Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi zahradami a lány plnými voňavých bylin nachází malebné městečko Grasse, které už po staletí platí za centrum světového parfumářství. Pro řadu českých turistů zůstává skryto, což je škoda.

Z každé klikaté uličky, kterých tu je opravdu požehnaně, se line vůně rozmanitých květin, dřev a koření. Výlohy většiny obchodů totiž nezabírají nevkusné turistické cetky či módní oblečení, ale flakony různých barev, tvarů a velikostí skrývající lehké i omamné vůně. Vítejte v Grasse, hlavním městě parfémů (jak ho proslavila levandule, čtěte zde).

Byť je to sem z vyhlášeného přímořského letoviska Cannes jen 20 kilometrů, davy turistů se tomuto malebnému městu, v němž se vyrábějí vůně těch nejprestižnějších francouzských značek, vyhýbají, což z něj ve srovnání s přelidněnými přímořskými městy v okolí činí oázu klidu, v jejímž vzduchu se tetelí stovky vůní. Nikde ulice nevoní tak jako v Grasse.

Pole a zahrady plné vonných bylin a rostlin jako jsou levandule, rozmarýn, myrha, jasmín či růže obklopují toto padesátitisícové město dodnes.

Však i nejslavnější parfém světa, Chanel číslo 5, obsahuje jasmín a májovou růži z Grasse.

Každá 30ml lahvička parfému, jenž prý nosila místo pyžama slavná Marylin Monroe, kromě jiných složek obsahuje tisíc jasmínových kvítků a dvanáct květů vzácné májové růže, kterou mohou parfuméři z Grasse sklízet jen po dobu tří týdnů v květnu.

Ponořit se do světa vůní tu mohou návštěvníci na každém rohu. Téměř povinným zážitkem je návštěva Mezinárodního muzea parfémů, jehož počátky sahají až do roku 1918. Před devíti lety prošlo velkou modernizací, při níž díky přístavbě zdvojnásobilo svoji plochu, takže nabízí opravdu vyčerpávající informace ze světa vůní. Na několika patrech jsou rozmístěny expozice věnující se historii parfumářství od starověkého Egypta až po moderní věk, bohaté sbírky historických přístrojů či flakonů, ale také praktické expozice, v nichž si každý parfumářské řemeslo osahá. Nebo spíš očichá.

Víte, jak voní třeba neroli? Nebo pačuli? Či vetiver? Nevadí, od toho přeci v muzeu parfémů jste. Stačí přiblížit nos k jedné z desítek kovových trubek, které jsou rozmístěny po celé budově, a stisknout tlačítko. Puff! Do nosu vás doslova udeří vzduch ovoněný tou či onou složkou. Některé složky je možné obdivovat i v jejich přírodní podobě, a to buď na jedné ze dvou malých zahrad, které jsou součástí budovy muzea, či na jedné z veřejně přístupných zahrad na okraji města. Procházka mezi kvetoucími citrusovými stromy je pro středoevropana opravdovým zážitkem.

Jak se tam dostat

Nejbližší letiště se nachází ve 30 kilometrů vzdáleném Nice. Levnější však bude let do Marseille, kam z Prahy a Vídně létá přímá linka nízkonákladových aerolinek Volotea. Při využití jedné z výhodných akcí je možné zpáteční let Praha – Marseille – Vídeň koupit už za 10 er.

Pro cestu z Marseille do Cannes je nejlevnějším způsobem přepravy autobus, společnost Flixbus nabízí jednosměrnou jízdenku už od 15 eur, cesta trvá dvě a půl hodiny. Z Cannes do Grasse pak jezdí autobusy linek 600 a 610, za jednu cestu zaplatíte 2 eura.

Grasse je sídlem téměř šedesáti firem zabývajících se parfumářstvím. Další výrobci tam pak nakupují složky pro své vůně, které tamní továrny produkují ve špičkové kvalitě. Kromě velkých a známých výrobců, jakými jsou například Fragonard či Molinard, jejichž obchody naleznete na každém rohu, se ve městě koncentrují i nezávislí parfumáři, jejichž výtvory je možné sehnat pouze v jejich obchodě v jedné u uliček Grasse. Pořídíte tam tak originální dárky, ale i parfémy, které na českých ulicích jen tak na někom nepotkáte.

Spojovat Grasse pouze s parfémy by byla škoda. Až si dosyta užijete všech vůní, které muzea, továrny a zahrady nabízejí, vydejte se na prohlídku samotného města, které se rozkládá na kopci nad údolím i spolu s malebnými uličkami a několika historickými památkami. Krásný výhled si užijete od katedrály Notre-Dame-du-Puy z 11. století. Zvenčí katedrála působí nenápadně, uvnitř je však bohatě vyzdobená díly Rubense a Jean-Honoré Fragonarda, jehož jméno nese nejslavnější parfumérie v Grasse. Velmi fotogenické je i stromy lemované náměstí Place aux Aires, které vždy před polednem zaplní stolky tamních restaurací, jež nabízejí příjemné posezení ve stínu stromů.

Na prohlídku Grasse bohatě postačí jeden den, pokud necestujete autem, pohodlně se tam dostanete autobusem z Cannes či Nice. Z obou měst vede do Grasse také železnice, avšak ta v roce 2017 procházela přestavbou a na jaře byla mimo provoz, před cestou je tedy nutné se informovat o jízdních řádech. Do města vedou také cyklostezky, cesta na kole je však vhodná pro zdatnější cyklisty, neboť Grasse leží na úpatí hor. Pohyb po historickém centru města je pro cyklisty nevhodný kvůli složitému terénu a spoustě schodů, po kterých se turista v ulicích hodně nachodí. I proto je vhodné zvážit návštěvu města s malými dětmi, pro kočárky nejsou ulice Grasse stvořené.

Tři stovky vonných složek. Jak vzniká parfém?

Jedním z malých nezávislých parfumérů, jejichž dílo lze v Grasse zakoupit, je tamní rodák Didier Gaglewski, který si díky svým kompozicím brzy vydobyl velké renomé, do jeho nenápadného krámku na rue l’Oratoire se sjíždějí zákazníci z celého světa. Avšak ne proto, že by viděli reklamu v jednom z módních časopisů tištěných na silném křídovém papíře. Sláva Gaglewského parfumérie se šíří mezi samotými parfémovými fajnšmekry na diskuzních fórech či sociálních sítích. „Reklamu si neplatím, lidé ke mně jezdí proto, že o mých parfémech slyšeli od známých, či si přečetli článek na internetu,“ říká Gaglewski.
Vybírání a nákup parfému v jeho malém obchůdku, jehož zadní část slouží také jako dílna, připomíná malý obřad, který se absolutně nedá srovnat s nakupováním v řetězcové parfumerii. Máte-li štěstí, obsluhovat vás bude sám tvůrce vůní v jednoduchých hranatých flakonech. Nebude se vám však snažit vnutit novinku, jako to dělají silně nalíčené prodavačky v běžných parfumériích. O parfémech a jejich složkách si s vámi bude povídat a bude se snažit najít vůni, s níž se dokážete ztotožnit a kterou budete s radostí nosit.
Žádné opulentní a dekadentní vůně nečekejte, na ty specializují jiné parfumérské domy. Gaglewski tvoří vůně lehké, vzdušné avšak do posledního detailu promyšlené. Z jeho dílny pocházejí parfémy, jehož nositelky a nositelé musí často odpovídat na otázku „čím to tak krásně voníš?“.
Na rozdíl od velkých módních domů, které chrlí několik novinek ročně, vytvoří Didier Gaglewski maximálně jeden nový parfém za rok. „Vytvořit parfém, s nímž budu spokojený, trvá měsíce,“ říká parfumér, který pracuje se zhruba 300 složkami, které musí vybrat a poskládat tak, aby z nich vznikla libá kompozice, která však bude i originální a odlišná od produkce ostatních. Pro vytvoření každého parfému vybere zhruba 20 složek, jež vytvoří hlavu, srdce a základ parfému. Právě ty určují, jak se vůně bude na kůži s postupem času vyvíjet. V podání Didiera Gaglewskiho je parfém malé umělecké dílo, které jeho autor vždy tvoří s myšlenkou na konkrétní osobu či situaci, kterou by chtěl výslednou vůní přiblížit.
Jako správný patriot se snaží získávat co nejvíce složek z lokálních zdrojů. „Mám přátele, kteří se zabývají výrobou jednotlivých složek ve vysoké kvalitě, a kteří pro mě tvoří již výsledné kompozice, které navrhnu,“ vysvětluje absolvent parfumérské školy z Grasse. Takové školy jsou na světě pouze dvě, kromě Grasse ještě v Paříži. Jeho tvorba je tak maximálně lokální. Ze zahraničí parfumér dováží pouze složky, které se v Grasse nedají vypěstovat, jako například pačuli či vetiver.

Do Grasse (červená značka) se dostanete snadno autobusem z Nice nebo Cannes.

Do Grasse (červená značka) se dostanete snadno autobusem z Nice nebo Cannes.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...