Procházka po Moravském krasu

Kvetoucí vápenec - neodolatelná vábnička na poetické turisty - nás vyláká do Moravského krasu. K víkendovému pobytu zvolíme Jedovnici s četnými ubytovacími kapacitami a v doporučené "osmičce" opíšeme během víkendu dva okruhy. První povede z Jedovnice na sever přes Punkevní jeskyně a propast Macochu, k muzeu ve Vilémovicích a zpět do Jedovnice. Druhý okruh pak vede přes přírodní park Rakovecké údolí, okolo několika památníků a větrného mlýna zpět do Jedovnice.

První den vyjdeme z Jedovnice na sever a dojdeme do Krasové. Za obcí vstoupíme do Krasovského údolí a dojdeme k první ze zpřístupněných jeskyň Balcarka (doba prohlídky 50 minut). V Ostrově si povšimneme větrného mlýna. Holštejn je nepatrná zřícenina, Sloup se známým skalním hradem nám poskytne občerstvení. Prohlídkový okruh ve Sloupsko-šošůvských jeskyních trvá 60 minut nebo 100 minut. Amatérská jeskyně tvoří největší jeskynní systém v ČR na soutoku Sloupského potoka a Bílé Vody, který odtud nese název Punkva. Punkevní jeskyně (délka prohlídky 90 minut) a propast Macocha (k výstupu možné použít lanovku) jsou dostatečně známé. Ve Vilémovicích se nám nabízí místní muzeum a na nejbližší křižovatce žlutá do cíle v Jedovnici.

Druhý den vyjdeme z Jedovnice na jihovýchod a kolem dvou rybníků dojdeme na kraj přírodního parku Rakovecké údolí. V Křtinách nás zaujme nedokončený poutní areál s účelově využitým zámkem. Rozhodneme se na odbočce k Drátenické jeskyni, projdeme okrajem Babic nad Svitavou a přes Kostelík dojdeme k Býčí skále. U památníku L.Graubnera se vrátíme na červenou a kolem dalších památníků, kolem prastarého stromu Křivé borovice se přes Rudice s větrným mlýnem, v němž je muzeum, a kolem Rudického propadání s ponorem Jedovnického potoka se vracíme do Jedovnice.

Mapa: Okolí Brna - Moravský kras, edice KČT č. 8