V ZOO Dvůr Králové to ke zvířatům máte opravdu blízko. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přijeďte se do ZOO ve Dvoře Králové seznámit s hrabáčem

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Třeba v ZOO Dvůr Králové, kam vás portál Kudy nudy zve na slavnostní otevření expozice hrabáče kapského.

Že jste se s takovým zvířetem ještě nesetkali? Není divu, v Evropě je můžete vidět jen v osmnácti zoologických zahradách a v Česku donedávna dokonce jen na jediném místě: v pražské zoo. Ale to už neplatí. V sobotu 28. února 2015 se totiž počet míst, kde se s hrabáči setkáte, rozšíří. Expozice pro zcela nový druh v historii zoologické zahrady, pro hrabáče kapské, se ten den otvírá v ZOO Dvůr Králové.

Hrabáč neboli kuťoš či kukukifiku

Hrabáči v mnoha ohledech záhadou a ani se zoologickým označením to neměli jednoduché. Například v cestopisech Emila Holuba býval hrabáč označován jako kuťoš, to kvůli zálibě v kutání a hrabání. Podobně se s ním vypořádala angličtina, kde slovo Aardvark, pocházející z afrikánštiny, znamená podzemní sele - zřejmě kvůli jisté podobnosti s prasaty. V Etiopii se hrabáčům říká takaru, ve východní Africe je znají pod svahilským označením kukukifiku.

Víme, že jde o středně velké savce se zvláštními čenichy, dlouhým jazykem a silnými drápy. Víme, že žijí v Africe, jižně od Sahary v savaně a řídkých lesích, že hodně času prospí a aktivní bývají hlavně v noci. Víme i to, že zatímco ve volné přírodě si podobně jako mravenečníci pochutnají především na mravencích, v zoologických zahradách je chovatelé krmí směsí moučných červů, mletého masa, tvarohu, rýže a dalších přísad. 

Právě kvůli podobnosti s mravenečníky je zoologové pokládali za příbuzné, ale výzkum už dávno dokázal, že kromě vzhledu nemají nic společného. Jasné není ani to, proč je odchov mláďat v zoologických zahradách velmi komplikovaný a přežije jich necelá polovina.

Během letních jízd přímo mezi volně se pasoucími stády zeber a antilop je snadné propadnout kouzlu afrického safari.

Nová celebrita se jmenuje Eky

Novou expozici hrabáče kapského najdete v pavilonu Africká savana, jehož hlavními obyvateli jsou sloni afričtí a jejich blízcí příbuzní, damani skalní. Teď tam s nimi bude žít i samička Eky, která se narodila 28. února 2013 v ruském Jekatěringburgu a ve Dvoře Králové si zvyká už několik měsíců. Právě v sobotu 28. února 2015, kdy slečna Eky oslaví druhé narozeniny, se zároveň v zoologické zahradě poprvé představí veřejnosti.

Program pro malé detektivy a velké odborníky

Portál Kudy z nudy ještě připomíná, že po celou dobu jarních prázdnin v Česku, tedy až do 15. března 2015, je v ZOO Dvůr Králové pro všechny milovníky záhad připraven napínavý pátrací kvíz „detektivy v říši zvířat“. U pokladny si stačí vyzvednout pracovní listy a podle mapy vyrazit na dobrodružnou procházku osmi tropickými pavilony. Cílem závodu je galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana, kde si ověříte správné odpovědi a získáte drobné dárky.

Ve Dvoře Králové najdete jediný Safari Kemp v Evropě. Antilopy a zebry můžete pozorovat z bungalovu, stanu nebo karavanu.

Až do poloviny března také máte možnost zúčastnit se zdarma prohlídky s odborným průvodcem. Sraz zájemců je každou středu a pátek ve 13:00. u hlavního vchodu, prohlídka se zajímavým výkladem trvá přibližně hodinu. Během zimní sezony je otevřeno od 9:00 do 16:00, vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, děti od 2 do 4 let zaplatí 50 Kč, od 4 do 15 let 80 Kč, rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti od 4 do 15 let stojí 360 Kč.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz