Řecko z nebe: kde se zrodily lesby a kde řádí největší úřední šiml - iDNES.cz

Řecko z nebe: kde se zrodily lesby a kde řádí největší úřední šiml

  13:45
Jak se dá řešit situace, kdy letiště oficiálně prodává benzin, ve skutečnosti nikoliv, a aeroklub, který tam benzin má, ho oficiálně prodávat nesmí? Pilot Jiří Pruša popisuje devátý den své cesty po ostrovech východního Středomoří a vrchol řecké byrokracie 21. století.
Řecko z nebe: kde se zrodily lesby | (1:30) | video: Jiří Pruša

Ráno na Lesbosu (též Lesvosu) bylo pošmourné a také meteo předpovědi pro severní Egejské moře a Soluň ukazovaly, že se počasí horší a na severu bude dost deště a nízká oblačnost. Podle satelitních obrázků se mi zdálo, že bude nejlepší do Soluně přiletět někdy kolem třetí odpoledne, kdy by snad počasí mohlo být trochu lepší. Byla to sice hodně spekulativní úvaha, ale odlet na téměř tříhodinovou cestu jsem stanovil na půl jednou.

Letadlo on-line

Sledujte 4. díl unikátního projektu

Co píše pilot z letadla a kde se zrovna nachází najdete zde

Ostrovy Jaderského a Egejského moře

Letadlo nebylo v řeckém systému

Na letiště jsem přijel kolem půl jedenácté, protože jsem se chtěl ještě pokusit opravit zařízení, které pro pohyblivou mapu iDNES.cz vysílá signály. Podal jsem letový plán, promluvil s dispečerem a pak mě dívka, která mě dostala na starost, odvedla k jakémusi člověku, který chtěl znát detaily o letadle.

Vše jsem mu řekl a on to zaznamenával do počítače. Pak mi oznámil, že typ letadla WT-9 (Dynamic) v systému nemají a co tedy s tím chci dělat. Přišlo mi to legrační, tak jsem na stupidní otázku odpověděl, že by bylo dobré vyměnit systém. To jsem ovšem pána špatně odhadl. Mrsknul po mě zlým okem a řekl mi, že když jsem přilétával, viděl na mém letadle kamery. S těmi ale nesmím odlétat. Zalapal jsem po dechu a žertování skončilo. To je také důvod, proč jsem na této části cesty filmoval jen jednou kamerou. Tou, která byla při startu na odvrácené straně od letištní budovy. 

Město Skyros na stejnojmenném ostrově, nejjižnější ze Sporadských ostrovů

Provoz na letišti v Soluni

K letadlu mě přes prázdné letiště vezli a doprovázeli celkem čtyři lidé ve dvou autech. Když jsme k letadlu dojeli, snažil jsem se celému týmu poděkovat a odehnat je zpátky do jejich teplého doupěte. Říkali, ať si nelámu hlavu, že mají čas a že tam se mnou počkají, kdybych něco potřeboval. Takže mi další hodinu neustále koukali pod ruce čtyři lidé a většinu mých úkonů komentovali v řečtině, nebo se na něco vyptávali. Opravu jsem nakonec vzdal, připravil letadlo a přesně v poledne jsem startoval. 

Rodiště básnířky Sapfó

Evropské ostrovy z nebe knižně

Přeletěl jsem Lesbos ze severu na jih a pak letěl podle jeho jižního pobřeží. Plocha ostrova zarostlého stromy a vinicemi je přes 1 600 km2 a je to třetí největší řecký ostrov (největší je Kréta a druhá je Euboia, psaná též Evia). Přenesený výraz z názvu ostrova Lesbos vychází z veršů básnířky Sapfó, která se tu v 7. století před Kristem narodila, žila a vedla zde dívčí internátní školu. Její verše se věnovaly silnému emotivnímu vztahu mezi ženami a ostrov tak v tomto smyslu proslavily. Obyvatelé Lesbosu se prý tomuto používání názvu ostrova brání, ale zřejmě s tím moc nenadělají. Mimo Sapfó na ostrově žil také filosof Aristoteles.

Aktualizace

Ve čtvrtek Jiří Pruša přistál v Bulharsku v oblasti, kde není připojení na internet. Další díl jeho cesty přineseme v sobotu, až budou k dispozici fotky a video. Závěrečný díl zveřejníme v neděli.

Po přeletu Lesbu jsem se vydal na svůj již čtvrtý přelet Egejského moře na této cestě. Tentokrát ke Sporadským ostrovům, které leží v jeho severozápadní části. Počasí se při příletu k ostrovům začalo horšit. První jsem přeletěl ostrov Skyros a pak následovaly další Sporadské ostrovy – Skantzoura, Skopelos a nejzápadnější Skiathos. Oblačnost nad ostrovy už byla místy velmi nízko, a tak jsem se musel věnovat hlavně kličkování mezi mraky, které mi bránilo fotografovat. 

Ostrov proslavený filmem a Olymp v mlze

Na Skiathosu byla v roce 1807, což je nějakých 20 let před vyhlášením nezávislého Řecka, vytvořena a poprvé zavlála řecká vlajka, které přísahali věrnost organizátoři ozbrojeného odporu proti turecké nadvládě. Na ostrovech Skopelos a Skiathos pak byl v roce 2008 nafilmován film Mamma Mia s Meryl Streepovou. 

Hlavní město Skiathos ostrova Skiathos, Sporadské ostrovy

Po přeletu Skiathosu jsem se stočil směrem na sever, plánoval jsem letět kolem pobřeží a nafotit posvátnou horu Olymp. Počasí se bohužel zhoršovalo, mraky mě tlačily stále níž a déšť snížil viditelnost. Navíc se mi nedařilo navázat radiový kontakt ani s jednou z asi pěti stanic řízení letového prostoru v okolí. Asi hodinu jsem tedy letěl v trochu nervózní situaci, protože jsem se navíc pohyboval v místech, kde jsou vojenské prostory, do kterých nesmím bez povolení vletět. 

Nakonec jsem vše, kromě nafocení Olympu, zvládnul a ve tři hodiny jsem se vyhoupl ze špatného počasí kousek pod Soluní. Tady už bylo počasí lepší, jen na obzoru byla vidět formující se bouřka. Chtěl jsem tedy co nejdříve přistát, ale musel jsem asi 15 minut kroužit nad bodem Agelo západně od letiště, protože tam právě přistávalo několik dopravních letadel.

Řecká byrokracie v praxi

To, co se odehrálo po mém přistání na letišti Macedonia v Soluni, považuji za vrcholné dílo řecké byrokracie 21. století. Do Řecka i z Řecka se smí přilétávat jen přes mezinárodní letiště, na rozdíl od zbytku zemí Schengenu, kde se může použít kterékoliv letiště. Řecko má na pevnině taková letiště jen tři - Korfu na západě, Soluň na východě a Athény. Dostat povolení (slot) pro Athény je složitý a drahý proces a Athény jsou také daleko na dolet. Zbývají tedy jen Korfu a Soluň. Jelikož letím směrem přes Bulharsko, zůstala mi jediná možnost - opustit Řecko přes Soluň. 

Pilot Jiří Pruša

pilotuje malá sportovní letadla již řadu let. S iDNES.cz spolupracuje už delší dobu. Nyní z nebe mapuje evropské ostrovy

Společně s režisérem Petrem Nikolaevem připravuje filmovou epopej o čsl. legionářích

Více o Jiřím Prušovi na webu www.prusa.org

Jiří Pruša, bloger iDNES.cz a pilot malého letadla

Letiště Soluň sice ve svých oficiálních informacích tvrdí, že je tu k dostání benzin Avgas 100 LL, který potřebuji, ale při přípravě cesty jsem zjistil, že ho před rokem prodávat přestali. Podařilo se mi najít aeroklub, který na letišti sídlí a přemluvit jeho šéfa, aby mi 60 litrů benzinu prodal. Po velkém zdráhání to slíbil a před startem z Lesbu mi to ještě znovu potvrdil. Vše ovšem bylo jinak. 

Po přistání v Soluni mě navedli na stojánku asi 100 metrů daleko od hangáru aeroklubu, která navíc nemá možnost poutání letadla. Šéfovi aeroklubu jsem zavolal, že jsem na místě. On však řekl, že tam není, ale že pro mě přijdou jeho kolegové. Pak skutečně přijel člověk, který se měl postarat o mě a letadlo – řekl jsem mu, že nejdříve potřebuji k pumpě aeroklubu. On na to, že to není možné. Trval jsem na svém, a tak se odjel zeptat na věž. 

Za chvíli přijela velmi důležitá úřednice Úřadu civilního letectví a řekla mi, že smím jen na přidělenou stojánku a že aeroklub nemá licenci mi nějaký benzin prodávat. Oponoval jsem, že rád koupím benzin od letiště. Na to řekla, že benzin neprodávají. Pak se zeptala, jestli je letadlo klubové a chtěla vidět papíry. Když viděla, že klubové není, řekla, že rozhodně tankovat nesmím. Nevěřil jsem svým očím a uším. 

Použil jsem tedy osvědčený postup. Řekl jsem, že se nehnu ani od letadla ani s letadlem nikam neodletím, protože nemám benzin. Konečně zapnula hlavu, vycítila problém i pro sebe a řekla, že si tedy letadlo smím odtlačit k pumpě. Sedla do svého velkého auta, které jí koupili vděční řečtí daňoví poplatníci a jela dva metry od levého křídla letadla, které jsem já musel s velkým úsilím tlačit k pumpě, protože mi nedovolila nahodit motor. 

Maják a navigační bod letiště Macedonia v Soluni

Protože aeroklub nemá licenci, nemohl jsem za benzin platit kartou. Musel jsem jet do terminálu vyzvednout hotovost a tu použít „jako dar“ aeroklubu. Já jsem naopak dostal „jako dar“ 60 litrů benzinu. Když jsem se vrátil, úřednice už u pumpy nebyla. Po načerpání paliva jsem letadlo zase odtlačil na stojánku, ale vyžádal jsem si jinou, s poutacími oky, protože vítr před bouřkou zásadně zesiloval. V klidu mě drželo jen vědomí, že o tom budu moci napsat zajímavou zprávu pro čtenáře. 

Ve čtvrtek plánuji čtyřhodinový let do Veliko Tarnovo v Bulharsku. Požádal jsem si o letový plán přes Bospor, tak uvidím, jestli mi ho turecké řízení letového provozu schválí. Když ne, tak poletím o dvě hodiny kratší přímou trasu.

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Díky tání ledu se na Lipně ukázalo Srdce Vltavy. Unikát je vidět až z vesmíru

Tání ledu na lipenské přehradě u Horní Plané na Českokrumlovsku v těchto dnech odhalilo původní koryto řeky Vltavy. To ještě před napuštěním šumavské přehradní nádrže tvořilo na hornoplánských...

Británie zpřísnila podmínky pro Čechy. Nově tam mohou jen s registrací

Čeští turisté stejně jako ostatní občané Evropské unie nově potřebují při krátkodobé návštěvě Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Online žádosti lze s pomocí aplikace nebo...

Letní letový řád potěší hlavně dovolenkáře. Jaké novinky můžete očekávat

Premium

Pražské Letiště Václava Havla chce letos počtem pasažérů překonat poslední předcovidový rok. Pomoci by mu v tom mělo i posílení linek do oblíbených dovolenkových destinací v jižní Evropě. Podobným...

Ponorka v Egyptě, krmení žraloků. Turistické atrakce, u kterých jde o život

Spojit dovolenou v zahraničí s netuctovým, ale přitom komerčně dostupným zážitkem. Dopřát si pořádnou porci vzrušení. A na konci toho pekla si pak ještě udělat selfíčko. Zhruba to slibují následující...

Začíná turistická sezóna. 10 tipů na návštěvu českých hradů a zámků

Kdy začíná turistická sezona? V cestovním ruchu obvykle až v květnu. Oblíbené hrady a zámky v ČR však můžete navštívit už v průběhu dubna.

4. dubna 2025  17:30

Turistická bomba v Egyptě. Nahlédněte do útrob Velkého egyptského muzea

Velké Egyptské muzeum v Gíze se postupně otevírá veřejnosti. Největší a zároveň nejmodernější muzeum světa zahájilo testovací provoz v únoru 2023. Kompletně by své brány mělo otevřít v červenci 2025.

4. dubna 2025

Byla frustrovaná a vyhořelá. V padesáti opustila svůj život a cestuje po světě

Premium

V padesáti si sbalila batoh a s téměř nulovou znalostí angličtiny vyrazila vstříc dobrodružství. Doma nechala dvě dospělé děti i úspěšnou kariéru. „Pracovat rukama je osvěžující. Zhubla jsem patnáct...

3. dubna 2025

Slavné dublinské soše lidé osahávají poprsí. Město ji nechá střežit

Městská rada v Dublinu rozhodla, že nechá hlídat slavnou bronzovou sochu Molly Maloneové, aby odradila jak Iry, tak především turisty, kteří jí sahají na částečně odhalené poprsí. Na neúctu k soše...

3. dubna 2025  9:56

Ponorka v Egyptě, krmení žraloků. Turistické atrakce, u kterých jde o život

Spojit dovolenou v zahraničí s netuctovým, ale přitom komerčně dostupným zážitkem. Dopřát si pořádnou porci vzrušení. A na konci toho pekla si pak ještě udělat selfíčko. Zhruba to slibují následující...

3. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  2.4 21:10

Nikde nikdo. Proč si Čína postavila v Pákistánu nejmodernější letiště duchů

Pákistánský Gwádar v lednu slavnostně otevřel nové letiště schopné pojmout i velké boeingy a airbusy. Jenže tam lítá jen pět spojů týdně. Proč?

2. dubna 2025  13:46

OBRAZEM: Takhle už ho neuvidíte. Srdce české železnice se změní k nepoznání

Na české železnici před pár týdny začala největší ucelená modernizace železničního uzlu v historii. Stavba, během které je mimo jiné naplánována výměna desítek kilometrů kolejí a stovek výhybek, bude...

2. dubna 2025  8:39

Británie zpřísnila podmínky pro Čechy. Nově tam mohou jen s registrací

Čeští turisté stejně jako ostatní občané Evropské unie nově potřebují při krátkodobé návštěvě Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Online žádosti lze s pomocí aplikace nebo...

2. dubna 2025  8:21

Tarantule u nohou, vesmír nad vámi. Park Joshua Tree nemá ve světě obdobu

Spojené státy se mohou pochlubit desítkami unikátních lokalit, které jinde ve světě nemají obdoby. Národní park Joshua Tree mezi ně rozhodně patří. Pocity, které v této pouštní krajině zažijete, se...

2. dubna 2025

Řemeslné trhy v roce 2025: přehled těch nejlepších, které stojí za návštěvu

Se začátkem jara vzrůstá potřeba nechat dlouhou zimu konečně za sebou a vyrazit mezi lidi. Od nepaměti jsou ideální příležitostí trhy a jarmarky. Čím víc techniky nás obklopuje, tím raději se vracíme...

1. dubna 2025

25x nahoru na horu. Na Lovoši se zdolával Everest, příběhy dojímaly

Výkony dechberoucí, příběhy dojemné. Atleti, kondiční chodci a turisté o víkendu během unikátní čtyřiadvacetihodinovky zdolávali Lovoš, horu v Českém středohoří u Lovosic. Nahoru a dolů, tam a...

1. dubna 2025  9:13