Procházka Stockholmem

  17:19
„Beauty on Water“. Právě takhle pojmenovávají Švédové v informačních prospektech své hlavní město. Pokud sem zavítáte, rozhodně jim dáte za pravdu. Nic na tom nemění fakt, že turistická sezóna už skončila. Stockholm má svým návštěvníkům stále co nabídnout. Jen si možná už budete muset přibalit čepici a rukavice. U vody fouká…

Stockholm je  právem nazýván Benátkami Severu. Leží na jezeře Mälaren, v místě, kde se spojuje s Baltským mořem. Stejně jako jsou Benátky klenotem Itálie, je Stockholm jedním z drahokamů na diadémů švédských památek. Ve městě jsou desítky mostů a můstků, malebné uličky, staré domky a náměstí. A kde s procházkou začít?

Návštěvníci všech měst míří vždycky k radnici. Ani švédská metropole není výjimkou. Na první pohled vás upoutá vysoká věž. Kdo se na to cítí, může vyšplhat až na její vrchol, těsně pod tři pozlacené korunky. Schodiště se směrem nahoru stále zužuje, a tak pokud trpíte klaustrofobií, zůstaňte raději dole. Cestu na věž by si také měli rozmyslet ti, kdo mají strach z výšek. Pohled na město ze 106 metrů vysoké věže by jim nemusel udělat dobře.

Těm, kteří se nahoru vypraví, se zase nebude chtít zpět. Výhled je skutečně úchvatný a fotografie z radniční věže zdobí jistě album každého návštěvníka. Je možné prohlédnout si interiéry radnice (Stadshuset), postavené v roce 1923. Nachází se zde Zlatý sál a Modrá hala, kde jsou každý rok udělovány Nobelovy ceny. Ovšem kromě Nobelovy ceny za mír – ta se předává v Oslu.

I ve Stockholmu láká turisty pravidelná slavnostní výměna stráží. Proto se u Královského paláce tísní každý den v poledne davy lidí. Nejprve prochází slavnostní orchestr, pak napochodují stráže. Stát celou hodinu na špičkách a pozorovat v  podstatě nudný ceremoniál ale málokdo vydrží. 
Odtud se můžete vydat rovnou do staré části Stockholmu – čtvrti Gamla Stan. Půjdete, jak jinak, přes most. Obvyklým cílem zahraničních návštěvníků je Královský palác. Byl postaven v roce 1690. K hlavní budově přiléhají čtyři postranní křídla. V polovině 18. století byl zámek kvůli požáru zrenovován, dnes má 608 místností. Královská rodina, která je ve Švédsku velmi oblíbená, tu ale nebydlí. Král Carl XVI. Gustav žije s manželkou a dcerami (pokud zrovna nejsou na studiích v cizině) v Drottingholmském paláci na ostrově Lovön.

Kousek od zámeckého nádvoří se nachází pětilodní kostel Storkyrkan. Od 15. století jsou zde korunováni švédští králové. První zprávy o kostelu pocházejí z roku 1279 a stavba se tím řadí mezi nejstarší ve městě. Pokud zajdete dovnitř, můžete si všimnout dřevěné sochy sv. Jiří s drakem. Možná také potkáte svatební průvod, katedrála totiž stále slouží i tomuto účelu.

Od kostela se malou uličkou dostanete na náměstí Stortorget (Starý trh). Někdo si možná všimne dvou kamenů, které připomínají tzv. „stockholmské krveprolití“. V roce 1520 tu panovník Kristián II. nechal kvůli povstání popravit 82 lidí. Dnes už tuto hrůzyplnou událost nic nepřipomíná. Náměstí je obklopeno měšťanskými domky, které shlížejí na starou kašnu, obchůdky se suvenýry a utrmácené turisty.
Každý si také jistě všimne výrazné věže, která náleží německému kostelu (Tyska kyrkan). Dnes poutá pohledy turistů, dříve se podle ní orientovali námořníci. Je vysoká 92 metrů a skrývá se v ní zvonkohra.

Kdo se ve spleti uliček starého města nezamotá a odolá i lákadlům v obchodech se suvenýry, může vyrazit třeba směrem k parlamentu (Riksdagshuset), který v roce 1905 ho postavil architekt Johansson. Pak vás čeká promenáda po třídě Drottninggatan, která je lemována nejrůznějšími ochody a restauracemi. Říká se, že z části je její povrch pokryt speciální hmotou, na které se nemůže tvořit náledí. Pokud zavítáte do Stockholmu v nejbližších dnech, možná se o tom už bude moci přesvědčit.

Nejčastějším cílem návštěvníků je Skanzen. Po zaplacení vstupného 50,- SEK se otevře starý svět. Jsou zde k vidění historické domky (prý jich je 150) vybavené dobovým nábytkem a ukázkami někdejších řemesel. Skanzen je otevřen po celý rok, ale některé budovy jsou v zimním období otevřeny jen do 15 hodin. Zvláště děti jistě ocení výběhy se zvířaty a dospělí si možná konečně ujasní rozdíl mezi sobem a losem. Skanzen, který je nejstarší na světě, založil v roce 1891 Artur Hazelius.
Tato ulice vede na náměstí Sergels Torg, kde stojí moderní kulturní dům. Proti němu se vypíná skleněný obelisk. Na jeho estetické kvality si jistě každý udělá svůj názor. Zajímavé je, že v budově kulturního domu sídlil v letech 1971-83 švédský parlament. Dnes je zde multikulturní centrum – místo pro koncerty, výstavy, divadelní představení atd.

Dále může vaše cesta vést po třídě Hamngatan až k malému zálivu. Podél vody je příjemná procházka, u břehu kotví staré loďky, které jako by pocházely z jiných časů. Kousek odtud je poloostrov, kde se nachází největší městský park Djurgården. Tady se dá strávit klidně celé odpoledne. Záleží na každém, co si vybere.

Nedaleko stojí krásná budova Severského muzea (Nordiska Museet), postavená v roce 1900. Expozice mapuje švédskou historii za posledních 500 let. Dalším velkým lákadlem je pár minut vzdálené muzeum lodi Vasa (Vasamuseet). Historie lodi je fascinující – přes 300 let ležela ukryta na dně moře a dnes ji ve stejné podobě můžeme obdivovat v muzeu. Královská válečná loď Vasa se potopila krátce po svém prvním vyplutí v roce 1628. V roce 1961 ji nalezl Anders Franzén, loď byla vyzdvižena z moře a následovalo 30 let pečlivé práce restaurátorů. Vstupné do muzea se pohybuje okolo 50,- SEK, skupinové slevy jsou možné nejméně  pro 15 osob.

Průměrné teploty v lednu jsou 2 stupně Celsia, v červnu bývá okolo 18 stupňů Celsia. Teď na podzim to asi bude „něco mezi“. Možná na vás čeká pěkná zima… Ale především nádherné město. Skutečná kráska na vodě…

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...