Řasy a sinice: součást potravy

Brno - Sinice a řasy. Na první pohled nevábné téma, zvláště v době, kdy je díky sinicím stále aktuálnější toxické zamořování vodních nádrží. Že však není nutné na sinice i řasy nahlížet pouze negativně, o tom se snaží návštěvníky Diterichsteinského paláce přesvědčit výstava Sinice a řasy v potravě člověka.

"V potravinářském průmyslu došlo k jejich znovuobjevení a obě složky se stávají téměř módními," uvedla k výstavě její autorka Olga Skácelová z hydrobiologického oddělení Moravského zemského muzea.

Jak dodala, považovala za nutné veřejnost seznámit nejen s momentálním využitím, ale také původem sinic a řas a historií jejich využívání. "V potravinovém řetězci byly zastoupeny od nepaměti. Zatímco Římané se ošklíbali, u Vikingů při jejich dlouhých plavbách byly nezbytné," udala příklad Skácelová.

Na sinicích i řasách je patrně nejdůležitější přísun energie a dopad na lidský metabolismus. "Velice pomáhá i při léčbách chronického alkoholismu," dodala autorka.

Návštěvníci Dietrichstenského paláce se tak pomocí textů, fotografií a samotných "rostlinek" postupně seznámí s několika druhy řas a sinic a jejich využití. Chybět nebudou ukázky dnešních výrobků.

"Téma řas a sinic, z nichž některé mají želírovací chrakter, je aktuální díky dnešní panice okolo BSE," dodala ke kladům obou složek hydrobioložka.

Výstava o sinicích a řasách