Jeden z pražských přívozů jezdí od Lihovaru na Zlíchově na Veslařský ostrov,...

Jeden z pražských přívozů jezdí od Lihovaru na Zlíchově na Veslařský ostrov, odkud je to jen kousek k plaveckému stadionu Podolí. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Romantika i praktická pomoc: vyzkoušejte přívozy na našich řekách

Svět přívozů a převozníků rozhodně nezanikl, naopak v posledních letech opět vzkvétá. Přívozem se můžete svézt nejenom přes Vltavu v Praze, ale také na jiných řekách a na přehradách, třeba na Lipně či na Slapech. Odkud přesně a kam, to vám prozradí portál Kudy z nudy.

Prastaré řemeslo sice nikdy nedosáhne někdejší slávy, kdy například Vltavu v Praze – a to Praze mnohem menší než dnes – křižovalo na padesát přívozů. Rozhodně však nespěje k zániku a svezení přívozem můžete pojmout různě. Plavba někdy bývá holou nutností, ale jindy se může stát trochu romantickou a trochu dobrodružnou součástí výletu.

Přívozy v Praze a okolí

Kazi se plaví mezi Kazínem a Mokropsy, zajíždí také do Lipenců, Černošic a na přístaviště Pláž.

Praha se k obnovení přívozů vrátila v roce 2005. Lodičky křižující Vltavu každý rok převezou statisíce cestujících a desetitisíce jízdních kol. Jezdí od konce března až do konce října, platí na ně stejné jízdenky jako v tramvajích či v metru, a navíc je seženete přímo u převozníka.

Bráno podle proudu Vltavy, nejjižnější je přívoz z Modřan do Lahoviček, který hojně využívají cyklisté a in-line bruslaři. Další přívoz propojuje severní cíp ostrova Císařská louka s Výtoní a Smíchovem, třetí jezdí od Lihovaru na Zlíchově ke špičce Veslařského ostrova; odtud to máte jen pár kroků k plaveckému stadionu Podolí. Mezi přístavištěm Pražská tržnice v Holešovicích a nábřežím v Karlíně s mezipřistáním na ostrově Štvanice pendluje od léta 2015 moderní bezbariérový katamarán zvaný HolKa, Lysolajský přívoz spojuje vltavské břehy mezi ústím Šáreckého údolí v Podbabě a Podhořím.

Posledním je Sedlecký přívoz ze Sedlece do Zámků na severním okraji Prahy. Ještě o něco severněji již mimo hlavní město křižuje řeku přívoz z Klecánek do Roztok a přívoz z Máslovic do Libčic nad Vltavou, který patří mezi nejstarší vltavské přívozy.

Zpestření výletů na Karlštejn a Křivoklát

Na Labi najdete víc přívozů než byste čekali, i když známější jsou ty na Vltavě.

Loňskou novinkou je také přívoz Kazín–Černošice na Berounce. Ten se plaví mezi osadou Kazín, která je součástí pražských Lipenců a Mokropsy. Několikrát denně zajíždí také do Lipenců, Černošic i na přístaviště Pláž. Přímo se tak nabízí možnost zkombinovat plavbu půvabnou lodičkou Kazi s výletem vlakem třeba na Karlštejn nebo do Berouna, protože přístaviště Černošice je pouhé dvě minuty chůze od stejnojmenné vlakové stanice a přístaviště Mokropsy sedm minut od vlakové stanice Černošice-Mokropsy.

Pokud se chystáte ještě dál, třeba na Křivoklát, pak míříte k úseku Berounky, který měl rád spisovatel Ota Pavel. V domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem má památník a muzeum, přes řeku směrem od Nezabudic se k pamětní síni dopravíte přívozem. Ještě výš proti proudu pak už téměř dvě stě let kříží Berounku přívoz v Darové a přívoz Nadryby.

Další přívozy a převozníci

Přívoz vás převeze přes Berounku k domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem, kde má muzeum Ota Pavel.

Pro parádu rozhodně neslouží přívozy na Lipně, kde vám ušetří mnohakilometrové objíždění vodní nádrže, a to jak z Lipna k hraničnímu přechodu Kyselov, tak přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty. Ryze praktické využití má také přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady, který je na stejném místě už celou řadu staletí a nejstarší dochovaná zmínka o rybáři a převozníkovi v jedné osobě je v kronice z roku 1382. Je to zároveň jeden z mála bezmotorových vltavských přívozů, ale jezdí jen ve všedních dnech.

Přívoz z Kazína do Černošic vypadá, jako by se vyloupnul ze starých pohlednic.

Méně známé než ty vltavské jsou přívozy na Labi, kde často lidem šetří při cestách do práce dlouhé putování k nejbližšímu mostu. Kousek od Litoměřic se svezete přívozem z Nučniček do Nučnic, z Malých do Velkých Žernosek nebo od sportovní haly v Lovosicích do Píšťan. O kousek severněji se můžete plavit z Církvice do Dolních Zálezel anebo využít linkovou loď Marie, která do určité míry slouží také jako přívoz. Jezdí z Ústí nad Labem k termálnímu koupališti Brná a přes Dolní Zálezly, Církvici, Libochovany a Velké Žernoseky do Píšťan a zpět.

Svézt se můžete i přívozem z Neštěmic do Svádova a přívozem Velké Březno – Povrly, další labský přívoz vás převeze od silnice I/62 mezi Hřenskem a Děčínem k železniční zastávce Dolní Žleb. Zpestřením výletů do pohádkové oblasti Českosaského Švýcarska se může stát plavba přívozem z Hřenska do německého městečka Schöna; jezdí celoročně, ale protože cestou překročíte hranici, budete potřebovat osobní doklady.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz