Původní podoba stříleckého hradu je pro vědce záhadou

Známý barokní hřbitov ve Střílkách na Kroměřížsku není jedinou připomínkou historie tohoto kraje. Pár kilometrů od obce stával středověký střílecký hrad, ze kterého zůstalo už jen několik kamenů. Původní podoba hradu je pro vědce dodnes záhadou. Při rekonstrukci je třeba zapojit fantazii a znát postupy středověkých stavitelů. "Do hradu se vjíždělo ze západní strany, kde kvůli obraně stála válcová věž. Cesta do hradu se pak za štítovou zdí ostře lomila a ústila do malého nádvoří před palácem. Součástí hradního jádra bývala pravděpodobně i kaple," popsal středověkou stříleckou dominantu archeolog Jiří Kohoutek.

Hrad, který stával na kopci nad Střílkami, patřil už ve třináctém století českým králům a moravským knížatům. Král Jan Lucemburský dal Střílky a sousední Koryčany v roce 1321 do zástavy Jindřichovi z Lipé až do vyplacení věna jeho manželce, která byla královou příbuznou. Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Smil ze Střílek, velmož z okruhu krále Přemysla Otakara II. Dalším vlastníkem byl například markrabě Jošt. Listiny z roku 1542 už popisují hrad u Střílek jako pustý a neobydlený.

V době napoleonských válek, kdy Střílky trpěly nuceným ubytováním ruských, francouzských a rakouských vojenských oddílů, už z hradu zůstaly pravděpodobně jen ruiny. Střílečtí občané museli před prosincovou bitvou u Slavkova ubytovat tisíc francouzských zajatců a jako jejich eskortu sto rakouských vojáků a padesát ruských kyrysníků.

Vraťme se ale zpátky k historii stříleckého hradu. Jeho podoba se během staletí měnila. Jednotliví majitelé přidávali další a další obranné systémy, stavělo se i uvnitř opevnění. Zastavěná byla celá východní část hradního jádra, možná tam stála další palácová stavba. Hlavní palác chránilo několik silných zdí. Celý ostroh s hradním jádrem byl navíc obehnán příkopem a valem. Nejvyšší bod návrší byl od čela hradního jádra vzdálen přes dvě stě metrů a převyšuje vlastní stavbu téměř o třicet metrů. Kvůli lepší obraně hradu na něm stavitelé vybudovali předsunuté opevnění s valovým systémem.

Kolem vlastního skalnatého pahorku obíhal ještě jeden val, který se napojuje na předchozí valy spojené s předhradím. "Takový obranný systém je na území Moravy výjimečný. Srovnatelná jsou pouze podobná opevnění u Starého Jičína," připomíná Jiří Kohoutek, který se specializuje na výzkum středověkých hradů.
Pramen: Jiří Kohoutek - Hrady jihovýchodní Moravy

 

 

Barokní hřbitov ve Střílkách na Kroměřížsku není jedinou připomínkou historie tohoto kraje. Pár kilometrů od obce stával středověký střílecký hrad, který připomíná už jen pár kamenů.