Hřbitov ve Střílkách je ojedinělou sbírkou barokních soch.

Hřbitov ve Střílkách je ojedinělou sbírkou barokních soch. | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

První jarní výlet: na hřbitov, který v Evropě nemá obdoby

  • 3
Na návštěvu takového hřbitova se nedá zapomenout. Ta výzdoba bere dech. Však také o ní píší znalci umění jako o barokním skvostu ve střední Evropě. Dvacítka soch a sousoší vypráví příběhy o životě člověka, o dobrých a špatných vlastnostech.

Málokoho, kdo uhání po hlavním silničním tahu z Brna k Uherskému Hradišti, napadne věnovat pozornost odbočce do blízké obce Střílky, rozprostřené pod temnou hradbou pohoří Chřiby.

K vlastní škodě. Ochuzuje se tak o příležitost poznat jeden z nejoriginálnějších hřbitovů v Česku.

Pozoruhodný hřbitov je situován přímo naproti zdejšímu kostelu. Nepřehlédnutelný, mistrně provedený areál byl zbudován na sklonku první půle 18. století.

Při stavbě se jeho tvůrci museli porvat s nástrahami svažujícího se terénu, díky čemuž je značná část komplexu vyvýšena nad okolí.

Protipól vstupní části a současně dominantu tvoří hřbitovní kaple s hrobkou. Zdaleka nejcennější součást památky ale představuje sochařská výzdoba: realizoval ji Bohumír (Gottfried) Frič a mecenášem díla se stal Antonín Amand Petřvaldský, majitel stříleckého, buchlovského a tovačovského panství.

Hřbitov Střílky

Moravské zrcadlo Šporkova Kuksu

S trochou nadsázky lze střílecký hřbitov přirovnat k českému Kuksu: každá ze soch v sobě skrývá symbol a sdělení.

Vstupu vévodí postava anděla, čtyři protilehlé velké vázy představují Nebe, Peklo, Smrt a Poslední soud, výzdoba pravé strany hřbitova je věnována ctnostem, levé naopak hříchům.

Prostranství před kaplí uzavírá dvojice andělů. Jakmile se slunce nachýlí za obzor, oba kamenní strážci hrobky obživnou a na ozářeném zdivu kaple rozehrají dokonalé stínové představení.

Koncem devadesátých let započala dlouhodobá rekonstrukce stříleckého hřbitova a značná část soch je stále v ateliérech restaurátorů. I přes tento handicap je výlet do Střílek osvěžením na duši.

Navíc - zde se nejedná o žádnou zakonzervovanou památku, jelikož většina hrobů pochází z nedávných období, takže během nedělního odpoledne převažují běžní návštěvníci pohřebiště.

Snad o jedinou "černou skvrnu" na kráse se postarala plechová krabice rozvodné skříně, zcela necitlivě umístěná těsně u vnější strany hřbitovní zdi.

Hřbitov Střílky

Překvapivý hrad

Po prohlídce hřbitova nelze odolat vábení příkrých svahů západní výspy Karpat, vzdouvajících se za zahrádkami posledních stavení.

Volbu cíle usnadní zelená značka, která turisty přiblíží k výšinám lesnatých Chřibů. Poté se napojí na modrou, kde se cílem výletu může stát nepříliš vzdálená zřícenina Stříleckého hradu.

Komentář v mapě neslibuje nikterak zvláštní podívanou, spíše chabé zbytky zdiva doplněné příkopem. Ale opak je pravdou.

Ze středověkého hradu, zpustlého již okolo poloviny 16. století, se sice mnoho hmotných fragmentů nezachovalo, ale díky tomu, že se tyčí nad nížinou a že je přilehlé okolí bez vysokých stromů, získal punc nesmírně přívětivého místa obohaceného půvabným výhledem.

Hřbitov Střílky

Ať již do nitra pohoří či na protilehlou Litenčickou pahorkatinu a možná i k zamlžené Drahanské vrchovině.

Obzvláště pokud se zde ocitnete sami, což je více než pravděpodobné, obohatí vás návštěva Stříleckého hradu vskutku intimním prožitkem, doprovázeným poryvy neutuchajícího větru.

Rady do batohu

Další turistickou zajímavostí obce je barokní zámek. Vznikl rozšířením renesanční tvrze a obklopuje ho působivý park. V zámku má sídlo centrum se zaměřením na jógu.

Jak se tam dostat
Střílky leží stranou železnice, nejbližší zastávka jsou Brankovice, odkud se do Střílek dostanete pěšky po polních cestách. Můžete sem zavítat během vícedenního putování Chřiby. Je to ale zacházka z hor do nížiny.

Do Střílek o víkendu zajíždějí některé autobusové spoje na lince Brno − Zlín, další dopravní spojení má obec s Kyjovem a Kroměříží.
Přístup osobním automobilem je velmi jednoduchý. Jakmile se během jízdy "épadesátkou“ ve směru od Brna k Uherskému Hradišti začne výrazně zaostřovat hřeben Chřibů, začněte pečlivě sledovat směrovky.

Okolí
Vyjma procházky po okolí obce nabídne potěšení zejména motorizovaným milovníkům historických památek. U blízkých Koryčan se tyčí ruiny hradu Cimburka, Bučovice s Nesovicemi se mohou pochlubit renesančními zámky a východnímu okraji Chřibů vévodí jeden z nejzajímavějších moravských hradů Buchlov.

Informace hledejte na www.strilky.eu  a www.chriby.cz