Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První zprávy o Bémovi z Himálaje! Exkluzivně pro iDNES.cz

aktualizováno 
Primátor Prahy Pavel Bém se konečně ozval z Himálaje, kde se v dalších týdnech pokusí o výstup na Mt. Everest. O expedici na nejvyšší horu planety i aktuálních zážitcích píše exkluzivně pro MF DNES a iDNES.cz Rudolf Švaříček, jeden z členů i organizátorů výpravy.

Mount Everest | foto: Profimedia.cz

Primátor na Everest

Jak to všechno začalo a kdo za to může
Za všechno může Peter Hámor. Jeden z nejlepších horolezců Slovenska i střední Evropy, který úspěšně vystoupil na nejvyšší vrcholy všech kontinentů v rámci prestižního horolezeckého projektu "Koruna planety – 7 Summits." Na některé vrcholy jsme šplhali společně. V ubíjející džungli Nové Guineje jsme při společném výstupu na Carstensz, nejvyšší horu Austrálie a Oceánie, uskutečnili český a slovenský prvovýstup, přidali úspěch na velkém ledovci Ngga Pullu...

Peter tehdy prohlásil, že expedice Carstensz je těžší než výstup na Everest. Za pár let, v roce 2005, jsem se pak na zákeřný Carstensz vrátil s další sestavou skvělých horolezců. Horké chvíle na ledovcích na Guinei jsme prožívali společně s Vladem Zbojou (ten spolu s Hámorem stanul na vrcholu Everestu), s Pavlem Bémem a Ado Eliášem. Zážitky oscilovaly od vypjatých chvil rozvášněných domorodců s luky, šípy a sekerami po snovou romantiku a kouzla táboráku.  

Horolezecká parta se osvědčila, a tak jsme se rozhodli v osahané sestavě pokračovat k další výzvě, Everestu. Kuriózně dnes chybí ten, co vše "spáchal“, skvělý Peťa Hámor…

Na vrcholu Carstensz
Vrcholové štěstí na Carstensz, nejvyšší hoře Austrálie a Oceánie. Zleva Ado Eliáš, Pavel Bém, Vlado Zboja.

Expedice na Mt.Everest - osvědčená parta
Naše současná expedice se pokusí o výstup na Everest z čínského Tibetu. Na horu budeme šplhat ze severu, tedy z té obtížnější strany. V jaké sestavě?

Vlado Zboja už na vrcholu nejvyšší hory světa stál v roce 1998. Má za sebou řadu špičkových horolezeckých výstupů, extrémní průstup severní stěnou Eigeru. Žije v Tatrách, je jedním z mála profesních horských vůdců. Opravdový horolezecký profesionál. Tělem i duší správný Tatranec, svérázný majitel "všehrající kytary“ a stejně šikovné harmoniky.

Pavel Bém je horolezec a primátor Prahy. Při svém vytížení stíhá hory všech forem – stěny, ledy, mixy, skialpy, extrémní sjezdy. Aktivní sportovec k nadupané fyzické kondici přidává vůli a výdrž. Bonusem navíc je správný odhad a racionální myšlení.

Ado Eliáš má slezené všechny nejvyšší vrcholy kontinentů kromě Everestu. Jako první Čech vystoupil v Antarktidě na nejchladnější vrchol světa Mount Vinson. Vše zvládl skromně v tichosti bez pompézních mediálních výstupů a siláckých prohlášení. Létá na padáku, pilotuje letadlo... Při létání s ním je i vysoko v oblacích cítit jistota a spolehlivost. Stejné vlastnosti přináší do expedice

Sebe (Rudolf Švaříček - pozn.redakce) musím vnímat jako benjamínka, i když jsem se taky stihl podívat na všechny ostatní nejvyšší hory kontinentů. Celý život průvodcuji v odlišném prostředí exotických zemí. Ovládám lidské příběhy, baví mě nejen poznávání dálav a lidiček v nich, ale i osudů ve skupině. Jak se srovnám s odlišnou rolí?

K naší "čtyřce s permitem na vrchol“ se přidal Vladův kamarád Marián Khandl. Sympatický ogar přetéká veselou náladou a svérázným humorem, který má za sebou například Aconcaquu. Snad dobrý parťák pro nekonečné týdny v zasněžených táborech.

Nomádi v letadle
Proč se vydáváme z komfortu civilizace do neznáma? Co nás odsouvá z odzkoušených vyjetých kolejí k pofiderní odbočce výhybky? Proč opouštíme zaběhlé jistoty domoviny a měníme je za strádání?

Možná v nás vyplouvá neklidná duše nomádů, našich dávných předků. Občas se v každém chlapovi něco zlomí. Sžíravá touha, možná až potřeba, změnit cyklus zaběhlých "všedních“ dnů. Vystřelí nás do vzdálených džunglí a vysokých hor. Vyžene objevovat neznámé kraje a uspokojit tělo i mysl novými prožitky.

Nutkání poznávat exotické končiny v sobě nosíme od narození. Potřeba změny je zakódovaná v krvi předků. Ti v dávné minulosti opustili Afriku, kolébku zrodu člověka. Tam někde hluboko v srdci černého kontinentu se nacházejí kořeny nomádství, které nás pohání životem.

Motorem dnešního cestování je touha. Hledání a poznávání neznáma se prolíná s hledáním sebe sama...

Na ledovci Ngga Pullu
Vlado Zboja na ledovci Ngga Pullu, největším ledovcovém masivu tropů (Nová Guinea)

Z Vídně přes Dohá do nepálského Káthmándú
Setkání s Pavlem na vídeňském letiště u vídeňské kávy bez vídeňského řízku a novinářů má i tady konspirativní charakter. Rychle nás pohlcuje obří železný pták a v něm rozlévaná pohoda karmínových barev. Hezky to na vinicích jižních svahů Chile připravili. Dozorem jsou jen naše životní ozdoby, Pavlova manželka Radka a má "celoživotní milenka“ Jitka.

Přestupová katarská Dohá je vydařená oáza tisíců kilometrů letu i okolního písku. Loni jsme tady po natáčení Cestománie zažili sultánskou pastvu očí i dalších smyslů u nezapomenutelné čokoládové fontány, omamně zaplavující chuťové pohárky. Teď tu rozebíráme katarské prince u jehněčího na bešamelu.

Ale už nás další železný obr odnáší do říše snění. Po dávce protimalarického džinu s tonikem zaslouženě upadáme do mrtvolného spánku. Předodletový nápor byl více než šílený, stihnout se musely stovky zcela odlišných nezbytností, každá z jiného světa. Připadáme si zbití, jako bychom měli za sebou nejobtížnější část celé expedice.

Země úsměvů na dosah ruky
Probuzení je přenesením do pohádky naživo. Největší plátno světa pod námi promítá barevný velkofilm o vysněné zemi v srdci Himaláje. Když pilot stlačí stroj níž, kulisy se rozpohybují, maličká autíčka připomínající dětské hračky se zvětší, postavy rozeběhnou… Jen vznešeně zasněžené vrcholy hor zůstávají na místech. Vyšplhaly do oblak až do výšky našeho letadla... Najednou všechno kolem zrychlí, podvozek pleskne o ranvej a my vysedáme v opravdovém Nepálu.

Hned nás pohladí první nepálské úsměvy. Nejprve rozesmátá uklízečka na toaletě, poté vysmátý gentleman u likérů v Duty Free. Netradičně příjemný je úředník za přepážkou nepálských víz. Pohodový celník definitivně potvrzuje, že jsme přistáli v zemi úsměvů.

Sádhu, svatý muž
Sádhu, svatý muž, Káthmándú

28 expedičních sudů i nová kytara
Pohlcuje nás uvolněná atmosféra království hinduismu i otevřená náruč čekajícího Ang Karmy. Nakládá nás s batohy a cepíny do auta a unáší do své domovské rezidence. Tentokrát nás ubytuje ne turistický Thamel, ale idylické stavení v ráji zeleně s výtečnou domácí kuchyní. Tady už čekají Vlado, Ado i Marián, letěli o 3 dny dříve zabezpečit nezbytné.

Rozsvícené tváře kluků prozrazují, že jsou v pořádku nejen oni, ale i všech 28 expedičních sudů. Připravena je i nová kytara!

***V příštích dnech přineseme další díl z expedice na Everest - těšte se na zprávičku z Káthmándú!

Text a foto: RUDOLF ŠVAŘÍČEK, horolezec / CK LIVINGSTONE

Autoři:
Nejčtenější

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.