Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romantické pláže bez lidí a v sezoně? V Řecku je krize, ale také ráj na zemi

aktualizováno 
Poslední týdny od jeho návštěvy spíše odrazují. Ale na západním pobřeží Lefkády leží několik úchvatných pláží, které patří nejen k nejkrásnějším plážím Řecka, ale minimálně dvě z nich by se bez problémů umístily i v desítce nejhezčích pláží celé Evropy. Daleko více než středomořské pláže totiž připomínají romantické scenerie Karibiku.

Pláž Egremni v devět hodin ráno | foto: Libor Budínskýpro iDNES.cz

Tyrkysově průzračné moře, bílé skály, nekonečné pláže a nádherný písek. A k tomu jen minimum návštěvníků, takže místo tradičních tří metrů čtverečních na osobu, neustálého přelézání, kličkování a halekání máte pro sebe polovinu fotbalového hřiště.

Každý, kdo objel kolem dokola pár řeckých ostrovů a otestoval desítky tamních pláží, zažívá na Lefkádě obrovské překvapení. Jak je tohle možné? Tak úchvatné pláže totiž známe většinou jen z filmů či fotografií.

Pohádkové Porto Katsiku

Agios Nikitas. Malý přístav odkud jezdí loďky na vedlejší pláž MilosSamozřejmě, i na Lefkádě si musíte vybírat. Na západním pobřeží je zhruba tucet velkých pláží a k tomu desítky malých, soukromých plážiček. Některé z velkých plážích jsou však v červenci a v srpnu poměrně plné lidí, především domácích Řeků, kteří využívají skutečnosti, že ostrov Lefkáda je spojen mostem s pevninou, a proto nemusí platit drahé trajekty.

Jenže Řekové jsou od přírody poměrně líní, a proto si ze zásady vybírají nejpřístupnější pláže, v jejichž dosahu stojí velké parkoviště. Proto doporučuji vyhýbat se plážím Kathisma, Pefkoulia či Porto Katsiki.

Nejkrásnější pláž ostrova Porto Katsiki.

Nejkrásnější pláž ostrova Porto Katsiki

I když posledně jmenovanou pláž musíte alespoň jednou navštívit. Je sice plná lidí, ale je nádherná. Do půlkruhu vyříznutá zátoka uprostřed kolmých bílých skal řadí Porto Katsiki mezi nejromantičtější místa světa. Pokud si chcete užít klidnější atmosféru, vydejte se sem hned ráno.

Karibská Egremni

A teď už k našim prioritám. Na prvním místě musíte navštívit pláž Egremni, která je nejpodobnější svým sestřičkám v Karibiku. Už na první pohled z vysokého útesu spatříte, že jde o těžkou romantiku.

K pláži Egremni vede 300 schodů a nejvíce připomíná Karibik

K pláži Egremni vede 300 schodů a nejvíce připomíná Karibik

Několik kilometrů dlouhá pláž, nádherný písek a výhled na nekonečnou modrou hladinu. Ale nejprve musíte zdolat asi tři stovky prudkých schodů, které vedou z parkoviště na pláž (užívejte si to, nahoru to půjde mnohem hůř). To je také jeden z důvodů, proč stále zůstává relativně málo navštěvovaná.

I když u úpatí schodiště stojí malý bar s pár desítkami lehátek, kde je kolem oběda poměrně plno, na severním konci a v polovině pláže je zase celý den neuvěřitelně prázdno. Lákavý je také jižní cíp pláže, ale tam se raději dopoledne nevydávejte.

Kolem jedenácté tam totiž připlují tři velké parníky a dvě stovky lidí se vyrojí na souš. Naštěstí zůstávají jen v okolí lodí a za hodinu zase odplují. A na Egremni se opět vrátí robinsonovský klid.

Pláži Egremni

Pláž Egremni

Romantická Milos

Pokud má Egremni nějakého rovnocenného soupeře, pak je to právě pláž Milos, která leží jen dva kilometry od přístavu a turistického centra Agios Nikitas. Ale zatímco pláž v Agios Nikitas připomíná naše vesnické koupaliště, na pláži Milos vládne klid a pohoda.

Není totiž běžně přístupná a pokud se na ní chcete dostat pěšky, musíte překonat velký kopec, což je pro Řeky zbytečná námaha, ale našinec si s tím hravě poradí. I na Milos se vyplatí přijít brzy ráno, třeba kolem deváté.

Pláž Milos, vřele doporučujeme

Pláž Milos, vřele doporučujeme

V poledne sem totiž začne malá loďka vozit turisty z přístavu a kolem druhé už je zde plněji (hlavně uprostřed pláže). Romantika se na Milos vrací zas kolem páté hodiny a když vydržíte do večera, čeká vás bonus v podobě úchvatného západu slunce.

A protože Češi jsou od přírody vynalézaví, naši přátelé si sem přinesli víno, večeři a malý stan a na pláži hezky přespali. Spoustu krásných pláží najdete také pod vesnicí Kalamitsi, odkud se sjíždí k moři dost krkolomnou a prudkou silničkou.

Ta se na konci větví a dovede vás k sérii větších či menších pláží, kde si každý najde svoje soukromí. Proto jsou tyto pláže hojně vyhledávané nudisty.

Cesta do pekla

Přestože ostrovu jednoznačně dominují úchvatné pláže, za návštěvu stojí minimálně dvě další místa. Prvním z nich kaplička na kopci Ilias, odkud je nádherný výhled na celý ostrov, který je díky častým zimním dešťům neuvěřitelně zelený.

Kaple na hoře Ilias. Odtud je nejlepší výhled na celý ostrov

Kaple na hoře Ilias. Odtud je nejlepší výhled na celý ostrov.

Maják na mysu Lefkada, dříve tu stál chrám.

Maják na mysu Lefkada, dříve tu stál chrám

Druhou turistickou povinností je Mys Lefkatas se starobylým majákem. O divokých bílých útesech na jihu ostrova psal již Homér, který právě sem umístil jeden ze vchodů do podsvětí.

V následujících staletích se divoce romantické místo stalo obětištěm bohů. Na vysokých útesech stál Apollonův chrám, odkud házeli Řekové do rozbouřených vln nevinné oběti a později také zločince. Podle legendy skočila z 60 metrů vysoké skály do moře také básnířka Sapfo, nešťastně zamilovaná do jinocha Faona.

Mys Lefkada, odkud Řekové házeli oběti. Podle zdejších bílých skal se ostrov jmenuje Lefkáda.

Mys Lefkada, odkud Řekové házeli oběti. Podle zdejších bílých skal se ostrov jmenuje Lefkáda.

Sapfo a Odysseus

Dnes je místo úplně opuštěné a po několika kilometrech divočiny bez lidské duše dojedete až k notně omšelému majáku. Nejjižnější místo ostrova je však důležité i mimo svůj historický kontext. Právě zdejší bílé skály útesů daly jméno celé Lefkádě.

I když není úplně vyloučeno, že by se ostrov měl jmenovat jinak. Řada historiků se totiž domnívá, že slavná Ithaka lstivého krále Odyssea není totožná s dnešním ostrovem Ithaka (Homérův popis jí totiž vůbec neodpovídá), ale ležela právě na Lefkadě.

Odysseův palác měl stát nedaleko přístavu Nidri, což se snažil dokázat především Schliemannův spolupracovník Wilhelm Dörpfeld, který nedaleko vyhledávaného přístavu odkryl pozůstatky čtyři tisíce let starého města. Ale zda to skutečně bylo Odysseovo město zatím nikdo nedokázal. A hned tak asi nedokáže.

může se hodit

Lefkáda je řecký ostrov v souostroví Jónských ostrovů o rozloze 356 km², leží mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. Délka pláží je 117 km. Vyzkoušet si zde můžete potápění, windsurfing nebo jízdu na vodních lyží. K půjčení je i člun, auto, skútr nebo horské kolo.

Doprava:
Letadlem:
Na letiště do Prevezy, odtud se na ostrov dostanete autobusem přes sklápěcí most.

Autobusem:
Na Lefkádu jezdí autobusy ze všech důležitých měst Řecka (Atény, Kalambáka, Soluň, Patras, Igoumenitsa), dopravu autobusem a trajektem nabízejí také některé české CK.

Autem:
V Itálii jeďte do Benátek,Ancony, Bari nebo Brindisi a odtud trajektem do řeckého přístavu Igoumenitsa nebo do Patrasu. Z Lefkady vyplouvají denně trajekty k ostrovům Kefalonia, Ithaka a Meganissi. Více informací najdete na www.recko-autem.cz

Ubytování: Na ostrově je několik příjemných apartmánů a menších hotýlků (např. hotely Aggelos, Vagelis)

Mapa ostrova Lefkáda

Autoři:
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.