Půjdem spolu do Betléma...

Jako má italská Pisa šikmou věž a Londýn slavný Big Ben, Třebechovice pod Orebem u Hradce Králové mají ručně vyřezávaný betlém Josefa Probošta. Vzácná památka v 60. letech ohromila návštěvníky světové výstavy Expo 67 v Montrealu, později i královnu Alžbětu v londýnském Ideal Home a ohromuje stále. Zajeďte se o Vánocích podívat na tento světový unikát.

Po smrti Josefa Probošta (1849-1926), který si od svého díla sliboval peníze a slávu a pro něhož byl betlém až zničující vášní, dílo skončilo na dlouhé roky v kůlně manželů Boženy a Františka Skřivanových a stal se pro ně smyslem života.

Komunisté totiž v budovatelském zanícení v 50. letech likvidovali "přežité tmářství" a betlém jim byl trnem v oku. Díky dobrým lidem však přežil a v roce 1999 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

"Mechanický Proboštův betlém se dvěma tisíci ručně vyřezávanými částmi je unikátním dokladem lidové tvořivosti. Zachycuje nejen známý biblický příběh narození a ukřižování Ježíše Krista, ale i život obyvatel Třebechovic a okolí na přelomu století.
Probošt na něm začal pracovat v polovině osmdesátých let předminulého století a vylepšoval ho až do své smrti," říká  ředitelka muzea Zita Zemanová.

Josef Probošt se narodil dne 25. března 1849 v Třebechovicích. Vyučil se truhlářem. V roce 1882 převzal hospodářství po svém otci.

"U Proboštů se scházeli sousedé, aby si popovídali o životě, ale také četli z českých kalendářů a knih. Snad to byl základ pozdějších 'betlémáků', kteří byli svědky vzniku budoucího Proboštova celoživotního díla. Škoda, že žádný z nich nevzal pero a papír a nezanechal písemné svědectví o jeho vzniku," píše se na internetových stránkách muzea.

MŮŽE SE HODIT
Otvírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 16:00. Na Štědrý den od 9 do 12:00 a po oba sváteční dny od 9 do 16:00.
Vstupné: plné: 45Kč, snížené: děti + invalidé 15Kč,  studenti, vojsko, důchodci 25Kč, rodinné: 95Kč
Kontakt: Masarykovo náměstí 24, 503 46 Třebechovice pod Orebem
telefon: 495 592 053
www.betlem.cz, e-mail: info@betlem.cz

Seznam dalších vánočních
výstav betlémů v ČR najdete na: www.betlemy.cz
pod heslem
Aktuality

Dále se dočtete: "Stavění betlémů na Vánoce bylo v té době tradicí, většinou však byly figurky vystřihovány z tištěných archů. Probošt se spřátelil s řezbářem Vilémem Krištofem a u něho snad také s Josefem Kapuciánem. Podle pamětníků byly první vyřezávané jesličky, které představil sousedům asi v roce 1885, překvapením pro manželku a vznikly ze spolupráce těchto tří přátel. Ohlas prý byl tak vřelý, že se rozhodl betlém rozšířit o další postavičky,..."

Na slavném betlému se podílel řezbář Josef Kapucián a tvůrce zmenšeniny mlýnského kolového mechanismu, sekerník Josef Friml. Původně sedm metrů dlouhý betlém byl po vzoru jesliček z Rychnovska postaven jako rohový, aby ho kvůli předvádění po celých Čechách bylo možno převážet na voze.

Muzeum betlémů, které vzniklo v polovině 80. let za působení manželů Marie a Vladimíra Vaclíkových a které ročně navštíví více než pětašedesát tisíc návštěvníků, se betlémářství věnuje pečlivě, což dokládá i dlouhodobá výstava betlémů a jesliček ze sbírek muzea i exponátů zapůjčených od autorů z celé České republiky a Slovenska i stálá prodejní výstava betlémů a tradičních dřevěných hraček.

Betlém v České Třebové
Betlémy si můžete prohlédnout i v České Třebové. V místním Muzeu betlémů, které je otevřeno je i během vánočních svátků až do 30.prosince, jsou k vidění jak exponáty přímo z majetku českotřebovského muzea, tak zapůjčené například z Třebechovic pod Orebem nebo z Poličky.

"Raritou je Velký kostelní betlém, a zejména černošský betlém z Poličky," uvádí ředitelka muzea Jana Voleská. "Stejně jako v posledních letech se i letos na výstavě objevila novinka. Je to dílo českotřebovského řezbáře a truhláře Miloslava Janzy." Janzův betlém je celý z přírodních materiálů a umisťuje betlémský výjev do nejstarší českotřebovské čtvrti.

Zajímavostí je betlém, který tvoří děti z místních škol přímo v průběhu výstavy. "Děti během výstavy doplní krajinu figurkami darovníků, ovečkami, stavbami a dalšími výjevy. Tyto figurky, nakreslené na čtvrtkách o velikosti do deseti centimetrů, musí být na druhé straně označeny jménem, třídou a školou," upřesňuje Voleská.

Výtvory bude oceňovat odborná porota. Českotřebovský dětský betlém tak bude den ode dne zajímavější. Po skončení výstavy se stane novým exponátem městského muzea.

Východní Čechy patří k oblastem se starou betlemářskou tradicí. Nejstarší třebovské jesličky vznikly již na počátku předminulého století.

Mechanický Proboštův Betlém v Třebechovicích pod Orebem je světovým unikátem. Skládá se ze 2000 dřevěných částí.

, ,