Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řecko, které Češi zatím neobjevili. Úchvatný svět Prespanských jezer

  8:30aktualizováno  8:30
Řecko není jen moře a antika. Tato mytická země ukrývá ve vnitrozemí spoustu opomíjených zázraků, nedotčená příroda se snoubí s bohatými stopami historie. Jedním z nejkrásnějších je národní park Prespanská jezera.

Řecko, Prespanská jezera - Na Velké Prespanské jezero navazuje jeho menší bratr | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Mezi horami a Středomořím

Za tímto přírodním skvostem se musíte vydat do liduprázdných oblastí severního Řecka, kde se modrají vody dvou tektonických jezer. Malé Prespanské jezero, které svým jižním cípem zasahuje i do Albánie, a sousední Velké Prespanské jezero, o něž se Řecko také dělí s Albánií a ještě navíc s Makedonií. Nad východními břehy jezer, které od sebe odděluje úzká šíje, se zdvihá řetěz špičatých dvoutisícovek masivu Varnoundas.

I samotná jezera vykazují slušnou nadmořskou výšku, kolem 800 metrů. Právě blízkost vysokých hor a poloha na okraji subtropického pásu ovlivnila výraznou mírou přírodu národního parku. Jakmile roztaje sníh, rozkvétají koberce divokých narcisů, v pozdním jaru je vystřídají louky plné orchidejí a po celý rok se návštěvníci mohou procházet staletými porosty stromovitých jalovců.

Řecko, Prespanská jezera

Ráj pro amatérské ornitology

Obě jezera však omráčí nezapomenutelným setkáním s vodním ptactvem. Proto, abychom zdejší vzácnosti spatřili, není potřeba vyvíjet prakticky žádné úsilí. Když jsme projížděli přes šíji mezi jezery, první, co jsme viděli, byla ladná bílá silueta volavky. Odpočívala na stromě hned vedle silnice. Působila natolik kýčovitě, že se okamžitě vyrojily spekulace, zda není umělá. Nebyla. Sotva jsme se k ní s foťákem přiblížili, pohotově zamávala křídly a byla pryč.

K pozorování ptačí fauny slouží soustava pozorovatelen. Turistům přinesou atraktivní zážitky a současně je udržují v uctivé vzdálenosti od hnízdišť.

Řecko, Prespanská jezeraŘecko, Prespanská jezera

Tisícovky pelikánů

Vzdušnému prostoru nad jezery jednoznačně vládnou pelikáni. U břehů Malého Prespanského jezera hnízdí největší populace pelikána kadeřavého na světě, velmi hojně je zastoupen také jeho blízký příbuzný, pelikán bílý. Pro laiky jsou rozdíly mezi oběma druhy téměř nepatrné.

Od člověka si pelikáni udržují uctivý odstup. Sice dovolí přiblížit se na poměrně krátkou vzdálenost, náhle však zbystří, rozevřou mohutná křídla a pomaloučku vzlétnou.

Řecko, Prespanská jezera

Řecko, Prespanská jezera

Místy, jako například v přístavišti vísky Psarades, jediné řecké osady na pobřeží Velkého Prespanského jezera, se to pelikány jen hemží. Trochu připomínají vltavské labutě. Venkované je ale moc nemilují. Pelikáni jim svojí nezřízenou chutí na ulovené ryby působí velké škody. Pro obyvatele Psarades totiž rybolov stále představuje důležitou část příjmů. A k pelikánům chovají stejné sympatie, jako naši rybáři ke kormoránům. Mimochodem, kormoráni tu žijí také.

Řecko, Prespanská jezera

Tajuplné poustevny

národní park bez hranic

Národní park Prespanská jezera byl vyhlášený roku 1974. Kromě jezer zahrnuje i přilehlé horské oblasti s výskytem velkých šelem včetně medvěda hnědého, vlka obecného a šakala obecného.

Poblíž osady Pili u Malého Prespanského jezera je v provozu informační turistické centrum. V sezoně je otevřeno denně, od 8-16 hodin.

Prespanská jezera se dočkala ochrany rovněž za řeckou hranicí. Z makedonské strany národními parky Pelister a Galičica, v Albánii národním parkem Prespës. Zúčastněné země připravují propojený mezistátní národní park.

Výjimečná podívaná na Velké Prespanské jezero se naskytne z paluby motorového člunu. Projížďky obstarávají rybáři v osadě Psarades. A stojí za to. Sotva člun opustí zátoku, okamžitě zmizí veškeré připomínky současné civilizace.

V bílých stěnách břehů se černají otvory jeskyní a členité pobřeží tají ty nejopuštěnější oblázkové pláže Řecka. Pardon, vlastně některé zas tak prázdné nejsou. Obsadily je rodiny pelikánů, které si zde suší načechrané peří, a zároveň drží siestu po nezřízených rybích hodech.

Teprve, když zabrousíme očima do směru od břehů, uvědomíme si obrovskou rozlohu Velkého Prespanského jezera. Za nedozírným pásem vodní plochy se na obzoru jen matně rýsuje protilehlé makedonské pohoří Galičica.

Po chvíli jízdy člun zastaví. Vysoko nad hladinou vykukuje z temné jeskyně průčelí kostela. Postavili ho v 15. století, stejně jako dvě další okolní poustevny. Dnes jsou volně přístupné a naprosto osiřelé. Ve většině z nich jsou opravené zbytky fresek. Že sem více než lidé zavítá místní zvířena, dokazují hromádky netopýřího trusu.

Řecko, Prespanská jezeraŘecko, Prespanská jezera

Kostel v jeskyni: spojení díla přírody a historie

Stoupáme vzhůru po kovovém schodišti. Posvátný dojem brzy vystřídá okouzlení z půvabného výhledu a fascinace průzračnou jezerní vodou. Následně probleskne hlavou jediná myšlenka: dopřát si osvěžující koupel.

Řecko, Prespanská jezera

Fascinující pohled od prespanských pousteven

Báječné koupání

Bohužel, osada Psarades neposkytuje vhodné terény pro lenošení, opalování či vodní dovádění. Na druhou stranu disponuje ubytováním v soukromí, uvnitř rázovitých kamenných stavení, několika restauracemi a obchody. Domluva s místními bude překvapivě jednoduchá, poněvadž Psarades obývají takřka výlučně etničtí Makedonci a svoji obec nazývají původním slovanským jménem Nivica.

Dokonce lze uplatnit i češtinu. O nečekaný závan domova se zde postarali dva dědečci, bratři, kteří přišli koncem 40. let minulého století do bývalého Československa v rámci transportů řeckých dětí postižených následky tehdejší občanské války. Několik desetiletí pak žili na severní Moravě.

Řecko, Prespanská jezera

Pláž Koula, ideální místo pro vodní radovánky

Přístup k výbornému koupání znamená přesun na písečnou šíji mezi Velkým a Malým Prespanským jezerem. A písečný podklad znamená také písečnou pláž. Ta zdejší se jmenuje Koula a určitě zažila radostnější období než dnes. Nečekejte žádné atrakce, lehátka ani precizní servis. Dětské prolézačky u pláže nahlodala rez, beznadějně zadřený kohoutek sprchy už nevypustí ani kapku vody a kdysi udržovanou pláž rychle pohlcuje rákosí. Z přibližně tří lidových taveren funguje pouze jedna, vedle malého vojenského baráku. Ostatní se rozpadají. Absenci komfortu ale bohatě vynahrazuje čistá voda, božský klid a omračující panorama.

Řecko, Prespanská jezera

Neudržovanou část pláže Koula pohlcují rákosiny

Řecko, Prespanská jezera

Nad Psarades se vypínají pahorky porostlé stromovitými jalovci

může se hodit

Velké a Malé Prespanské jezero

Obě vyplňují dno tektonické kotliny. Velké Prespanské jezero, řecky Megali Prespa, zabírá rozlohu 285 km2. Dosahuje hloubky 54 metrů. Největší část výměry, 185 kilometrů patří Makedonii, o zbylou stovku se dělí Řecko a Albánie. Velké Prespanské jezero napájejí hlavně podzemní prameny a průtok z Malého Prespanského jezera, řecky Mikri Prespa. To leží o tři metry výše, v nadmořské výši 856 metrů. Většina z jeho 47 km2 plochy je součástí Řecka, pouze zhruba 4 km2 náleží Albánii.

Jak se tam dostat

Východiskem do oblasti Prespanských jezer je město Florina, vzdálené přibližně 50 kilometrů. Návštěvu lze doporučit spíše motoristům, protože autobusy z Floriny sem jezdí pouze v některé dny. Florina je dobře přístupná ze sousední Makedonie, otevření hraničního přechodu přímo u Velkého Prespanského jezera by dopravu podstatně zjednodušilo. Obdobná situace panuje i při vstupu z Albánie od města Korcë.

Ubytování a služby

Ubytování v soukromí poskytují obyvatelé Psarades. Některé z pohostinských objektů jsou označeny tabulemi. Za dvoulůžkový, standardně zařízený a čistý pokoj, který disponuje koupelnou a televizí, si majitel účtoval 30 € / noc. Shodnou částku stojí i přibližně dvouhodinový výlet člunem.

Krátká promenáda v Psarades zahrnuje několik restaurací, kde servírují pokrmy z kaprů. Bohužel, nás odkojené jihočeskými bahňáky, upravovanými na bezpočet variací, zdejší kapr osmažený v oleji asi tolik neomráčí, avšak po dlouhém dni každopádně zasytí.

Co si přivézt na památku

Každý kousek půdy, který tu lze obdělávat, pokrývají vyrovnané řady úhledných dřevěných konstrukcí, po nichž šplhají šlahouny fazolí. A prespanské fazole jsou skutečně pojmem. Najdeme je ve všech krámcích se suvenýry.

Navíc přímo vedle silnice na šíji mezi jezery je možné výpěstky zdejších farmářů zakoupit ve speciálním obchodě, zasvěceném jedině a pouze prespanským fazolím. Další originální krajový suvenýr představují sušené jezerní ryby.

Tip iDNES.cz
Poloha na trojmezí přímo nabádá k nahlédnutí do sousední Makedonie a Albánie. Západně od Velkého Prespanského jezera se třpytí jedna z největších turistických atrakcí Makedonie, překrásné Ochridské jezero. Společně s městem Ochridem se mu dostalo cti být zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Za bizarním chaosem dynamické přilehlé Albánie se ukrývají unikátní památky jako třeba kostelík v obci Mborje u města Korcë, nepatrný kousek od řecké hranice.

Internet

www.prespapark.org

Poznámka k názvům

Při psaní názvu jezer a velkých písmen v jejich jménech vycházíme z Encyklopedie národních parků Evropy, transkripci názvů z řečtiny jsme konzultovali na MU Brno.

Mapy © Google

Autoři:
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Další z rubriky

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.