Proplachtěte Chorvatskem na kole

  21:23
Nechat auto na parkovišti a s kolem se nalodit na plachetnici. Tato kombinace turistům umožní projet nejkrásnější chorvatské ostrovy Brač, Hvar, Vis a Korčulu a přitom si i zasportovat.

Chorvatskem na kole - Pohled na moře a ostrov Brač z Vidovy hory, jejíž vrchol je ve výšce 780 metrů. Lze také zahlédnout mys Zlatni rat, nejproslulejší chorvatskou pláž u města Bol. | foto: Jiří Hrdina

Prohlédněte si fotky - Chrovatskem na kole

VŠE O CHORVATSKU

Zvláštní příloha

Sto let stará loď Silva klouže po moři. Motor si přede svou, kapitán Ivan Vukovič drží vytyčený kurz. Nahoře kolem stěžně, ze kterého prý naposled nemohli dostat opilého turistu, létá jen zbloudilý racek.

Za zádí se zmenšuje malý pevninský přístav Baška Voda i do kilometrové výšky se tyčící pohoří Biokovo. Obávaný pevninský vítr bóra už nehrozí, loď vezoucí více než dvacítku pasažérů a jejich kola je už daleko.
Za pár desítek minut objede jeden z vápencových lomů na Brači, vjede do zátoky a zastaví u kamenické školy v Pučišči.

Po krátké procházce, mořském úhoři s polentou, které k večeři nachystala lodní kuchařka Daniela a první noci v malinké kajutě, případně ve spacáku na palubě, čeká turisty týdenní poznávání jadranských ostrovů tak trochu jinak: ráno či večer na lodi a přes den z cyklistického sedla.

Pro "dobrodruhy“ s horskými koly se brzy stane heslem týdne slovo „makadámek“, tedy láskyplné pojmenování pro širší kamenitou cestu, jichž je na ostrovech bezpočet. Ale i ten, kdo má s sebou silniční nebo trekkingové kolo, si zde užije. Silničky s perfektním asfaltem nabízejí krásné svezení.

Na ostrovech můžete mít štěstí a pozorovat při plavbě z Visu na Korčulu skotačící delfíny nebo se za Pučiščou na Brači podivovat nad bublající zátokou (ze dna zde prosakuje sladká voda a moře je zde následkem tohoto úkazu méně slané).

Vidova Gora, odměna za ztvrdlé nohy
Rozhledy z vrcholků, třeba Visu, jsou krásné, ale srovnávat je s tím, co spatříte z nejvyššího kopce chorvatských ostrovů Vidovy Gory na Brači, je jako hledat v českých horách desetikilometrové sjezdovky.

A když už jste nahoře a v nohách máte třicet kilometrů většinou jízdy do kopce, pobíháte ještě, únava neúnava, s fotoaparátem a vymýšlíte co nejhezčí záběry.

Mapy a tištění průvodci se neshodují, zda vrchol hory je ve výšce 778 nebo 780 metrů nad mořem, ale to je vám v tuto chvíli naprosto jedno. Pod vámi strmé skály, za nimi menší kopce a v dálce, hned vedle městečka Bol, hojně vyhledávaného turisty, vyplazuje Brač do moře bílý jazyk: snad nejproslulejší jadranskou pláž Zlatni rat. Připadáte si jako v letadle, když pozorujete malé lodě na obrovském oceánu. Úchvatné.

Každá legrace však něco stojí. A nemusí to být zrovna peníze. Připravte se na to, že netrénované nohy dostanou zabrat. Vyjet si na Vidovu Goru třeba z přístavu Milna na severu ostrova, kde jen tak mimochodem mívala za napoleonských válek základnu ruská flotila, znamená střihnout si hned zkraje téměř sedmikilometrové stoupání, abyste pak po chvilce vlnitého terénu museli do dalšího a do dalšího. A do dalšího.

Pro dámské skládačky s nákupním košíkem na nosiči tato cesta skutečně není. Vedle určité míry zdatnosti musíte mít trpělivost (cíl se blíží jen velmi pomalu) a na kole dostatečný počet převodů. V lahvi hodně vody a v kapse peníze, abyste se mohli občerstvit v restauraci na cestě.

Je pravda, že po chvilce posezení na hospodské zahrádce pod stromy ve městečku Nerežišča se už zase stoupat nechce, ale nic naplat, před vámi je ještě kousek docela namáhavé hlavní silnice a pak liduprázdná cesta borovým lesem, která, jak jinak, vede nahoru. Vzdát to předčasně by byla velká chyba. Ten pohled ze dvou možných vyhlídek na Vidově Goře stojí za to.

A potom? Zlatni rat dole pod námi, kolem něhož doslova létají surfaři, magicky přitahuje. Jezdí na něj výletníci z dalekého okolí i z protějšího Hvaru, v sezoně je na této oblázkové pláži hlava na hlavě. Vyzkoušet, jaké to je se zde vykoupat a slunit, není při plánování další trasy takový problém. Pro toho, kdo nemá horské kolo, je lepší sjet z Vidovy Gory po silnici. Desetikilometrový sešup v závěru je velmi příjemný.

Těžko říci, zda právě Brač s nejvyšším převýšením je ze čtveřice velkých středodalmatských ostrovů pro jízdu na kole ten "nej“. Ani průvodci to nedokážou jednoznačně určit. Pro někoho to totiž může být zalesněná Korčula se stejnojmenným přístavem, kde se vám místní snaží nabourat zažitou představu, že světoznámý mořeplavec Marco Polo pocházel z Benátek. V Korčule se dokonce můžete podívat do "zaručeně“ Polova domu.

Pro jiného bude mít svůj půvab pozvolna objevovaný Vis, který byl ještě donedávna sídlem jugoslávských námořních sil a turisté sem nesměli. A další vám řekne, že stejně nejhezčí to bylo na Hvaru, kde si po koupeli na nudapláži mohl v nedalekém městečku Jelsa dát fantastický zmrzlinový pohár třeba ve tvaru mořské lodi. A když pak ve starobylé vesničce Pitve sjel k domu místního zemědělce koupit si domácí víno a o dost silnější pálenku travaricu, povykládal si ještě česky s paní domácí Lenkou Milotovou ze severočeského Sokolova, která se sem před sedmnácti lety provdala.

Každopádně prakticky neustále cyklistovy čichové buňky dráždí roztodivné vůně. Jednu vydávají všudypřítomné borovice, jinou levandule, citroníky, další se přes poledne line z domácností grilujících k obědu ryby. A ta káva za pět kun (25 korun), která skvěle chutná v jakémkoliv baru, taky voní nádherně.

Než vyjedete
Jak známo, všechno má svoje ale. I pěkná dovolená. Tak zaprvé: nováčci týdenního putování svádějí na kole boj s časem. Je to pomalu neřešitelný hlavolam, jak chutě na támhletu zmrzlinu, vykoupat se v této nádherné zátoce a zajet si ještě do další vesničky, abyste stihli večeři na lodi.

Zadruhé: nemá cenu jezdit do Chorvatska s kolem v červenci či v srpnu. V hlavní sezoně je zde na cyklistiku příliš horko, a navíc tady jezdí mnoho aut. Jakmile většina cizinců zmizí, jsou asfaltky téměř prázdné.

"Rok co rok hledáme nové a nové cestičky, kudy nejezdí moc aut,“ říká průvodce českých turistů František Dlask. A také chorvatští stavaři se snaží. Kde je jeden rok jen úzká nesjízdná stezka, je příští rok makadam. A z makadamů se zase kvapem stávají silničky.

Zatřetí: jak už z popisu výletu na Vidovu Goru vyplynulo, je nezbytné předem trochu potrénovat, nebo mít aspoň vrozenou kondici. Jinak hrozí, že se dovolená zredukuje na krátké projížďky přístavními městečky a popojíždění lodí. Kdo chce ostrovy poznat, musí se připravit na častý souboj s dlouhými a občas i prudkými kopci. Cyklistické trasy v průměru měří padesát kilometrů, a kdo chce, může zvolit kratší trasy.

Začtvrté, je velmi vhodné až skoro nezbytné nejezdit mimo silnice bez rad průvodců. Zabloudit je na makadamech velmi snadné i s mapou. Brzy zjistíte, že mnoho z toho, co je na ní zakresleno, ve skutečnosti není pravda. "Ztratíte se pak jedna dvě,“ varuje průvodkyně Veronika Chladová.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...