Prudké deště ohrožují indiánské osady na jezeře Titicaca

Dlouhotrvající prudké deště v Peru ohrožují indiánské osady nejen na břehu jezera Titicaca, ale dokonce i na plovoucích ostrovech v tomto jezeře. Oznámili to dnes představitelé peruánské vládní organizace na ochranu indiánského kulturního dědictví. "Jezero v těchto dnech dosáhlo nejvyšší úrovně své hladiny od roku 1986, voda stále stoupá a ohrožuje kmeny, které u něj žijí," řekl vládní pracovník Miguel Otazu. Jde především o starodávný národ Uru, pro který je Titicaca ležící v nadmořské výšce 3800 metrů "posvátným jezerem".

Stoupající voda totiž nejen ničí pobřežní osady, ale neustálý déšť potápí i velké "plovoucí ostrovy" z místní odrůdy rákosu - rostliny totora - na kterých žije větší část kmene. Při neustálém dešti totiž nasávají vodu i ty části konstrukce ostrova, které mají zůstat suché, tím celý ostrov těžkne a postupně se potápí.

Vláda nemá prakticky žádnou možnost, jak plovoucí ostrovy ochránit, pokud bude déšť nadále pokračovat. Problémy jsou ostatně v celých jižních Andách, kde záplavy z vytrvalých dešťů strhaly řady mostů a zablokovaly většinu silnic.

Jezero Titicaca leží na pomezí Peru a Bolívie. Podle legend z něj vzešli prarodiče národa Inků - praotec a pramáti - z jejichž potomků vznikl národ, který v předkolumbovské době vytvořil jednu z nejslavnějších indiánských říší zahrnující vedle nynějšího Peru a Bolívie i části Ekvádoru a Chile.


Témata: Bolívie, Ekvádor, Chile, Peru