Putování po nejmenších státech Evropy

- Čtyři státy v Evropě si vysloužili přezdívku "mini". Dohromady mají rozlohu ani ne dvakrát větší než Praha, přesto - a možná právě proto - stojí za vidění.

LICHTENŠTEJNSKO: rozhloha 160 km čtverečních. Je vklíněno mezi Rakousko a Švýcarsko a rozkládá se po pravé straně Rýna. Na hranici s Rakouskem vás odbavují švýcarské orgány. Lichtenštejnsko má se Švýcarskem celní smlouvu od roku 1923 a razítko v pasu je jediný doklad, že jste byli v knížectví a nikoliv v některém švýcarském kantonu.
Co je v Lichtenštejnsku vlastně k vidění? V hlavním městě navštivte obrazovou galerii, kde můžete shlédnout obrazy starých mistrů z knížecí sbírky, jež patří k největším soukromým sbírkám na světě. Zajímavá je i nejvýše položená osada ve výši 1600 metrů - jedná se o zimní sportovní ráj Malbun. Vyjet ještě výš se dá sedačkovou lanovku na Sareiser Joch (přes 2000 metrů nad mořem).
Na cestě tam nebo zpět udělejte zastávku v Triesenbergu a ve Walsermuzeu, kde získáte představu o 13. století, kdy se zde a v okolí usazovali Walserové z nynějšího jihozápadního Švýcarska.
Kníže se svou rodinou bydlí v zámku ve Vaduzu vysoko nad městem - není to však jediný zámek v zemi. Na jihu, kde leží město Balzers, zvedá se zámek Gutenberg, ve kterém údajně straší čert a objevuje se "Bílá paní". Poštovními autobusy je možno se dostat do všech měst a obcí v zemi. Lichtenštejnsko vydává své vlastní známky, které jsou oblíbené a hledané v celém světě.

ANDORRA: Má rozlohu asi 465 km čtverečních, což je téměř trojnásobek Lichtenštejnska. Po průjezdu Švýcarskem a jižní Francií přes Perpignan je nutné vyšplhat přes různé pyrenejské velikány přes 2000 metrů nad mořem. Město vypadá jako některé naše velké sídliště. Obchodů je tu dost, zejména se šperky a jiným drahým zbožím, ale obyvatelstvo se zabývá hlavně pasteveckým hospodářstvím, totiž chovem ovcí, a vlna je hlavním vývozním artiklem.
Do země vede z Francie jediná silnice, která pokračuje do Španělska. Ačkoliv je Andorra samostatným státem, je pod ochranou francouzského prezidenta a španělského biskupa z města Seo de Urgel.

MONAKO: malé knížectví o rozloze asi 2 km čtverečních. Má úplně jiný ráz než ostatní jmenované dva státečky. Připomíná Ameriku v malém vydání. Skládá se vlastně ze tří měst: z vlastního Monaka, z Monte Carla a z přímořských lázní La Condamine. V nynější době je často místem mezinárodních setkání nejen politiků, ale i vědců a sportovců. Velmi známé jsou automobilové závody o Velkou cenu Monaka.
Za rok prý se tu vystřídají až 2 miliony turistů. Velmi významná je i činnost Společnosti mořských lázní, která v roce 1863 zřídila casino v Monte Carlu. Monako je v celém světě známo i svým Oceanografickým muzeem.

SAN MARINO: republika o rozloze 61 km čtverečních, celá obklopená Itálií. Státem je od roku 301 n.l. Zajímavé je, že parlament volí do funkce hlavy státu každých 6 měsíců dva kapitány - regenty. Na rozdíl od Monaka blíží se vzhled města spíše Andoře nebo Lichtenštejnsku. Marně byste se rozhlíželi po mrakodrapech.

Strmé vrcholky sanmarinských hor