Výlov rybníka v Rožmberku

Výlov rybníka v Rožmberku - BUDOU NA VÁNOCE KAPŘI? Zítra zatáhnou třeboňští rybáři letos poprvé sítě v největším tuzemském rybníku Rožmberk u Třeboně. | foto: MF DNES

Rožmberk vydá poklady

Podzimní výlovy na jihu Čech patří k tradiční podívané. A jedna z nejatraktivnějších se nabízí právě tuto sobotu a neděli poblíž jihočeské Třeboně. Rybáři loví největší rybník v Česku - Rožmberk.


"Výlovy začínají každý den až do středy v sedm hodin ráno. Právě kvůli lidem jsme výlov připravili na víkend. Největší zájem mají hlavně rodiny s dětmi," říká výrobní ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha.

V Česku největší rybník
Vodní hladina krále rybníků má rozlohu 489 hektarů, a je tudíž největším tuzemským rybníkem. Jeho tvůrcem je slavný Jakub Krčín, který jej stavěl v letech1584 až 1590. Po hrázích vedou turistické a naučné stezky.

Rybáři lákají diváky nejen na tradiční výlov. Zajímavá je podle nich také prohlídka opraveného přelivu Rožmberka, u něhož stojí nově osazený kamenný vodočet s hladinami nejvyšších vod.

Půvabné jsou i cesty kolem
Pokud se lidé nebudou zajímat jen o výlov, nabízejí jim podzimní třeboňské rybníky zajímavé procházky i projížďky po svých hrázích.

Kolem rybníků se nachází také několik naučných stezek, které zájemce seznámí s historií rybníkářství na Třeboňsku, sahající zde až do dob Karla IV. a spojující největší rozkvět se jmény Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína z Jelčan. Jednotlivá zastavení jsou věnována také zvířatům, která zde žijí, v první řadě rybám.

Sídlo slavného Petra Voka
Výlet za výlovem lze spojit s prohlídkou Třeboně - sídla Petra Voka z Rožmberka. Zámek i Schwarzenberská hrobka v Domaníně jsou otevřené od 9 do 16 hodin. Lidé si v zámku mohou prohlédnout renesanční prostory spojené s životem posledního Rožmberka i zajímavé schwarzenberské interiéry 19. století. K procházce láká také zámecký park i samotné lázeňské městečko.

Stopy po výrobě skla
Směrem od Třeboně k hranicím s Rakouskem leží chráněná krajina blat a rašelinišť. Veřejnosti přístupné je především Červené Blato, kam se vychází z Jiříkova údolí. Lidé se zde kromě borovice blatky a dalších rostlin setkají také se stopami po výrobě černého hyalitového skla za Buquoyů.