomu však zabránila. Šokující měsíční krajina ozdobená spletí různých produktovodů, kolejí a zatopených pokleslých území v okolí převládá a chcete-li do Karviné, nemůžete ji minout.

Od bývalého okresního centra kraje toho neznalý poutník mnoho neočekává, o to větší překvapení pak nabízí nádherně zrekonstruované náměstí s kašnou, radnicí a nablýskaným empírovým zámkem, který je přístupný veřejnosti.

Karvinské náměstí i nedaleké lázně Darkov s nedávno zrekonstruovaným mostem přes řeku Olši jsou hmatatelným příkladem, že v poslední době se ve městě, stejně tak jako v jeho okolí, mnohé změnilo k lepšímu, byť si to mnozí zdejší obyvatelé nechtějí za žádnou cenu připustit.

Karvinsko

Jezera vyplňuji pokleslá poddolovaná území


Karviná

Náměstí v Karviné

Ostrava, vysoké pece ve VítkovicíchČTĚTE TAKÉ: Ostravo, Ostravo, pánbůh na tobě krásou nešetřil


Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...